Jog a múlthoz

Joszif Sztálin – ötven év távlatából. Ötven év – fél évszázad. A történelemben csak egy villanás. Az egyszeri ember életében csaknem minden. A közelmúltban a Terror Háza Múzeumban rendezett konferencián ismét bebizonyosodott, hogy a múltnak bizony hosszú az árnyéka. Amerikai, francia, magyar és orosz történészek által újabb tényeket, összefüggéseket ismerhettünk meg a diktátor és a bolsevik diktatúra valódi természetéről.

Kormos Valéria
2003. 11. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összevethettük az 1937– 38-as éveket, a nagy terror áldozatainak millióit a propagandisták által gyártott beszámolókkal. A félelemmel, a bizalmatlansággal, a vezényszóra induló ütemes tapssal. Ismét elgondolkodhattunk azon, hogy mennyi mindenről nem tudunk még. Hogy a tisztázatlan múlttal milyen szinten lehet még ma is manipulálni a társadalmat.
A rendszerváltozás után Kelet-Európában és Oroszországban az addig politikai korlátokba ütköző történészek azt hitték, hogy tudásuk, elkötelezettségük alapján természetes joguk van az évtizedekig titkolt események, a kommunista terror korszakának teljes megismeréséhez. Ám nemrégiben éppen Richard Pipes, neves amerikai kremlinológus, történészprofeszszor cáfolt rá erre. Úgy tapasztalta, hogy a titkos dokumentumokat őrző archívumok tisztviselői között még mindig akadnak olyan meggyőződéses sztálinisták, akik képesek hátráltatni az igazság feltárását. Ez lehet az egyik oka annak – amint azt Schmidt Mária, a múzeum főigazgatója hangsúlyozta –, hogy a sztálinizmussal összefüggő kutatásokban komoly lemaradások vannak. Hiányoznak többek között a nagy ívű elemzések Sztálinról és koráról. Nincs még kellően tisztázva a kapcsolat a Lenin és a Sztálin nevével jegyzett rendszer között. És igen keveset tudunk mindarról, ami térségünkben, az egykori szocialista országokban, nemzedékek életén hagyta rajta a nyomát: a sztálini diplomácia számos – kulisszák mögötti – manőveréről, az 1945 utáni kelet-európai szovjet jelenlétről.
Sajnos, megint úgy tűnik, hogy a fentiekkel kapcsolatos valódi információkhoz nem lesz könnyű hozzáférni. Igaz ugyan, hogy a szovjet rendszer összeomlása után valóban sok dokumentum került nyilvánosságra, ám ezek nyomán újabb és újabb megválaszolandó kérdések merülnek fel. A hiányok egyre nyilvánvalóbbá teszik, hogy számos, a nemzetiségek, népek sorsát eldöntő iratot nem ismerhettek meg a kutatók. Ilyenek például az NKVD, a KGB, a külügy, a honvédelmi minisztérium tényleges tevékenységével, döntéseivel, tárgyalásaival kapcsolatos dokumentumok.
Hogy milyen hatásosan próbálják visszacsempészni a mai Oroszországba a diktátor kiretusált „életművét,” arról mindennél többet mond, hogy egy Novoszibirszk melletti kisvárosban ismét Sztálin- szobor magasodik. Ez az a város, ahol Irina Pavlova, a konferencia orosz vendége tanult, kutatóként dolgozott. Amint a lehetőségek engedték, foglalkozott a Gulag, a szibériai pártapparátus és a kollektivizáció történetével. Az utóbbi években, két kötetben mutatta be a sztálini hatalmi gépezet valódi arcát. E témakörben, 2001-ben Novoszibirszkben kiadott munkája világszerte nagy feltűnést keltett. Jelenleg Irina Pavlova az Egyesült Államokban él, egy hosszabb kutatási programban vesz részt. Pályája 1978-ban indult, az Orosz Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetének szibériai tagozatánál. Bár mindig is a sztálini idők érdekelték igazán, csak a peresztrojka után foglalkozhatott e korszakkal. Igyekezett mindent elolvasni, amihez hozzájuthatott, különös tekintettel a szamizdatkiadványokra. A titkos dokumentumokba 1987-ben pillanthatott be először. Ezek az anyagok mutatták meg számára a rendszer igazi mechanizmusát. Később azzal szembesült, hogy a kor szellemisége korántsem tűnt el a társadalomból, sőt a tudományos életből sem.
Amikor a doktori disszertációját védte, öt egyetemi oktató – a honvédő háború veteránja – levélben tiltakozott annak elfogadása ellen. Azt kifogásolták, hogy a feltárt tények elemzése túl nyílt, túl őszinte. A szerzőt pedig túlságosan reformernek tartották. A disszertációt továbbküldték Szentpétervárra, ahol fél évig pihentették. Megtapasztalta azt is, hogy léteznek azok a „finomabb” technikák, amelyek a hatalom számára kényesebb témák felderítését hátráltatni tudják. Az egyetem – ahol ő dolgozott –, hatalmas összegeket kap az államtól, tehát elvárták és elvárják, hogy az oktatók és a kutatók azt mondják, írják, amely az állami apparátus kedvére van.
Sztálin halálának ötvenedik évfordulóján döntött úgy Irina Pavlova, hogy külföldön folytatja munkáját. Az emlékezetes napon végignézte a Sztálinról szóló valamennyi televíziós műsort, hallgatta a rádióadásokat. Letaglózta mindaz a hamisság és manipuláció, amely ezekből áradt. Hogy miért nézi mostanság távolabbról mindazt, ami hazájában történik, arról így beszél:
– Egykor neves demokraták ilyen címekkel közölnek publikációkat: „Apánk halála és feltámadása.” Az orosz nacionalisták egyenesen az emberi nagyság és a nagyhatalom mítoszát kapcsolják személyéhez. És mindehhez bizonyos értelmiségi körök is asszisztálnak. Így nem csoda, hogy a lakosság felét megtévesztik. A fiataloknak azok tanítják az újkori történelmet és a diktátorhoz fűződő korszakot, akik erről szinte semmit sem tudnak. A nagyvárosokban talán világosabban látnak az emberek. De a hatalmas, távolabbi területeken más a helyzet. A manipulációt mi sem mutatja jobban, hogy miközben bocsánatot kérnek Sztálin tetteiért, egyúttal lényét, személyét visszacsempészik a hétköznapokba. Mindez a gondolkodó ember számára mélyen megalázó – hangsúlyozta Irina Pavlova.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.