A rendszerváltást követő kormányok tagjainak titkosszolgálati múltját vizsgáló, Mécs Imre szabad demokrata politikus által vezetett parlamenti testület 2002. július 10-én kezdte meg munkáját. A bizottság felállításának előzménye, hogy 2002. június 18-án a Magyar Nemzet elsőként beszámolt arról: Medgyessy Péter miniszterelnök a nyolcvanas években a Belügyminisztérium III/II-es csoportfőnökségének szigorúan titkos állományú kémelhárító tisztje volt. A bizottság munkájával szemben a kezdetektől fogva adatvédelmi kifogások merültek fel, ráadásul a testülettől az érintettek beleegyezése nélkül adatok szivárogtak ki.
Nem sokkal a bizottság megalakulása után a testület négy ellenzéki képviselője felfüggesztette tagságát, majd múlt év szeptemberében a Mécs-bizottság működése gyakorlati megállapítások nélkül ért véget. Mécs Imre akkor úgy nyilatkozott: egyértelműen kiderült, hogy az 1990-es rendszerváltást követő valamennyi kormányban voltak személyek, akiknek együttműködése vélelmezhető a korábbi diktatórikus rendszer állambiztonsági szerveivel.
A bizottság felállításával kapcsolatban Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos tavaly augusztusi vizsgálatában nem talált kivetnivalót. A bizottság adatkezeléséről azonban „nem lehet ilyen egyértelműen fogalmazni” – jelentette ki.

Fideszesek kínzását és kivégzését vetette fel Magyar Péter rajongója