Ukrajna tagságából morális kérdést csináltak

Az EU hitelességét is alááshatja, ha geopolitikai okokból gyorsítják Ukrajna csatlakozását, miközben a nyugat-balkáni országokat évek óta hitegetik, figyelmeztet Seremet Sándor, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója. A háborús helyzet és a társadalmi stabilitás hiánya szerinte kizárja, hogy Ukrajna belátható időn belül teljes jogú tagállammá váljon.

2025. 05. 02. 19:07
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió vezetői egyre nyíltabban beszélnek Ukrajna gyorsított csatlakozásáról, miközben a Nyugat-Balkán országai, különösen Szerbia, hosszú ideje várakoznak tényleges előrelépés nélkül. Ez a kettős mérce, amelyet Ukrajna esetében alkalmaznak, nemcsak geopolitikai, hanem morális és intézményi kérdéseket is felvet.

Ukrajna EU-tagsága morális kérdés lett a Nyugat számára
Ukrajna EU-tagsága morális kérdés lett a Nyugat számára
Fotó: AFP

Morális kérdést csináltak Ukrajna tagságából

Seremet Sándor szerint az uniós csatlakozás menetének világosan meghatározott szabályai vannak, ezek azonban ma már nem mindenkit köteleznek egyformán.

Az Európai Unióhoz való csatlakozásnak megvan a szabályozott menete, megvannak a kritériumok, amelyeknek a tagjelölt államoknak eleget kell tenniük. Jelenleg azt láthatjuk, hogy a korábban szigorúan vett szabályrendszeren alapuló folyamatot geopolitikai megfontolásokból igyekeznek másként alkalmazni. Mindez jogosan vethet fel kredibilitási kérdéseket az EU felé a nyugat-balkáni országok részéről. Egyes becslések szerint ez negatív hatással van az EU megítélésére az érintett országok lakossága körében

– fogalmazott. 

A szakértő szerint Ukrajna esetében már nem pusztán technikai vagy jogi, hanem politikai–erkölcsi kérdésként kezelik a csatlakozást.

Ukrajna csatlakozásának kérdését érdemes egy tágabb geopolitikai kontextusban is vizsgálni. A háború kitörésével a téma megvitatása még intenzívebbé vált. Úgy gondolom, hogy Ukrajna EU-csatlakozása a döntéshozók olvasatában bizonyos mértékben morális kérdés is, mondván, hogy Ukrajnának, ha már az alkotmányában is rögzítve van az EU-csatlakozás mint legfontosabb prioritás, és ezért egy háborút is el kell szenvednie, jár a tagság

– mondta.

A 2030-as céldátum irreális

Ursula von der Leyen és Manfred Weber szerint Ukrajna akár 2030 előtt csatlakozhat. A szakértő ezt erősen megkérdőjelezi, mivel ehhez először a háború lezárását kellene elérni.

Ukrajnában komolyan veszik a csatlakozás kérdését, és valóban igyekeznek a megfelelő reformokat végrehajtani, ehhez azonban sok időre van szükség. Elsősorban a háború lezárását kellene elérni ahhoz, hogy azokat az intézkedéseket, amelyeket Ukrajna el is tudna végezni, tartalommal lehessen megtölteni. Háborús körülmények között inkább csak formalitásokra van lehetőség, és a háború lezárása után is rengeteg új probléma fog felszínre kerülni. Egyelőre nem látszik, hogy ezen társadalmi, jogi és gazdasági problémák kezelésére mennyire van felkészülve Ukrajna és az EU. Erre öt év roppant kevés idő

– mondta.

Magyarország pozíciója egyértelmű

Hazánk nyíltan állást foglalt ebben a megosztó kérdésben.

Magyarországnak elsősorban saját stratégiai prioritásai és céljai mentén kell alakítania a politikáját. A magyar politika ebben a tekintetben következetes és érthető, és az Ukrajna EU-csatlakozása kapcsán kialakult vitában egyértelműen megfogalmazta az álláspontját

– zárta gondolatait Seremet Sándor, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója.

Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.