Az Országgyűlés a központi költségvetés 2004. évi bevételi főösszegét 5481,5 milliárd forintban, kiadási főösszegét 6132,4 milliárd forintban, hiányát 650,9 milliárd forintban – 3,8 százalékban – határozta meg tegnap. A módosító javaslatokról való szavazásokat, illetve az azokban szereplő változtatások átvezetését követően 195 igen szavazattal, 164 ellenében fogadta el a parlament a büdzsé főszámait.
László Csaba pénzügyminiszter a költségvetési javaslat vitájához fűzött zárszavában az Országgyűlésben elmondta: a kormány a realitásokat elfogadva nem a GDP maximalizálására, hanem a feltételek javítására törekszik annak érdekében, hogy a vállalkozások számára a bekövetkező fellendülés megfelelő lehetőséget biztosítson, és mindent megtesz a megromlott egyensúlyi helyzet javítására.
A kormánypárti többség egyetlen ellenzéki módosító indítványt sem támogatott. A Fidesz javaslatainak fő célja a gyermekes családok helyzetének javítása, az önkormányzatok működőképességének megőrzése és a magyar gazdaság versenyképességének növelése volt.
*
Az ellenzéki frakció által benyújtott mintegy 1400 indítvány összesen 340 milliárd forintos pluszkiadást jelentett volna, amelyet a Fidesz az alultervezett infláció miatt befolyó többletbevételekből fedezett volna.
A jövő évi költségvetéshez érkezett több ezer módosító indítvány közül mintegy ötszázat támogatott a kabinet és fogadott el az Országgyűlés. A kormánypárti képviselők javaslatára több tíz milliárd forintos átcsoportosítással új fejezet, a kutatási és technológiai innovációs alap jön létre, elsősorban az Oktatási Minisztérium műszaki fejlesztési célelőirányzatából és kutatás-fejlesztési forrásaiból.
Az egyházak számára a felajánlott személyi jövedelemadó-hányadból származó bevételt az állam az összes szja-bevétel 0,9 százalékára egészíti ki az eddigi 0,8 százalék helyett. Az eredeti javaslathoz képest 43 milliárd forinttal többet kapnak az önkormányzatok. A kormány által támogatott módosító indítványok sorában szavaztak a képviselők arról, hogy továbbra is 70 százalék maradjon a táppénz. Az arra való jogosultság a munkaviszony megszűnését követően a korábbi 180 napról 90 napra csökken; az eredeti előterjesztésben 30 nap szerepelt. A parlament döntése alapján 10 milliárd forinttal nő a közszolgálati média részvénytársaságok struktúraátalakítására szolgáló előirányzat, amelynek felosztásáról és felhasználásáról azonban az Országgyűlés – illetékes bizottságának javaslatára – határoz.
A Miniszterelnökség fejezetén belül egymilliárd forintos alap jön létre, amely a vállalkozások uniós pályázatainak önrészéhez nyújt támogatást.
Nem támogatta a Ház azt a szocialista javaslatot, amely 100 millió forintot vont volna el a Terror Háza Múzeumtól.
***
Vita a munkahelyekről.
A szocialista kormányzás idejé
n nem adják, hanem elveszik az emberek munkáját, folytatódnak a cégcsődök, gyárbezárások – jelentette ki napirend előtt Őry Csaba (Fidesz). Burány Sándor munkaügyi miniszter erre reagálva
kijelentette: a gyárbezárások nem mutatnak számszerűen különösebb változást a Fidesz-kormányzás első teljes évének adataihoz képest. Fodor Gábor (SZDSZ) arra szólította fel a pártokat, hogy világosan határolódjanak el az antiszemita és rasszista jelenségektől. Bársony András külügyi államtitkár arra kérte Fodort, mérlegelje: nem célszerűbb-e Magyarországon a korábbi németországi példához hasonlóan törvényben szabályozni a gyűlöletbeszédet. (T. G.)
***
Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője:
A szocialista frakció nyolcvan módosító és nyolcvan kapcsolódó módosító indítványt nyújtott be a költségvetéshez. Több mint harminc javaslatról sikerült megegyezni a kormánnyal. Minden lényeges kérdésben sikerült megállapodni. Azért volt több indítványunk, mert különböző alternatívákat fogalmaztunk meg az egyes problémákra. Az ember soha nem elégedett egy költségvetéssel, minden célra lehetne többet költeni, ám ehhez magasabb adók kellenének, vagy az, hogy más céloktól vonjunk el forrásokat. Az adott feltételek között megfelelőnek tartom a 2004-es büdzsé tervezetét. Jelentősen csökken a hiány, mérséklődik a személyi jövedelemadó, valamint a vállalkozások nyereségadója. Építkezésre biztosítottak a források, valamint a jóléti kiadásokra is sikerült fedezetet találni. Nem csak kormánypárti javaslatokat szavazott meg a parlament. A kormány által támogatott módosítók között ugyanis voltak olyan indítványok, amelyeket bizottságok nyújtottak be, ám ezeket ellenzéki képviselők kezdeményezték.
*
Áder János, a Fidesz frakcióvezetője:
A szocialisták erődemonstrációra használják a költségvetési módosító indítványokról történő szavazást, hiszen minden ellenzéki javaslatot leszavaztak. Érthetetlen, miért nem támogatták többek között az önkormányzatok pénzügyi helyzetének javítását, a kis- és középvállalkozások támogatását és a családok életkörülményeinek jobbítását szolgáló módosító indítványokat. Már az adótörvények elfogadásakor is elutasították azt a fideszes kezdeményezést, hogy legalább ezer forinttal növeljék a gyermekek után járó adókedvezmény mértékét. Javaslatainkkal szerettünk volna könnyíteni a kis- és középvállalkozások terhein is, amelyek az egyik gazdasági napilap szerint összesen százmilliárd forint többletkiadásként jelennek majd meg az említett vállalkozói csoportnál. Furcsa dolog, hogy Medgyessy Péter miniszterelnök a saját korábbi vállalásaira is a nem gombot nyomta meg. A jövő évi költségvetés ilyen formában nem lesz alkalmas arra, hogy a kormány ígéreteit legalább időarányosan teljesítse 2004 végéig.

Mindenki csinálja, pedig rég betiltották: ön tisztában van ezzel a törvénnyel?