Két hónapja döntöttek úgy a szlovák kormánykoalícióban szerepet vállaló Kereszténydemokrata Mozgalom képviselői, hogy sem kormánytagjaik, sem parlamenti képviselőik nem nyilatkoznak a Markíza kereskedelmi televíziónak, s nem vesznek részt politikai vitaműsoraikban sem. A döntést megelőzően több felmérés is bizonyította, hogy a televízió riporterei elfogultan tájékoztatnak a kereszténydemokraták aktivitásáról, és általában a liberális Új Polgári Szövetség javára próbálták „eldönteni” a két párt közti szembenállást. Ez utóbbi nem meglepő, hiszen a Markíza egyik tulajdonosa az a Pavol Rusko volt, aki 2001-ben döntötte el, hogy megalapítja saját pártját, az Új Polgári Szövetséget, amely – sokak szerint éppen a Markíza jóvoltából – sikeresen szerepelt a 2002-es parlamenti választásokon, és immár kormányzó erő Szlovákiában, illetve tagja a Liberális Internacionálénak.
A Markíza és a Kereszténydemokrata Mozgalom viszonya akkor éleződött ki, amikor Vladimir Palko belügyminisztert meghívták beszélgetni a tévé egyik műsorába, s folyamatosan a szlovákiai lehallgatási botrányokról faggatták, mintha a belügyminiszter tehetne arról, hogy többek között Pavol Ruskót is lehallgatták. Palko elmondta, szerinte a Markíza televízió műsorai azért elfogultak a kereszténydemokratákkal szemben, mert belügyminiszterként erőteljesen fellép a szervezett bűnözés, a klientúraépítés és a protekcionizmus ellen, amit viszont támogat a televízió. A hírműsorok főszerkesztősége feljelentést tett Palko ellen, mert a „tévé rossz hírét kelti”, a bíróság azonban még nem tárgyalt az esetről, de a belügyminiszter azt állítja, bizonyítani tudja, milyen műsorokban állt a bűnözők mellé a televízió stábja. A bírósági döntésig a kereszténydemokraták nem hajlandók még csak a televízió híradójának sem nyilatkozni. A Kereszténydemokrata Mozgalomnak egyébként egyáltalán nem ártott meg, hogy kerüli a Markíza televíziót, hogy nem szerepel műsoraiban. Legalábbis erre utalnak a közvélemény-kutatási eredmények, amelyek azt mutatják, hogy a mozgalom népszerűsége az utóbbi két hónapban nőtt, míg a liberális Új Polgári Szövetségé csökkent.
Bugár bronzérmes
Továbbra is Robert Ficót tartja a lakosság a legmegbízhatóbb szlovák politikusnak, a Smer elnökében a megkérdezettek 25,3 százaléka bízik, derült ki egy, a pozsonyi Új Szó című napilapban közölt novemberi felmérésből. A második helyen Vladimír Meciar végzett 13,3 százalékkal, a harmadik legnépszerűbb szlovákiai politikus pedig Bugár Béla a maga 11,3 százalékával. A negyedik legnépszerűbb politikus, Eduard Kukan csak 6,6 százalékot kapott. Őt Pavol Rusko követi 6,1, Mikulá¹ Dzurinda 5,4 és Pavol Hru¹ovsky 4,8 százalékkal. (MN)

Orbán Viktor: Ezért indulnak lejárató akciók Magyarország ellen