Sokjelentésű számok

Sokkal inkább a számokkal való bűvészkedés, mintsem tudatos kormányzati politika eredménye a bejelentett foglalkoztatottsági rekord – mutattak rá elemzésükben a lapunknak nyilatkozó munkaügyi szakemberek. Ismert: Burány Sándor a napokban bejelentette, hogy szeptemberben a foglalkoztatottak száma megközelítette a négymillió főt, ami tízéves rekordot jelent.

Bákonyi Ádám
2003. 11. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem 230 ezer új álláshely jött létre a kormányváltás óta, így a 47 ezres csoportos létszámleépítések és az 56 ezres egyéb munkahely-megszűnések ellenére 125 ezerrel bővült a foglalkoztatottak száma – állítja a munkaügyi miniszter. A lapunknak nyilatkozó szakértők szerint a „siker” hátterében az áll, hogy hatalomra kerülését követően a kormány – feltehetőleg saját embereivel – felduzzasztotta a költségvetési szférát.
A KSH adatai szerint 2002 január–június hónapokban átlagosan 789,2 ezer fő dolgozott a költségvetési intézményekben, 2003 augusztusára ez a szám 32 600 fővel emelkedett. Több szakértő statisztikai manipulációnak tartotta a kényszervállalkozások kifehérítésére tett kísérletet. Korábbi szándékával szemben a kormány júniusban ugyanis arról döntött, hogy a munkaügyi ellenőrök fél évig nem bírságolják meg a kényszervállalkozókat foglalkoztató cégeket, ha azok hajlandók átminősíteni a kifogásolt szerződéseket. A KSH adatai szerint idén mintegy húszezer munkavállaló „legalizálódott”, ám ezek a számok nem értelmezhetők új munkahelyekként.
A kormány „fenyegetésére” azonban egyes kényszervállalkozók inkább beszüntették tevékenységüket, számuk legalább tízezerre becsülhető. Erre utal, hogy a KSH szeptember végi adatai szerint, az egyéni vállalkozók száma 2002 december végéhez viszonyítva 7169 fővel csökkent. A KSH január–augusztusi bér és létszám statisztikáiból az is kiderül, hogy az új foglalkoztatottak közül leginkább a nem teljes munkaidőben dolgozók száma nőtt. Ha a részmunkaidőben foglalkoztatottak számát – mint ahogy a kormány teszi – teljes munkaidősre számítjuk át, akkor több mint tizenháromezerrel nagyobb számot kapunk, mintha a bázis év összetétele szerint számoltunk volna – mutattak rá a szakemberek.
Bár a kormány jó eredményt ért el a közmunka területén – míg tavaly 18 ezer főt foglalkoztattak így, idén ez a szám várhatóan 65 ezer főre nő – a szakemberek felhívták a figyelmet arra, hogy ez a módszer csak időleges megoldást jelent a foglalkoztatási problémával küszködő térségekben. Az adatok alapján a szakértők úgy fogalmaztak: összesen 113 ezer fős „fiktív foglalkoztatottságnövekedésről” lehet beszélni, amit semmiképpen nem lehet úgy értelmezni, hogy ennyi új, tartós munkahelyet hozott volna létre a kormány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.