Vietnami forgatókönyv Irakban?

Az egykori vietnami forgatókönyv körvonalazódik Irakban. Nemcsak a hadi események alakulása emlékeztet kísértetiesen az egykor történtekre, hanem az is, hogy az Egyesült Államok – kudarcait közvetetten beismerve – előre menekül, és átmeneti iraki kormányt alakít jövő nyáron.

Hírösszefoglaló
2003. 11. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az átmeneti kormány létrehozása után várhatóan 2004 júniusától megszűnik Irak amerikai megszállása – jelentette be szombaton Ahmed Csalabi, az iraki ideiglenes kormányzó tanács tagja Bagdadban Paul Bremer, az ország amerikai polgári kormányzójának és a kormányzó tanács tagjainak hatórás találkozója után. A Japánban lévő Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter rögvest értésre adta, hogy katonailag a helyzet semmit nem változott Irakban. Az amerikai erők nem kezdenek semmiféle kivonulásba júniustól – hangsúlyozta.
Csalabi elmondta, hogy az átmeneti kormányt jövő májusig kell összeállítani a nemzetközi elismertetés és a teljes szuverenitás alapján. Dzsalal Talabani, az ideiglenes kormányzó tanács elnöke leszögezte, hogy még 2005 vége előtt általános választásokat tartanak az országban már egy új alkotmány alapján.
*
George Bush amerikai elnök szombaton az iraki demokrácia megteremtése felé tett jelentős lépésként értékelte a bagdadi bejelentést. Bush a Fehér Ház által kiadott közleményben megállapította: „Az iraki ideiglenes kormányzótanács terve megfelel a koalíció és az iraki nép kölcsönös célkitűzéseinek, a szuverenitás visszaállításának egy olyan intézmény révén, amelyet az iraki polgárok választanak és amely a törvényességen alapul.” Az amerikai elnök úgy vélekedett, hogy az iraki megszállás felszámolásának felgyorsított menetrendje alapvető fontosságú az ország demokratikus fejlődése és a szomszédokkal való béke szempontjából. „Az Egyesült Államok kész segíteni a kormányzótanácsot és minden irakit, hogy ez az új menetrend politikai valósággá váljon”– hangsúlyozta George Bush.
A bejelentést Tony Blair brit kormányfő is üdvözölte, emlékeztetve arra, hogy a koalíciónak kezdettől fogva az volt a célja, hogy mielőbb visszaadja a hatalmat és a szuverenitást az iraki népnek, mert ez biztosítja az ország szabad, biztonságos, virágzó jövőjét. „Az iraki kormányzótanács által ma elindított folyamat Irakot és a nemzetek közösségét e hosszú távú célkitűzés útjára tette”– jelentette ki Blair.
Nem sokkal azután, hogy a hírügynökségek beszámoltak a válság négyszázadik amerikai áldozatáról, újabb helikoptertragédia történt, ezúttal Moszul közelében. Az esetnek tizenhét amerikai halottja van, öten megsebesültek, egy katona sorsa pedig még ismeretlen. A balesetet az okozta, hogy két amerikai Black Hawk típusú helikopter öszszeütközött a levegőben. Az egyik jármű ráadásul lakóépületre zuhant, így nem kizárt az sem, hogy a szerencsétlenségnek iraki áldozatai is vannak. A jelentések nem adtak magyarázatot a két jármű összeütközésére, de azt sejtetik, hogy legalább az egyik helikoptert gránáttalálat érte. Három hét alatt ez volt az ötödik amerikai helikopter, amelyet lelőttek Irakban.
A esetet megelőzően az amerikai erők újabb légicsapást mértek a Bagdad környéki felkelők fészkeire a Vaskalapács hadművelet során. Szemtanúk szerint három hullámban támadtak Bagdadtól délre és nyugatra fekvő célpontokat.
Meghalt mindeközben az Irakban állomásozó olasz csendőrök és katonák elleni nasziríjai merénylet egyik életveszélyes sebesültje. A 22 éves nápolyi katona halálával tizenkilencre emelkedett a szerdai robbantásos akció olasz áldozatainak száma. A halálesettel szinte egy időben megérkezett a római Ciampino repülőtérre az iraki Nasziríjában elkövetett merényletben meghalt olasz csendőrök és katonák földi maradványait szállító repülőgép. A New Yorkban tartózkodó Carlo Azeglio Ciampi olasz köztársasági elnök bejelentette: mindent megtesz, hogy ott lehessen ma a naszírijai hősök római gyászszertartásán.
A portugál rádió egy jobb hírről is beszámolhatott: sértetlenül szabadon engedték ugyanis az Irakban pénteken elrabolt újságírót.

Vezércikk a 7. oldalon

Több tízezer áldozat
Irakban 22 000 és 55 000 közé teszi a háború katonai és civil áldozatainak számát egy brit székhelyű nemzetközi orvosi jótékonysági szervezet. A Medact most közzétett jelentése szerint nagymértékben romlott az iraki egészségügyi helyzet, gyermekek százezreit be sem tudják oltani, a csecsemőhalandóság és az alultápláltság drámai mértékben megnövekedett a közel-keleti országban. A brit humanitárius szervezet szerint a nemzetközi jog alapján az amerikai és brit megszállók a felelősek az iraki egészségügyi ellátás biztosításáért. A BBC által idézett jelentés készítői felhívják az ENSZ-t, hogy küldjön békefenntartókat az országba. (P. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.