Az átmeneti kormány létrehozása után várhatóan 2004 júniusától megszűnik Irak amerikai megszállása – jelentette be szombaton Ahmed Csalabi, az iraki ideiglenes kormányzó tanács tagja Bagdadban Paul Bremer, az ország amerikai polgári kormányzójának és a kormányzó tanács tagjainak hatórás találkozója után. A Japánban lévő Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter rögvest értésre adta, hogy katonailag a helyzet semmit nem változott Irakban. Az amerikai erők nem kezdenek semmiféle kivonulásba júniustól – hangsúlyozta.
Csalabi elmondta, hogy az átmeneti kormányt jövő májusig kell összeállítani a nemzetközi elismertetés és a teljes szuverenitás alapján. Dzsalal Talabani, az ideiglenes kormányzó tanács elnöke leszögezte, hogy még 2005 vége előtt általános választásokat tartanak az országban már egy új alkotmány alapján.
*
George Bush amerikai elnök szombaton az iraki demokrácia megteremtése felé tett jelentős lépésként értékelte a bagdadi bejelentést. Bush a Fehér Ház által kiadott közleményben megállapította: „Az iraki ideiglenes kormányzótanács terve megfelel a koalíció és az iraki nép kölcsönös célkitűzéseinek, a szuverenitás visszaállításának egy olyan intézmény révén, amelyet az iraki polgárok választanak és amely a törvényességen alapul.” Az amerikai elnök úgy vélekedett, hogy az iraki megszállás felszámolásának felgyorsított menetrendje alapvető fontosságú az ország demokratikus fejlődése és a szomszédokkal való béke szempontjából. „Az Egyesült Államok kész segíteni a kormányzótanácsot és minden irakit, hogy ez az új menetrend politikai valósággá váljon”– hangsúlyozta George Bush.
A bejelentést Tony Blair brit kormányfő is üdvözölte, emlékeztetve arra, hogy a koalíciónak kezdettől fogva az volt a célja, hogy mielőbb visszaadja a hatalmat és a szuverenitást az iraki népnek, mert ez biztosítja az ország szabad, biztonságos, virágzó jövőjét. „Az iraki kormányzótanács által ma elindított folyamat Irakot és a nemzetek közösségét e hosszú távú célkitűzés útjára tette”– jelentette ki Blair.
Nem sokkal azután, hogy a hírügynökségek beszámoltak a válság négyszázadik amerikai áldozatáról, újabb helikoptertragédia történt, ezúttal Moszul közelében. Az esetnek tizenhét amerikai halottja van, öten megsebesültek, egy katona sorsa pedig még ismeretlen. A balesetet az okozta, hogy két amerikai Black Hawk típusú helikopter öszszeütközött a levegőben. Az egyik jármű ráadásul lakóépületre zuhant, így nem kizárt az sem, hogy a szerencsétlenségnek iraki áldozatai is vannak. A jelentések nem adtak magyarázatot a két jármű összeütközésére, de azt sejtetik, hogy legalább az egyik helikoptert gránáttalálat érte. Három hét alatt ez volt az ötödik amerikai helikopter, amelyet lelőttek Irakban.
A esetet megelőzően az amerikai erők újabb légicsapást mértek a Bagdad környéki felkelők fészkeire a Vaskalapács hadművelet során. Szemtanúk szerint három hullámban támadtak Bagdadtól délre és nyugatra fekvő célpontokat.
Meghalt mindeközben az Irakban állomásozó olasz csendőrök és katonák elleni nasziríjai merénylet egyik életveszélyes sebesültje. A 22 éves nápolyi katona halálával tizenkilencre emelkedett a szerdai robbantásos akció olasz áldozatainak száma. A halálesettel szinte egy időben megérkezett a római Ciampino repülőtérre az iraki Nasziríjában elkövetett merényletben meghalt olasz csendőrök és katonák földi maradványait szállító repülőgép. A New Yorkban tartózkodó Carlo Azeglio Ciampi olasz köztársasági elnök bejelentette: mindent megtesz, hogy ott lehessen ma a naszírijai hősök római gyászszertartásán.
A portugál rádió egy jobb hírről is beszámolhatott: sértetlenül szabadon engedték ugyanis az Irakban pénteken elrabolt újságírót.
Vezércikk a 7. oldalon
Több tízezer áldozat
Irakban 22 000 és 55 000 közé teszi a háború katonai és civil áldozatainak számát egy brit székhelyű nemzetközi orvosi jótékonysági szervezet. A Medact most közzétett jelentése szerint nagymértékben romlott az iraki egészségügyi helyzet, gyermekek százezreit be sem tudják oltani, a csecsemőhalandóság és az alultápláltság drámai mértékben megnövekedett a közel-keleti országban. A brit humanitárius szervezet szerint a nemzetközi jog alapján az amerikai és brit megszállók a felelősek az iraki egészségügyi ellátás biztosításáért. A BBC által idézett jelentés készítői felhívják az ENSZ-t, hogy küldjön békefenntartókat az országba. (P. I.)

Gulyás Gergely bejelentette az árrésstop kiterjesztését – élőben a Kormányinfó