Miért utazik Pestre a beteg alföldi sas?

Ellentétben Belgiummal, ahol harminc állatmentő hely van, Magyarországon már csak négy ilyen telep szolgálja a sérült, védett madarak oltalmát. Van ugyan egy ötödik, röntgennel, bioptronlámpával és a visszavadításra alkalmas röpdével felszerelt madárkórház is a Hortobágyon a górési lábadozótelep közelében, ám Déri János műintézménye mostanság csak vegetál. A nemzeti park igazgatósága ugyanis másfél éve úgy döntött, hogy a helyben lévő kórház helyett inkább Budapesten, a Fővárosi Állat- és Növénykertben gyógyíttatja a sérült madarakat. A lelkes munkával, alapítványi segédlettel életre hívott gyógyászati központ ellehetetlenítése annál inkább meglepő, mert a teljes jogú EU-tagság elérését követően egy több száz millió euróból gazdálkodó alap áll majd az állatok élőhelyének közelében lévő mentőhelyek rendelkezésére.

2004. 01. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három lelkes fiatalember, Dudás Miklós agrármérnök, Déri János frissen diplomázott állatorvos és a felesége – még 1984-ben – madárkórházat, a lábadozó rétisasok, barna kányák és uhuk visszavadítására alkalmas tágas röpdéket, csodával határos gyógyulásokat álmodtak a kiveszőfélben lévő ritka fajok számára a Hortobágyon. A terv hét évig pihent az illetékes minisztérium illetékes fiókjaiban, majd a meseszámidő elteltével valóra vált. Az egykori tanyasi iskola épülete környékén létrejött a górési madártelep, s Lakos István humán orvos madárgyógyításban elért sikereinek átvételével megkezdődött a mérgezett, nyílt szárnytörést szenvedett, vagy éppen áramütött madarak kezelése is. Másfél éve azonban megritkult a levegő Déri doktor körül: a kezelések drágaságára és indokolatlanságára hivatkozva szerződést bontott vele a Hortobágyi Nemzeti Park igazgatósága. Ennek következtében a sziszifuszi erőfeszítéssel felszerelt madárkórház szinte teljesen pénz nélkül maradt. Ráadásul ekkortájt kezdett tönkremenni a Hajdú-Bét, s vele együtt a libatartásra berendezkedett hortobágyi termelők népes tábora is. Az a korábbi gyakorlat sem volt tartható, hogy a vadmadarak gyógyítását a munkából, vagyis a lúdgyó-gyászat bevételeiből finanszírozzák.
– Az állatorvosi egyetem elvégzése után a Hortobágyi Állami Gazdaságban kezdtük a pályánkat a feleségemmel – kezd bele a történetbe Déri János. A doktor dolgozószobájában ülünk, ami már nem a lakással egybeépült madárkórház, hanem a családi otthon részét képezi, bár inkább hasonlít munkahelyre. – Azért akartunk kifejezetten itt munkát vállalni – magyarázza a hőskort Déri doktor –, mert a szakmán belül leginkább a vadmadarak gyógyítása izgatott bennünket, ezt tekintettük élethivatásunknak. Nem is vártunk különösebb külső segítségre vagy megkeresésre: házi körülmények között gyakorlatilag azonnal megkezdtük a munkát. Rendelő nem volt, volt viszont konyhaasztal, ahol műtöttünk, nem volt röpde sem, de volt padlás, ahol a gyó-gyulási idő alatt a madarak meg tudták húzni magukat. Sokat kínlódtunk, de fel se vettük a nehézségeket. Szásztelken egy tanyán végeztük mindezt, egészen addig, amíg a nemzeti parkos szakemberek felfigyeltek ránk, és felkértek, hogy a Hortobágyi Nemzeti Park frissen alapított ragadozómadár- rehabilitációs telepének állatorvosi feladatait lássuk el. Néhány tízezer forintos megbízási díjért vállaltuk, ám több mint tíz év után túlnőttünk a górési telep keretein. Annyi beteg madár és annyi elfoglaltság volt már, hogy nem tudtuk megoldani a rendszeres kezelést az otthonunktól közel harminc kilométerre lévő telepen. 1999-ben például több mint háromszáz madár ment át a kezünkön, s ebből sokat naponta többször is át kellett kötözni. Ezért úgy döntöttünk, hogy beköltözünk Hortobágy községbe, ebbe az épületbe, ahol most is működik a madárkórház. Létrehoztuk a Madárkórház Alapítványt, évente több száz madarat gyógyítottunk, és jelentős műszerparkot alakítottunk ki. Ennek fenntartásához havi több százezer forintra volt szükség, s akkor még az extraköltségekről nem is beszéltünk, hiszen akadt például egy olyan mérgezett rétisasunk, amelynek egyéves kezelése megközelítőleg egymillió forintba került.
Déri doktor elmondja még, hogy számításai szerint a madárkórház fenntartása évente minimum ötmillió, optimális működtetése pedig tízmillió forintba kerül. Ám a nemzeti park szakemberei szerint az állatorvos számításai egyáltalán nem állják meg a helyüket, és szakmai érvelése sem helyes. Gyarmathy István igazgatóhelyettes szerint például fölösleges, hogy a nyílt törést szenvedett, a teljes gyógyulás reményével nem kecsegtető eseteket is kezeljenek, illetve pénzt költsenek arra, hogy egy madarat ötször-hatszor megműtsenek. Dudás Miklós természetvédelmi felügyelő, korábban a Madárkórház Alapítvány kuratóriumi tagja is Gyarmathy István álláspontjához áll közel. Elmondása szerint az európai gyakorlat az, hogy nyílt törést nem gyógyítanak, az ilyen sérülésekkel érkező madarakat azonnal elaltatják. A svájciak minden esetben ezt a megoldást választják, a franciák és spanyolok viszont a fokozottan védett madarak esetében csonkolnak, s arra rendezkednek be, hogy a teljes egészében meg nem gyógyítható értékes madarakat tenyésztésbe fogják – ecseteli a nemzetközi tapasztalatokat a madármentés egyik honi alapítója.
Vita van a visszavadítás esélyeiről is. Tarja magát az az álláspont, hogy a fióka- korban befogott madár nem repatriálható, a felnőtt állatnak viszont megfelelő tartás esetén van esélye a természetes körülmények közötti életre. Bár csak a gyűrűzés segítségével tudják követni a gyógyult madarak további sorsát, mégis úgy vélik, a viszszavadítás kevés eredménnyel kecsegtet.
– Örülnénk, ha erről többet tudhatnánk, de mind ez idáig hiába reméltünk pénzt arra, hogy adóvevővel tudjuk felszerelni a gyógyult madarakat – mondja lemondóan Kiss Róbert, a górési telep vezetője, ahová időközben megérkezünk. Egyébként neki is az a véleménye, hogy a menthetetlen madarak hosszas gyógyítása pazarlás, ráadásul a több hónapos bezártság annyira ellentétes a madarak életszükségleteivel, hogy az már önmagában is állatkínzás. – Akkor inkább az altatás – summázza véleményét Kiss Róbert, majd rövid úton meg is cáfolja saját álláspontját. Az egyik röpde mellett állva ugyanis elmondja, hogy az egyik szabad életre alkalmatlan vörösvércse-tojó több mint tíz évig tucatnyi fiókát költött és nevelt fel a rabságban.
A Fővárosi Állat- és Növénykert biológus gyűjteményi igazgatója, Jánossy László sem ért egyet az altatási verzióval, sőt. Véleménye szerint a sebesült vadakat, ha sérüléseik miatt nem engedhetők szabadon, életük végéig tartani kell. Náluk is az a gyakorlat, hogy a nyílt töréses állatokat is megműtik, és csak végszükség esetén csonkolják szárnyukat vagy lábukat. A műtét és a hosszadalmas gyógykezelés náluk is pont ugyanolyan drága, mint Déri doktor kórházában, csak ők ezt nem számolják fel a Hortobágyi Nemzeti Park igazgatóságának, hanem természetvédelmi támogatásként gyakorlatilag ingyen gyógyítanak.
– Két olyan állatorvosunk is van, akik kiválóan értenek a ragadozó madarakhoz, ám mégis szerencsésebb lett volna, ha a Hortobágyi Nemzeti Park területén találnak megoldást a madarak kezelésére – mondja Jánossy László. – Évente négyszáz madarat hoznak ide a Hortobágyról, és bár tapasztalataink szerint nem viseli meg a szállítás őket, nyilvánvalóan kevesebb stresszel járna, ha helyben lehetne megoldani gyógykezelésüket. Ha ez nem megoldható, mi szívesen megcsináljuk, de az elaltatás semmiképpen nem megoldás – fűzi még hozzá.
Az állatkertben kezelt hortobágyi ragadozó madarak mindenesetre szépen gyó-gyulnak, és a nemzeti park szempontjából jelenleg a költségek is optimálisak, hiszen az állatkert havi harmincezer forint átalányért – a valós költségek töredékéért – vállalja a gyógyítást. Kérdés, hogy valóban muszáj-e a sérült madarat kitenni a szállítási tortúrának, és miből finanszírozza az egyébként deficites állatkert mindezt. A műtéthez használt eszközök és gyógyszerek ugyanis a fővárosban éppoly drágák, mint a Hortobágyon. Lehet, hogy mégis hasznosabb volna a költségeket oda csatornázni, ahol a madarak élnek. E regionális szemlélet talán az EU-s forrásokat is hamarabb megnyitná.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.