Megrendült az anyaországba vetett bizalom a határon túliak körében – hangsúlyozta Németh Zsolt. A parlament külügyi bizottságának elnöke elfogadhatatlannak nevezte, hogy a kormány agyonhallgatja az autonómiatörekvéseket, s akkor sem hallatja hangját, ha jogos követeléseikért erdélyi magyarokat hurcolnak meg a román hatóságok. A Draskovics-csomaggal kapcsolatban a politikus megjegyezte: a megszorításokat a kormány ürügyként használja arra, hogy lefejezze az utóbbi tizenöt évben kiépült határon túli magyar intézményrendszert. Németh Zsolt szerint a kormányzat az „aki nincs velünk, az ellenünk van” elv alapján bosszúhadjáratot indított néhány szervezet ellen, pártpolitikai játékoknak rendeli alá a szomszédos országokban élő magyarok ügyét.
Pomogáts Béla, a határon túli magyarok támogatására létrehozott Illyés Közalapítvány (IKA) kuratóriumi elnöke a bizottsági ülésen tartott tájékoztatójában nagyon kevésnek nevezte a kisebbségben élő magyarságra szánt költségvetési összeget, amely 2001 óta nem emelkedett, holott az inflációból adódóan húsz-huszonöt százalékkal kevesebbet ér. Az IKA kuratóriumának elnöke nem tartja kivitelezhetőnek a megszorító terveket. Egyben arra kérte a külügyi bizottság tagjait, hogy pártpolitikai szempontokat félretéve, igyekezzenek megakadályozni a restrikciós szándékok életbe léptetését. A Draskovics-csomag eredményeként a kormány több alapítványt és intézményt kíván összevonni vagy megszüntetni. A külügyi bizottság ülésén beszámolót tartott Bálint-Pataki József, a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnöke is, aki továbbra sem tudta megmondani, mikorra hívja össze a kormány a Magyar Állandó Értekezletet. A HTMH vezetője elmondta, továbbra is óriási érdeklődés mutatkozik a magyarigazolványok iránt. Az ülésen szó volt a kedvezménytörvény biztosította oktatási-nevelési támogatásokról is. Elhangzott: a felvidéki magyarok számára a tervek szerint március tizedikén írják ki a pályázatokat, s ősz előtt nem kerülhet sor a támogatások kifizetésére.
Jegelt tárgyalások?
A kettős állampolgárság esetleges bevezetésének lehetőségeiről, feltételeiről folytatódnak a szakértői tárgyalások a Külügyminisztérium és a vajdasági magyar szervezetek között, de egyelőre nem tudni, mikor üléseznek legközelebb – mondta a tárca szóvivője. „Kovács László külügyminiszter és Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke múlt pénteki budapesti megbeszélésén egyetértett abban: a szakértői fordulókon arra kell a hangsúlyt helyezni, hogy tisztázzák, milyen állampolgársággal járó jogokra és kötelezettségekre gondolnak a vajdasági magyar szervezetek” – jelentette ki Tóth Tamás. (MTI)
Publicisztika a 7. oldalon