Két héten belül döntést kell hozniuk a hazai Parmalat Hungaria Rt. vezetőinek a cég további sorsáról – értesült lapunk. A cég sajtóreferense úgy nyilatkozott, hogy két lehetőség áll a vállalat előtt: az egyik a kivásárlás, a másik a törzstőke emelése. Az utóbbi lehetőség kapcsán nem elképzelhetetlen, hogy nem régi, hanem új részvényes hajta végre a tranzakciót. Az illetékes ezzel megerősítette a Napi Gazdaság értesüléseit, amelyek szerint észak-amerikai és tel-avivi tejipari vállalatok érdeklődnek a hazai társaság iránt.
A fehérvári tejüzemnek azonban magyar kérői is akadnak, igaz, csak fele-fele arányban. Az elmúlt héten alakította meg ugyanis az Á-Tejtermelő Kft.-t a cég felszámolását kezdeményező tejtermelők egy csoportja és az olasz Catone logisztikai vállalat. A kft. képviselője úgy nyilatkozott, hogy cégük a felszámolás idején alternatív megoldást jelenthetne a magyar Parmalat folyamatos üzemeltetésére, mivel a tejtermelők biztosítanák az alapanyag-ellátást, és az sem elképzelhetetlen, hogy ezt követően megvásárolnák a Parmalatot, de ez még további egyeztetéseket igényel. A Parmalat illetékese megjegyezte, az üzem működik, folyamatosan kapja a tejet, amelyért hetente fizet.
A Parmalat Hungaria Rt. vezetői február végére hitelezői találkozót hívtak össze, s arra minden olyan tejtermelőt és céget meghívtak, amelynek tartozik a vállalat. E találkozón várhatóan ismertetik a társaság helyzetét, s egyeztetnek a tejtermelőkkel. A napokban pedig várhatóan Székesfehérvárra érkezik az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank Rt. (EBRD) – egy tejipari vállalati szakemberrel kiegészített – képviselőcsoportja, amely segítséget nyújt a Cristiano Villani irányította cég finanszírozáshoz, s a kialakult helyzet kezeléséhez.
Az olasz Parmalat, azaz az anyacég hitelezői – amelyek ellenzik a társaság felszámolását – arra számítanak, hogy tulajdonhoz fognak jutni a csődbe jutott olasz tejipari konszernben az adósságot részvényért csereügylet keretében. A Parmalatot kisegítő pénzügyi támogatók sorában van számos nagybank a Parmalat korábbi hitelezői közül, így a Capitalia, a BNL és a Banca Intesa. A 150 millió eurós összeg ahhoz szükséges, hogy a Parmalatnál folytatható legyen a termelés. A Parmalat csődgondnoka, Enrico Bondi február végéig terjeszti elő szanálási tervét. Ismeretes, hogy a Parmalat Hungária csődeljárási kérelmét a Fejér Megyei Bíróság is elutasította, mert azt már öt hitelező felszámolási kérelme megelőzte.

Ők az ukrán kémek, akiket Magyarország kiutasított