Felrobbant egy vonat Iránban

Legalább kétszáz ember meghalt, több mint 350-en megsérültek, amikor tegnap reggel Iránban felrobbant egy ként, benzint és műtrágyát szállító vonat. A detonáció olyan erejű volt, hogy tíz kilométeres körzetben kitörte a házak ablakait, és valósággal letarolta az öt környező települést; áldozatait is az itt lakók közül szedte.

2004. 02. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy erejű detonáció rázta meg tegnap reggel az iráni Neyshabur környékét: eddig ismeretlen okból felrobbant egy ként, benzint és műtrágyát szállító vonat. A helyi hatóságok elsődleges becslése szerint a szerencsétlenségben több mint kétszázan vesztették életüket, legalább 350-en pedig megsérültek. Utóbbiak között számos tűzoltó is van: a szakemberek a lángoló szerelvények oltása közben szerezték sebeiket. Az orvosi kezelésre szorultakat a mentőalakulatok Neyshabur és Mashhad kórházaiba szállították. A Khorassan tartományban történt robbanás tíz kilométeres körzetében betörtek a házak ablakai, az öt környező falu házaiban pedig súlyos károk keletkeztek; a települést valósággal letarolta a robbanás – jelentette az Irna iráni hírügynökség. Vahid Barakchi helyi illetékes szerint a – helyszíntől 75 kilométerre fekvő regionális központban, Mashhadban is hallható – detonáció oly nagy erejű volt, hogy az áldozatok és sérültek száma jóval nagyobb lehet az eddig regisztráltnál. Az iráni állami televízió híradásaiban bemutatott felvételeken hatalmas pusztítás volt látható. A robbanás helyszínén kisiklott vagonok fojtogató fekete füstfelhőt eregettek az ég felé.
A szerelvény 17 kocsijában ként, hatban benzint, hétben műtrágyát, tízben pedig gyapotot szállított. Az iráni televízió előbb két vonat ütközéséről számolt be, később híre kelt, hogy a jármű egy kisebb földrengés miatt siklott ki.
A mostani a második katasztrófa Iránban alig két hónapon belül. A december 26-án az ország délkeleti részén lévő ősi város, Bám falait megrengető földrengés több mint 40 ezer halálos áldozatot követelt.

Az elmúlt évek legsúlyosabb detonációi

2000. március 11., Kína: Csianghszi tartomány egyik falujának engedély nélkül üzemelő petárdagyárában 33 ember vesztette életét, miután felrobbant az üzem.
Március 23., Nigéria: Abia tartományban 50 ember halt meg, amikor egy olajvezeték sérült szakaszán a helybeliek üzemanyagot próbáltak lopni.
Április 14., Kongó: 109 halálos áldozata volt a kinshasai repülőtéren történt lőszerrobbanás-sorozatnak. A tüzet a katonai repülőtérhez közeli raktárépületben bekövetkezett rövidzárlat okozta, amely átterjedt egy lőszerszállítmányra.
Július 1., Kína: Az ország déli részében egy dél-kínai petárdagyár fölrobbanásakor 33 ember életét vesztette, s csaknem 200 megsebesült.
Július 16., Nigéria: Százan meghaltak, amikor üzemanyaglopás közben felrobbant egy olajvezeték Warriban, egy olajfinomító üzem közelében.
Szeptember 9., Kína: Hatvanan vesztették életüket, 309-en megsérültek a Urumcsi külvárosában bekövetkezett robbanásban, amikor levegőbe repült egy teherautó, amelyre megsemmisítésre szánt robbanóanyagokat rakodtak.
December 1., Nigéria: Egy Lagos közeli halászfaluban bozóttűz ütött ki, amely átterjedt a közeli olajvezetékre; a robbanás 60 halálos áldozatot követelt.
2001. március 3., Guinea: Conakryban 42 ember halt meg, amikor fölrobbant egy lőszerraktár.
Március 6., Kína: Csianghszi tartományában 41 ember – többségében gyermek – halt meg, miután felrobbant egy iskola, ahol kisdiákokat alkalmaztak petárdakészítésre.
Július 16., Kína: Sanhszi tartományában egy illegális robbanószer-raktárban bekövetkezett detonáció 69 életet követelt.
Szeptember 1., Japán: Tokió szórakoztatónegyedében 44-en haltak meg egy robbanásban.
Szeptember 21., Franciaország: Huszonkilenc ember elhunyt és 2442 megsebesült abban a hatalmas robbanásban, amely a dél-franciaországi Toulouse város külterületén, egy vegyi üzemben történt.
2002. január 27., Nigéria: körülbelül 1000 ember vesztette életét Lagosban egy lőszerraktár-robbanás következtében. Az áldozatok többségét menekülés közben agyontaposták, vagy belefulladtak abba a mély vizű csatornába, amelybe belevetették magukat.
2003. augusztus 3., Pakisztán: útépítéshez használt robbanóanyag okozott balesetet Gilgit városban: a detonációban 45 ember vesztette életét.
December 25., Kína: Kétszázharminchárman haltak meg Kína délnyugati részén egy földgázmezőn történt robbanás miatt.
2004. január 20., Algéria: Huszonkét dolgozó vesztette életét egy algériai vegyipari kombinátban, ahol felrobbant egy cseppfolyósított gázt szállító tartálykocsi. (Forrás: MTI–SAB)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.