Közbeszerzési eljárás kiírása nélkül kötött volna százmilliós szerzõdést a saját cégével a fõvárosi önkormányzat a kerületi csatornaberuházások koordinálására. A tavaly decemberben elfogadott megállapodást azért nem írták alá, mert Tiba Zsolt fõjegyzõ törvényességi aggályok miatt megtiltotta azt. Mint ismeretes, a fõvárosi önkormányzat hosszas politikai alkudozások után korábban átvállalta a kerületektõl a csatornázási feladatokat. (A városrészek cserében elfogadták a 2003. évi forrásmegosztási rendeletet.) A csatornázás lebonyolítását a fõváros a saját cégére, az Enviroduna Kft. -re bízta volna. Ezt a társaságot a központi szennyvíztisztító építésének koordinálására hozták létre. Mivel azonban ez a beruházás csúszik, a cég más feladatokat is el tud látni. Idén a kerületi csatornázás elõkészítési munkával több mint százmillió forintot keresett volna az Enviroduna, ha a közgyûlés által decemberben elfogadott szerzõdést aláírják.
Tiba Zsolt fõjegyzõ lapunknak elmondta: a megbízáshoz közbeszerzési eljárást kellett volna kiírni, ezt támasztotta alá a közigazgatási hivatal törvényességi észrevétele is. A fõjegyzõ figyelmeztetett: a közgyûlésnek nem kötelezõ elfogadnia a közigazgatási hivatal észrevételét, elképzelhetõ tehát, hogy a testület a jövõ héten megerõsíti decemberi döntését. Ha azonban egyetértenek a törvényességi kifogással, úgy a kerületi csatornahálózatok építése késhet, hiszen a közbeszerzési eljárás kiírása és elbírálása akár több hónapig is eltarthat.
Tegnap kiderült az is: nemcsak a szerzõdés, hanem az ezzel párhuzamosan módosított közbeszerzési rendelet is törvénysértõ. A közgyûlés ugyanis a decemberi módosítással a nemzetközi szervezetek által meghatározott eljárás körébe vonta a fõvárosi önkormányzat összes csatornázási és szennyvíztisztítási beruházását. A közigazgatási hivatal szerint ez téves jogértelmezésen alapul, illetve ellenkezik az alkotmánnyal és a közbeszerzési törvénnyel is.

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot