Idén visszaesnek a beruházások

Nánási Tamás
2004. 02. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly két olyan rekord is megdőlt, amelyek közvetlen érintik a hazai mezőgép-forgalmazást. Az egyik az volt, hogy minden eddiginél korábban kellett a mezőgazdasági géptámogatásokat felfüggeszteni, a másik az, hogy a gépberuházások értéke csúcsot döntött. Az idén azonban rosszabb állapotokra számítanak a gépforgalmazók, mert nincs géptámogatás, és az unióban csak pályázati úton lehet majd – elsősorban a SAPARD-program és az Agrár- és vidékfejlesztési operatív program (Avop) segítségével – pénzekhez jutni. Ezért a beruházások értéke harminc, rossz esetben akár ötven százalékkal is visszaeshet.
Tavaly annak ellenére is rekordokat döntött a hazai gépberuházások értéke, hogy a géptámogatásokat már tavasszal felfüggesztette az agrártárca. Egy szakmai tájékoztatón Hajdú József, a földművelésügyi minisztérium Mezőgazdasági Gépesítési Intézetének főigazgató-helyettese úgy tájékoztatott, hogy 115-120 milliárd forintot ért el a mezőgazdasági gépberuházások értéke 2003-ban, amely így 15-20 százalékkal haladta meg a 2002-es, valamivel több mint százmilliárd forintos határt. A főigazgató-helyettes a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Szövetsége (Megfosz) rendezvényén elmondta, hogy az összes, mezőgazdasági beruházásra fordított múlt évi forrás mintegy hatvan százalékát teszik ki a gépberuházásokra fordított összegek a magyar mezőgazdaságban. Az „elköltött” 115-120 milliárd forintból a gazdálkodók összesen közel 152 ezer erő- és munkagépet vásároltak, szemben az előző évi 137 ezer darabbal. A vásárlók a gépek árának 25 százalékát támogatásból, 34,3 százalékát hitelből, 40,7 százalékát pedig saját forrás felhasználásával finanszírozták.
A gépek számát tekintve – és azt 100 százaléknak véve – a legtöbb gép, 60,5 százalékos arányban a gazdasági társaságokhoz, 31,1 százalékban az egyéni gazdálkodókhoz, 5,3 százalékban a szövetkezetekhez és 0,1 százalékban az egyéb gazdálkodó szervezetekhez került. Az értékesített eszközök 72,1 százalékát gyártották nyugaton, itthon 24,5 százalékát, míg 3,4 százalékuk a kelet-európai típusok közül került ki. Az értéket tekintve a fejlett országokból érkezett gépek aránya 78,7 százalék volt, a kelet-európai országokból származó eszközöké 11,3 százalékot tett ki, míg a hazai gyártású gépek és berendezések aránya tíz százalék volt. A gépberuházások 50,4 százalékát a gazdasági társaságok, 40,2 százalékát az egyéni gazdálkodók, kilenc százalékát a szövetkezetek, 0,4 százalékát az egyéb gazdasági szervezetek valósították meg a beruházási értéket alapul véve.
A tájékoztatón Lekrinszki István, a Megfosz elnöke elmondta, szövetségük 110 szakmai szervezetet tömörít, amelyek a magyar mezőgazdasági gépforgalmazás nyolcvan százalékát bonyolítják le. Az idei kilátásokat illetően az elnök borúlátó, mivel a finanszírozás rendszere Magyarország uniós tagságát követően megváltozik. Ez azt jelenti, hogy lényegében nem lesz állami támogatás a gépberuházások ösztönzésére, hanem csak pályázati úton lehet majd uniós forrásokból, elsősorban a SAPARD-program és az Agrár- és vidékfejlesztési operatív program segítségével pénzekhez jutni. Ezért Lekrinszki István szerint a gépberuházások értéke az idén mintegy harminc százalékkal is csökkenhet. Ezt megerősítette Hajdú József is, aki úgy vélte, optimális esetben a mezőgazdasági gépberuházások összege 90 milliárd forint körül mozoghat 2004-ben, de valószínűleg reálisabb csak 60-70 milliárd forintos gépberuházási összeggel kalkulálni.
Magyarországon évek óta mintegy 850-900 – esetenként nagyon eltérő profilú – vállalkozás foglalkozik mezőgépek, mezőgazdaságban használatos eszközök és ezek alkatrészeinek forgalmazásával. A többség egy-egy saját gyártásból származó gépet értékesít, vagy korlátozott területen forgalmaz egyéb szolgáltatás (javítás, szervizelés) mellett néhány gépet, viszonteladóként.
A Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Szövetsége 1999. május 19-én jött létre, ekkor 50 vállalkozás csatlakozott a szervezethez. Ezek a vállalkozások már akkor több mint 90 százalékát forgalmazták a mezőgépek, eszközök és alkatrészek összértékének. Legtöbbjük szűk termékskálára szakosodott, vagy csak régiószinten forgalmaz. A nagyobb, sokszor legnagyobb gépkereskedők külföldi cégek kizárólagos értékesítői is. A három legnagyobb vállalkozás, a KITE Rt., az IKR Rt. és az AXIÁL Kft. csak a gépekből a teljes forgalom több mint egyharmadát bonyolítja.




Zászlóshajó lett a Valtra

A tavalyi tulajdonosváltással együtt járó „ceremónia” észrevehető volt a Valtra hazai tevékenységén is, az elmúlt év lehetett volna jobb is – nyilatkozta Lekrinszki István, a Csongrádi Agrotechnika Kft. igazgatója. Kiemelte, hogy azóta a régi működő kapcsolatok az új tulajdonossal is megerősödtek, és minden visszazökkent az eredeti kerékvágásba. A világ ötödik legnagyobb traktorgyártó cégét, a finn Valtrát tavaly vásárolta meg az amerikai AGCO, amely a világ harmadik legjelentősebb gépgyártója és gépforgalmazója. A Valtra megvásárlásával az AGCO a finnek hetven országban meglévő piacait is megszerezte, és immár azokban teljes technológiai parkot kínál, azaz minden olyan gépet, amelyre a mezőgazdaságban szükség lehet. Az amerikai vállalat zászlóshajója ebben az új felállásban a Valtra lett, amely világszínvonalat képvisel. Lekrinszki István hozzáfűzte, hogy hamarosan Magyarországon is megjelennek az AGCO termékei, pontosabban egy részük már kapható, a fennmaradó elemek pedig 2004 és 2005 során válnak elérhetővé.

Kétszáz kiállító tizenhétezer négyzetméteren rekordot dönt. Mégpedig az idei, február 18–21. között nyitva tartó Agro+Mashexpón. A hagyományosan minden évben megrendezett mezőgazdasági gépkiállításon a fő hangsúly a géptémakörön van, de megtalálhatók ott az állattartás eszközei is. A kiállítók között az idén először jelennek meg a dísz- és konyhakertek eszközeit, kerti gépeket és felszereléseket kínáló vállalkozások is. A kiállításra több szakmai fórumot is szerveztek, amelyek zöme az EU-csatlakozással és az ágazatonkénti – remélhetőleg hozzáférhető és el is érhető – támogatásokkal foglalkozik

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.