Érti és tisztességesnek tartja a köztársasági elnök a közös listára vonatkozó javaslat mögöttes szándékát, viszont szerinte további elemzést igényel annak eldöntése, hogy összhangban áll-e az európai politikai normákkal – fogalmazott Medgyessy Péter tegnap, miután eszmecserét folytatott Mádl Ferenccel. A miniszterelnök ezúttal sem adott tájékoztatást javaslatának részleteiről, mint mondta, erről a mai négypárti egyeztetésen Kovács László MSZP-elnök beszél majd. A kormányfő hangsúlyozta: az uniós szabályokat nem sérti a közös listaállítás, volt is precedens arra, hogy két párt együtt indult az európai parlamenti választáson. – Bár kétségtelen, olyan még nem történt, hogy a parlament összes pártja egy listán induljon – tette hozzá. Medgyessy hivatkozott Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke véleményére, aki telefonbeszélgetésükkor azt mondta: nem sérti az EU szabályait, ha a magyar parlamenti pártok közösen delegálják képviselőiket az uniós törvényhozásba, amennyiben a 24 képviselő ott a saját frakcióiban foglal helyet. (Prodi a javaslatot nem kommentálta – a szerk.) A miniszterelnök szavai szerint Mádl Ferenc nem mondott véleményt az államfő közvetlen választására vonatkozó javaslatról, de „nagy szimpátiával hallgatta a kezdeményezést”.
Emlékezetes, az Európai Parlament néppárti, szocialista és liberális frakciójában is visszatetszést keltett Medgyessy kezdeményezése, amelyet az uniós politikusok antidemokratikusnak tartottak.
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a közös európai parlamenti listáról tegnap úgy nyilatkozott: két napja gondolkodik azon, miként lehet egy választásból kiküszöbölni a választópolgárokat. A volt kormányfő hozzátette: két-három nap türelmi idő és megértés kijár annak, aki ilyen nehéz hivatást választ, ezt követően azonban a Fidesz is megteszi javaslatát arra vonatkozóan, hogyan lehet a nemzeti összefogás kétségtelenül helyes szempontját a demokratikus normákat betartva, a választókat nem kiküszöbölve érvényesíteni. Orbán Viktor megjegyezte: Medgyessy Péter javaslata olyan nagy ívűnek tűnik, hogy Európa sem képes befogadni azt. Ismert, az MDF és az SZDSZ már elvetette a közös lista állítását, a kezdeményezést egyedül az MSZP támogatja.
– Nagyon nagy megdöbbenéssel hallottam a javaslatot, egyetlenegy dolgot lehet tenni, és én ezt is javaslom: a miniszterelnök úr, a kormány és az MSZP ezt a javaslatot sürgősen vonja vissza – nyilatkozta az InfoRádiónak Martonyi János. A volt külügyminiszter szerint a felvetés már eddig is elég nagy kárt okozott az ország hírnevének. A politikus úgy látja, hogy a további károk elkerülése érdekében a visszavonás az egyetlen megoldás. Jelezte: 1976-ban állapodtak meg a tagállamok arról, hogy az Európai Parlamentbe kijelölés helyett közvetlenül választják a képviselőket. „Azóta ez a szabály, ezt követi minden állam, és én azt hiszem, ha egy új tagállam belép ebbe az integrációba, akkor elemi követelmény, hogy ezeket a normákat ismerje és értse” – hangoztatta Martonyi János.
– Nincs szükség semmiféle jogi aktusra a közös listával kapcsolatban – mondta el a tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón Bárándy Péter igazságügy-miniszter. Bárándy, aki a kormányt képviseli majd a Szili Katalin házelnök által összehívandó négypárti egyeztetésen, az államfő közvetlen választásával kapcsolatban elmondta: a népakarat ezt tartaná helyesnek. Arra, hogy a közvetlen választással összefüggésben növelni kell-e az államfő hatáskörét, azt válaszolta: nem, illetve nem feltétlenül. Arra a veszélyre hívta fel a figyelmet, hogy közvetlen választás esetén az államfő még jelöltkorában „leamortizálódhat politikailag”. Ezt szerinte azzal lehetne csökkenteni, hogy egykörös lenne a választás, vagy csak akkor lehetne közvetlenül szavazni az államfőre, ha a parlament első körben nem tud döntést hozni.

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert