Mádl Ferenc még mérlegel

Az államfő az európai gyakorlatot figyelembe véve még tanulmányozza az Országgyűlés pártjainak közös listaállítására vonatkozó miniszterelnöki javaslatot – derült ki Mádl Ferenc és Medgyessy Péter tegnapi találkozóját követően. Orbán Viktor exkormányfő eközben közölte: a miniszterelnök javaslata olyan nagy ívűnek tűnik, hogy Európa sem képes befogadni azt. Martonyi János volt külügyminiszter szerint az indítvánnyal egyetlen dolgot lehet tenni, azt sürgősen vissza kell vonni, hogy ne okozzon további károkat hazánk nemzetközi megítélésében.

Kis Ferenc
2004. 02. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érti és tisztességesnek tartja a köztársasági elnök a közös listára vonatkozó javaslat mögöttes szándékát, viszont szerinte további elemzést igényel annak eldöntése, hogy összhangban áll-e az európai politikai normákkal – fogalmazott Medgyessy Péter tegnap, miután eszmecserét folytatott Mádl Ferenccel. A miniszterelnök ezúttal sem adott tájékoztatást javaslatának részleteiről, mint mondta, erről a mai négypárti egyeztetésen Kovács László MSZP-elnök beszél majd. A kormányfő hangsúlyozta: az uniós szabályokat nem sérti a közös listaállítás, volt is precedens arra, hogy két párt együtt indult az európai parlamenti választáson. – Bár kétségtelen, olyan még nem történt, hogy a parlament összes pártja egy listán induljon – tette hozzá. Medgyessy hivatkozott Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke véleményére, aki telefonbeszélgetésükkor azt mondta: nem sérti az EU szabályait, ha a magyar parlamenti pártok közösen delegálják képviselőiket az uniós törvényhozásba, amennyiben a 24 képviselő ott a saját frakcióiban foglal helyet. (Prodi a javaslatot nem kommentálta – a szerk.) A miniszterelnök szavai szerint Mádl Ferenc nem mondott véleményt az államfő közvetlen választására vonatkozó javaslatról, de „nagy szimpátiával hallgatta a kezdeményezést”.
Emlékezetes, az Európai Parlament néppárti, szocialista és liberális frakciójában is visszatetszést keltett Medgyessy kezdeményezése, amelyet az uniós politikusok antidemokratikusnak tartottak.
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a közös európai parlamenti listáról tegnap úgy nyilatkozott: két napja gondolkodik azon, miként lehet egy választásból kiküszöbölni a választópolgárokat. A volt kormányfő hozzátette: két-három nap türelmi idő és megértés kijár annak, aki ilyen nehéz hivatást választ, ezt követően azonban a Fidesz is megteszi javaslatát arra vonatkozóan, hogyan lehet a nemzeti összefogás kétségtelenül helyes szempontját a demokratikus normákat betartva, a választókat nem kiküszöbölve érvényesíteni. Orbán Viktor megjegyezte: Medgyessy Péter javaslata olyan nagy ívűnek tűnik, hogy Európa sem képes befogadni azt. Ismert, az MDF és az SZDSZ már elvetette a közös lista állítását, a kezdeményezést egyedül az MSZP támogatja.
– Nagyon nagy megdöbbenéssel hallottam a javaslatot, egyetlenegy dolgot lehet tenni, és én ezt is javaslom: a miniszterelnök úr, a kormány és az MSZP ezt a javaslatot sürgősen vonja vissza – nyilatkozta az InfoRádiónak Martonyi János. A volt külügyminiszter szerint a felvetés már eddig is elég nagy kárt okozott az ország hírnevének. A politikus úgy látja, hogy a további károk elkerülése érdekében a visszavonás az egyetlen megoldás. Jelezte: 1976-ban állapodtak meg a tagállamok arról, hogy az Európai Parlamentbe kijelölés helyett közvetlenül választják a képviselőket. „Azóta ez a szabály, ezt követi minden állam, és én azt hiszem, ha egy új tagállam belép ebbe az integrációba, akkor elemi követelmény, hogy ezeket a normákat ismerje és értse” – hangoztatta Martonyi János.
– Nincs szükség semmiféle jogi aktusra a közös listával kapcsolatban – mondta el a tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón Bárándy Péter igazságügy-miniszter. Bárándy, aki a kormányt képviseli majd a Szili Katalin házelnök által összehívandó négypárti egyeztetésen, az államfő közvetlen választásával kapcsolatban elmondta: a népakarat ezt tartaná helyesnek. Arra, hogy a közvetlen választással összefüggésben növelni kell-e az államfő hatáskörét, azt válaszolta: nem, illetve nem feltétlenül. Arra a veszélyre hívta fel a figyelmet, hogy közvetlen választás esetén az államfő még jelöltkorában „leamortizálódhat politikailag”. Ezt szerinte azzal lehetne csökkenteni, hogy egykörös lenne a választás, vagy csak akkor lehetne közvetlenül szavazni az államfőre, ha a parlament első körben nem tud döntést hozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.