Osztozzon a kormányoldal és az ellenzék fele-fele arányban az európai képviselõi helyeken – jelentette ki. A kormányfõ beszédében javasolta azt is, hogy 2005-ben az állampolgárok közvetlenül válasszák a köztársasági elnököt, illetve a 2006-os választásoktól csökkenjen a parlament létszáma 386 fõrõl 250-re.
Medgyessy Péter szerint a modern európai Magyarország programja a gazdaság megerõsítése, az autópálya-építés, a felnõttoktatás és az egészség. Szorgalmazta a szigorú takarékosságot a költségvetési politikában, ugyanakkor kijelentette: megmarad az esélyegyenlõségért felelõs tárca nélküli miniszteri poszt. Hangsúlyozta: a kibõvített Európa-tervben lehet pályázni uniós forrásokra.
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke szokatlannak nevezte a miniszterelnök javaslatát a közös európai parlamenti listára, de nem utasította el, mondván, adjunk lehetõséget a kormányfõnek, hogy elmondja konkrét terveit. A Fidesz elnöke szerint 200 fõvel mûködne optimálisan az Országgyûlés. Áder János frakcióvezetõ Medgyessy Péter beszédét úgy jellemezte: üres, fedezet nélküli ígéreteket hallottunk negyven percen át.
Kovács László, az MSZP elnöke, külügyminiszter szavaiból kiderült: Medgyessy még vasárnap tájékoztatta javaslatairól a szocialistákat, akiknek vezetõi el is fogadták azokat.
Az SZDSZ nem támogatja a közvetlen államfõválasztásra vonatkozó miniszterelnöki kezdeményezést. Kuncze Gábor pártelnök a közös parlamenti listával kapcsolatos felvetés kapcsán egyértelmûvé tette: az SZDSZ az önálló indulás és megmérettetés mellett áll ki. Ugyanakkor a kisebbik kormánypárt egyetért a parlament létszámcsökkentésével, ám ragaszkodnak ahhoz, hogy ez együtt járjon a választók akaratát jobban kifejezõ, arányosabb választási rendszerrel.
Herényi Károly, az MDF frakcióvezetõje Medgyessy szavait kommentálva kijelentette: a miniszterelnök beszéde a nyolcvanas évek közepére és az azt követõ esztendõkre emlékeztet, amikor a szocializmus leszállóágban volt, de az akkori politikusi megnyilvánulások derûrõl és optimizmusról tettek tanúbizonyságot.
A beszéd szerkesztett változata és a reagálások a 4–5., vezércikk a 7. oldalon

Jöhet a népszavazás: munkaszüneti nap lehet december 24.