Miniszterelnökre várva

2004. 02. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem tudni, vajon Medgyessy Péter jelenlegi miniszterelnök ma mit mondana annak a dunaújvárosi kislánynak, akivel állítólag több mint egy esztendeje találkozott, és aki azt kérdezte tőle: „Mondd, jó lesz, ha nagy leszek?” Erről a kis megható epizódról maga az egyik érintett, Medgyessy számolt be egy évvel ezelőtti országértékelő beszédében, s alkalmat szolgáltatott arra, hogy az MSZP-s politikus verbálisan legalábbis letegye a garast a legifjabb generációk mellett. Érdekes, hogy az akkori nagy ívű beszéd közepette senkinek nem tűnt föl, hogy a kormányfő nem tért ki arra, vajon válaszolt-e egyáltalán a kislánynak. Ha esetleg elmulasztotta volna, éppen egy évvel a beszéd után, mai országértékelésében pótolhatja a mulasztást. Az azóta eltelt egy esztendő szomorú történéseinek fényében talán így hangzik majd a válasz: Csak akkor lesz jó, ha nagy leszel. Ha ismét összefutna nevezett kiskorú állampolgárral, stílszerűen azzal is biztathatná: merjünk kicsik lenni.
Hiszen ez egy gyermek esetében életkori sajátosság, a kormányfő és pártja esetében pedig a legkövetkezetesebben végig vitt programpont. Egy évvel ezelőtt Medgyessy Péter – nem túlzás – hihetetlenül rózsaszínű képet festett Magyarország állapotáról mind gazdasági, mind társadalmi tekintetben. Az optimistára pingált jelen már akkor is irreális volt, az azóta eltelt egy év negatív fejleményei azonban a legnotóriusabb szocialista hívőket is megrendítették elkötelezettségükben. A teljesség igényével nem is lehet minden botrányos ügyről számot adni, ám a választópolgárokban túlontúl maradandó nyomot hagytak mindazon közfelháborodást kiváltó események, amelyeket werberi kommunikációs technikákkal reménytelen semlegesíteni és az egész társadalomra rákenni. A vezető baloldali politikusok, kormánytagok különböző ingatlanszerzési és villaügyei a társadalom széles rétegeit irritálták, nem csak az ellenzéket, ám a Kereskedelmi és Hitelbank bróker-leányvállalata körül kirobbant tízmilliárdos nagyságrendű csalássorozat (és közpénzeltüntetés) még olyanokat is elbizonytalanított, akik feltétlen hívei voltak az MSZP–SZDSZ-koalíciónak. Igaz, a kormányerők mindent elkövettek, hogy megpróbáljanak jobboldali politikusokat is hírbe hozni a banktörténelem alighanem legalacsonyabb iskolai végzettségű vezérével, Kulcsár Attilával, de kitartó fáradozásuk eleve kudarcra ítéltetett – még legelvakultabb szimpatizánsaikat sem győzhették meg. Végeredményben az MSZP–SZDSZ- kormány a maga nemében egyedülálló rekordot vitt végbe: népszerűsége egy olyan időszak után kezdett mélyrepülésbe, amikor a jóléti fordulat jegyében megalapozatlan osztogatásba kezdett a kormányzat. A választások után a köztisztviselői és közalkalmazotti szférának jelentősebb béremelést juttatott a kormány, ám szükségszerűen ennek is meglett a böjtje, hiszen a bérek fedezetének előteremtése mindenütt folyamatos nehézségeket okoz, az önkormányzatokat csőd közeli helyzetbe viszi, és mindenütt újabb és újabb létszámleépítéseket generál.
Feltehetően a fenti kudarcsorozatra és anomáliákra is ki kell térnie mai parlamenti országértékelő beszédében a szocialista miniszterelnöknek. Arra, miért érzékelik úgy az emberek, hogy a társadalmi-politikai feszültségek régóta nem tapasztalt méretűre dagadtak, s miért van az, hogy miközben szinte mániákus módon szajkózzák a kormányerők az állítólagos gazdasági sikereket, az általuk jónak ítélt pénzügyi adatokat és a lakosság reálbér-növekedését, az emberek a jólétinek elkeresztelt fordulatot mégis jobblétinek érzékelik. Az MSZP számára tragikus közvélemény-kutatási adatokban feltehetőleg az a dühödt, fedezet nélküli szuperoptimista, irracionális helyzetértékelés is közrejátszik, amely a valós társadalmi folyamatokról egyszerűen nem hajlandó tudomást venni. Nemcsak az egy éve nagy garral és szép szólamokkal felpántlikázva beígért Európa-terv fulladt gyakorlatilag kudarcba, hanem az az elszánt törekvés is, hogy miközben a társadalmi megbékélésről, árokbetemetésről szónokoltak lépten-nyomon, különböző figyelemelterelő hadműveletekkel – főleg az ellenzék elleni adminisztratív intézkedésekkel – próbáltak példát statuálni az egész társadalom számára. Úgy tűnik azonban, hogy az egészséges politikai immunrendszerű társadalom nem volt vevő a politikai boszorkányüldözés Keller László-féle változatára, s az emberek túlnyomó többsége előtt nem sikerült kriminalizálni az előző kormány tevékenységét.
A társadalom számukra nem kívánatos részével szembeni hadjárat sem találkozott a társadalom tetszésével, így a Medgyessy Péter villája előtti tüntetés törvénytelen betiltása éppúgy nemtetszést váltott ki az országban, mint a polgári körök démonizálásának kísérlete. Végeredményben a többségnek egyre inkább világossá válik, hogy nem csupán Ron Werber kommunikációs stratégiájának a rovására írandó a kormányzati agresszivitás. Az izraeli kampánytanácsadó elment, a baloldali kabinet mégis nagyobb sebességre kapcsolt a werberi úton, amelyet lassanként ismét leniniként aposztrofálhatunk, tekintve, hogy a vörös csillagos, önkényuralmi jelképpel ékesített szovjet emlékművet ünnepélyes külsőségek között koszorúzták meg kormánypárti politikusok.
Medgyessy Péter és az MSZP–SZDSZ kitartó ön- és országsorsrontó politikáját demonstrálja, hogy az európai uniós és hazai figyelmeztető jelzések ellenére sem volt hajlandó lemondani régóta dédelgetett terveiről, a PSZÁF elnökének eltávolításáról és általában a független jogállami intézmények elleni támadásokról. Igaz, csak a KSH elnökét tudták leváltani, a PSZÁF elnökét, a jegybank elnökét és a legfőbb ügyészt még nem, a kitartó próbálkozások mégis elegendők voltak arra, hogy megrengessék a bizalmat a választópolgárokban és a külföldi befektetőkben egyaránt. Medgyessy Péterre tehát szinte megoldhatatlan feladat hárul, amikor egyetlen parlamenti beszéddel meg kell próbálnia a bizalom visszaállítását. Az a kép kristályosodott ki mára a közvéleményben, hogy csupán a kormányzás nélküli hatalomgyakorlás szocialista bűvésztrükkjét sikerült feltalálniuk. A kudarcok fényében sem érzékelik, hogy a kommunikáció lényeges ugyan, de nem pótolja a cselekvést. „Molto fumo e niente arrosto”, azaz: sok füst, és nem sül semmi sem – tartja az olasz mondás, ami elemzők szerint ráillik a Medgyessy-kabinetre. Medgyessynek nehéz lesz megmagyaráznia, mi történt egy év alatt, hogy az a gazdaság, amelyet igen jónak és stabilnak ítélt múlt februári beszédében, ilyen mélyre jutott. És választ kell természetesen adnia arra is, hogy hová lett a tavalyi terv, az Európa, amelynek még a honlapját is elfelejtették létrehozni egy év alatt. Amelyből szinte csak a forint drámai legyengítése valósult meg, hiszen Medgyessy akkor beszédében előre megmondta: az erős forint mítosza ma is érezteti hatását. Lehet, hogy csak a leánykori név volt Európa-terv, valójában a Draskovics-féle megszorító csomag névre hallgat?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.