Elfogyott a türelmünk, már nem tántorítanak el senkit a tüntetéstől az újabb kormányzati ígéretek. Elegünk van a különféle bejelentésekből, most már a garanciákra és a konkrét intézkedésekre vagyunk kíváncsiak. A tét a gazdák számára nem kevesebb, mint a túlélés. A mai nap sok ezer termelő vonul az utakra, országszerte megkezdődik a tizenkét naposra tervezett agrárdemonstráció – jelentette ki lapunknak Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének (Magosz) elnöke. A megmozdulások szervezését a Kecskeméten alakult Magyar Gazdák és Fogyasztók Önvédelmi Szervezete jelentette be, csatlakoztak hozzá a tejtermelők és a sertéstenyésztők, majd a Mezőgazdasági Termelők Érdekvédelmi Szövetsége és a Magosz is. A demonstrációt támogatja az MDF, valamint a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség, melynek országos választmánya szombati ülésén a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium teljes vezetését lemondásra szólította fel.
Németh Imre földművelésügyi miniszter a Kossuth rádió Krónika című műsorában bejelentette: a 68 forintos irányár meghirdetésével megoldódhat a tejtermelők gondja. A tárca ugyanis rendeletében vállalta: ha a feldolgozó kifizeti ezt az összeget az alapanyagért, az állam saját költségére vállalja a tejfelesleg átvételét és porítását. Emellett literenként négyforintos kiegészítő támogatást is fizet, így a tehenészetek a kért 72 forintot kaphatják meg egy liter tejért.
*
Két hónap van hátra addig, amíg hazánk az agrártámogatásokat tekintve még korlátlanul rendelkezhet a saját forrásaival. Egyedülálló lehetőség ez, amit egyáltalán nem használ ki a kormány, ráadásul a földművelésügyi tárca példátlan módon a mai napig nem hirdette meg az idei agrárszabályozást – jelentette ki Jakab István. A három legfontosabb állattenyésztési ágazatban már egy esztendeje veszteséges a termelés, ami azért drámai, mert pont a tehenészeteket, a sertéstenyésztőket és a baromfitartókat teszi leginkább próbára az uniós csatlakozás. Hamis az a kormányzati állítás, hogy az utak szélére a versenyképtelen, piaci helytállásra képtelen kistermelők vonulnak ma ki. A válság mostanra elérte a versenyképes, modern technológiával felszerelt nagyüzemeket, amelyek egy csőd bekövetkeztével még többet veszíthetnek.
A kérdés mindenki számára ugyanaz: sikerül-e talpon maradni május elsejétől az uniós megméretésben. Ebből a szempontból sorsdöntő, hogy április 15-ig juttat-e többletforrásokat, életbe léptet-e megfelelő piaci támogatásokat a kormányzat. Ilyen szándéknak pillanatnyilag halvány jelét sem látni, a Nemzeti Agrárkerekasztal-tárgyalások eddigi megbeszélésein következetesen kikerülte az érdemi válaszokat a tárca vezetése. Ezért a gazdák türelme elfogyott, a tüntetéseket már nem állítja meg semmilyen ígéret – célzott a Magosz elnöke arra, hogy a szakminiszter a bajba jutott ágazatoknak a napokban tízmilliárd forint támogatást helyezett kilátásba. Jakab István szerint ez a bejelentés, valamint az MSZP-frakció azon jelzése, hogy kezdeményezik egy újabb, 50 milliárd forintos kedvezményes agrárhitelcsomag elindítását, csak akkor tekinthető érdeminek, ha az érintettek ígéreteiket elfogadható garanciákkal, konkrét intézkedésekkel társítják. A tüntetéseket szervezők továbbra is nyitottak a tárgyalásokra, de csak akkor vesznek részt azokon, ha nem a homályos jövővel, hanem a jelen gondjaival foglalkozik végre az agrárkormányzat.
A tejtermelőket nem nyugtatta meg Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter bejelentése, hogy a tárca meghirdette a literenkénti 68 forintos irányárat. Ez az intézkedés fabatkát sem ér, mert a feldolgozókat nem kötelezi semmire – tájékoztatta lapunkat Mádl István, az ágazatban szerveződött demonstrációs bizottság elnöke. Az ipar a miniszteri rendelet ellenére bármilyen olcsón felvásárolhatja az alapanyagot. Egy ilyen látszatintézkedés nem helyettesítheti a valódi piacszabályozást. Márpedig a tehenészetek mától kezdődő demonstrációjukon ez utóbbi életbe léptetését követelik, konkrétan azt, hogy a tárca literenként 72 forintban állapítsa meg a tej intervenciós árát, ami azt jelenti, hogy ha a piaci ár ez alá megy, a kormánynak kötelezően el kell rendelnie az állami felvásárlást.
E szabály következménye pedig az lehet, hogy egy feldolgozó sem vásárolhatja fel literenként 72 forint alatt a gazdálkodóktól a tejet. A termelők ugyanakkor jelenleg a literenkénti 81,50 forintos árat tartják reálisnak. Ez egyáltalán nem különleges, hiszen a szomszédos Ausztriában 110 forintért vásárolja meg az ipar a tejet. Ma Pápán és környékén egyébként a tüntető tehenészetek képviselői fehér köpenyben és fekete karszalaggal, a hivatalos előírásoknak megfelelően félliteres zacskókba csomagolt demonstrációs tejet osztanak majd az arra járó autósoknak és járókelőknek – tudtuk meg Mádl Istvántól. A Dunántúlon a megmozdulásokhoz több nagy részvénytársaság is csatlakozott.

Nagyon nehéz helyesírási kvíz: Ön ki tudja tölteni hibátlanul?