Országos gazdatüntetés

Sok ezer gazda több mint hatvan helyszínen vonul ma erőgépekkel az utakra. Minden megyében megkezdődik az országos agrárdemonstráció, aminek fő követelése, hogy a kormány azonnali intézkedéseket léptessen életbe az ágazat válságának megoldására.

Nánási Tamás
2004. 02. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elfogyott a türelmünk, már nem tántorítanak el senkit a tüntetéstől az újabb kormányzati ígéretek. Elegünk van a különféle bejelentésekből, most már a garanciákra és a konkrét intézkedésekre vagyunk kíváncsiak. A tét a gazdák számára nem kevesebb, mint a túlélés. A mai nap sok ezer termelő vonul az utakra, országszerte megkezdődik a tizenkét naposra tervezett agrárdemonstráció – jelentette ki lapunknak Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének (Magosz) elnöke. A megmozdulások szervezését a Kecskeméten alakult Magyar Gazdák és Fogyasztók Önvédelmi Szervezete jelentette be, csatlakoztak hozzá a tejtermelők és a sertéstenyésztők, majd a Mezőgazdasági Termelők Érdekvédelmi Szövetsége és a Magosz is. A demonstrációt támogatja az MDF, valamint a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség, melynek országos választmánya szombati ülésén a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium teljes vezetését lemondásra szólította fel.
Németh Imre földművelésügyi miniszter a Kossuth rádió Krónika című műsorában bejelentette: a 68 forintos irányár meghirdetésével megoldódhat a tejtermelők gondja. A tárca ugyanis rendeletében vállalta: ha a feldolgozó kifizeti ezt az összeget az alapanyagért, az állam saját költségére vállalja a tejfelesleg átvételét és porítását. Emellett literenként négyforintos kiegészítő támogatást is fizet, így a tehenészetek a kért 72 forintot kaphatják meg egy liter tejért.
*
Két hónap van hátra addig, amíg hazánk az agrártámogatásokat tekintve még korlátlanul rendelkezhet a saját forrásaival. Egyedülálló lehetőség ez, amit egyáltalán nem használ ki a kormány, ráadásul a földművelésügyi tárca példátlan módon a mai napig nem hirdette meg az idei agrárszabályozást – jelentette ki Jakab István. A három legfontosabb állattenyésztési ágazatban már egy esztendeje veszteséges a termelés, ami azért drámai, mert pont a tehenészeteket, a sertéstenyésztőket és a baromfitartókat teszi leginkább próbára az uniós csatlakozás. Hamis az a kormányzati állítás, hogy az utak szélére a versenyképtelen, piaci helytállásra képtelen kistermelők vonulnak ma ki. A válság mostanra elérte a versenyképes, modern technológiával felszerelt nagyüzemeket, amelyek egy csőd bekövetkeztével még többet veszíthetnek.
A kérdés mindenki számára ugyanaz: sikerül-e talpon maradni május elsejétől az uniós megméretésben. Ebből a szempontból sorsdöntő, hogy április 15-ig juttat-e többletforrásokat, életbe léptet-e megfelelő piaci támogatásokat a kormányzat. Ilyen szándéknak pillanatnyilag halvány jelét sem látni, a Nemzeti Agrárkerekasztal-tárgyalások eddigi megbeszélésein következetesen kikerülte az érdemi válaszokat a tárca vezetése. Ezért a gazdák türelme elfogyott, a tüntetéseket már nem állítja meg semmilyen ígéret – célzott a Magosz elnöke arra, hogy a szakminiszter a bajba jutott ágazatoknak a napokban tízmilliárd forint támogatást helyezett kilátásba. Jakab István szerint ez a bejelentés, valamint az MSZP-frakció azon jelzése, hogy kezdeményezik egy újabb, 50 milliárd forintos kedvezményes agrárhitelcsomag elindítását, csak akkor tekinthető érdeminek, ha az érintettek ígéreteiket elfogadható garanciákkal, konkrét intézkedésekkel társítják. A tüntetéseket szervezők továbbra is nyitottak a tárgyalásokra, de csak akkor vesznek részt azokon, ha nem a homályos jövővel, hanem a jelen gondjaival foglalkozik végre az agrárkormányzat.
A tejtermelőket nem nyugtatta meg Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter bejelentése, hogy a tárca meghirdette a literenkénti 68 forintos irányárat. Ez az intézkedés fabatkát sem ér, mert a feldolgozókat nem kötelezi semmire – tájékoztatta lapunkat Mádl István, az ágazatban szerveződött demonstrációs bizottság elnöke. Az ipar a miniszteri rendelet ellenére bármilyen olcsón felvásárolhatja az alapanyagot. Egy ilyen látszatintézkedés nem helyettesítheti a valódi piacszabályozást. Márpedig a tehenészetek mától kezdődő demonstrációjukon ez utóbbi életbe léptetését követelik, konkrétan azt, hogy a tárca literenként 72 forintban állapítsa meg a tej intervenciós árát, ami azt jelenti, hogy ha a piaci ár ez alá megy, a kormánynak kötelezően el kell rendelnie az állami felvásárlást.
E szabály következménye pedig az lehet, hogy egy feldolgozó sem vásárolhatja fel literenként 72 forint alatt a gazdálkodóktól a tejet. A termelők ugyanakkor jelenleg a literenkénti 81,50 forintos árat tartják reálisnak. Ez egyáltalán nem különleges, hiszen a szomszédos Ausztriában 110 forintért vásárolja meg az ipar a tejet. Ma Pápán és környékén egyébként a tüntető tehenészetek képviselői fehér köpenyben és fekete karszalaggal, a hivatalos előírásoknak megfelelően félliteres zacskókba csomagolt demonstrációs tejet osztanak majd az arra járó autósoknak és járókelőknek – tudtuk meg Mádl Istvántól. A Dunántúlon a megmozdulásokhoz több nagy részvénytársaság is csatlakozott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.