Romlik a belgrádi helyzet

Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai fõképviselõje tegnap „nagyon aggasztónak” nevezte azokat a terveket, amelyek szerint a szerbiai választásokon gyõztes pártok Szlobodan Milosevics volt elnök szocialistáinak a támogatásával alakítanának kormányt.

MTI
2004. 02. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Véleményünk szerint ez a döntés nem a helyes irányba mutat. Élénk figyelemmel kísérjük a további fejleményeket” – mondta a fõképviselõ az EU politikai és biztonságpolitikai bizottsága (PSC) és az észak-atlanti tanács (NAC) együttes ülése után.
Solana szerint egy ilyen megállapodás nem tenne jót a nemzetközi közösség és Szerbia-Montenegró közötti gazdasági és politikai kapcsolatoknak, és „sok nehézséget” okozhat a késõbbiekben. „Nem akarok belügyekbe beavatkozni, de csak azt mondhatom, amit mindig is hangoztattam: azt szeretnénk, ha Szerbia-Montenegrónak olyan kormánya lenne, amely ugyanazokat az értékeket vallja, és ugyanabba az irányba halad, mint az eddigi vezetés, vagyis folytatja a reformokat és az EU-hoz való közeledést” – tette hozzá a fõképviselõ.
*
Szerbiában nem lesznek újabb rendkívüli választások, miután a Vuk Draskovics vezette Szerb Megújhodási Mozgalom (SPO) fõbizottsága is szavazattöbbséggel úgy határozott, hogy csatlakozik a kormánykoalícióhoz, amelynek vele együtt négy tagja lesz: a Kostunica-féle Szerbiai Demokrata Párt (DSS), a Labusz vezette G17 Plusz és Velimir Ilics Új Szerbiája, illetve az utóbbival szövetségben fellépõ SPO, amelynek a döntésére mostanáig vártak. Maga Draskovics nem szavazott a belépésre, de elfogadta a pártvezetés határozatát.
De miért kérette magát az SPO és miért határolódott el a pártvezetõ? Miután a Demokrata Párt (DS) ellenzékbõl nem volt hajlandó támogatni a kisebbségi kabinetet, erre a feladatra örömmel vállalkozott a Szerbiai Szocialista Párt (SPS). Tehát az új szerbiai demokratikus kormány csak szocialista támogatással jöhet létre. Ezt volt sok Draskovics számára. Bár a többi párt sem repesett az örömtõl, mégis a polgárok érdekeire hivatkozva az elvszerûség helyett a hatalmat választották. Ennek alternatívája ugyanis a kockázatos rendkívüli választások lettek volna, amelyek a szélsõségesek újabb elõretörését valószínûsítették. A szerbiai polgárok véleménye megoszlik az SPS helyzetbe hozásáról. Nem úgy a vajdasági magyaroké. A Vajdaság Ma délvidéki hírportál kérdésére adott válaszok alapján leszögezhetõ, hogy a magyarok szinte száz százalékban helytelenítik a közösködést Milosevics szocialistáival. Kifogásolják, hogy a régi rezsim vezetõ pártját kormányközelbe hozták. Az SPS ugyanis gyakorlatilag ellenõrzi a kabinetet, hiszen bármikor megvonhatja tõle a bizalmat a parlamentben. A koalíció természetes tagja a DS lett volna, de a DSS mindent megtett annak érdekében, hogy a meggyilkolt Djindjics pártját kiszorítsa a hatalomból.
Temerinben csúcstalálkozóra ült össze az öt vajdasági magyar párt. Egyebek között megállapodtak abban, hogy levéllel fordulnak Kostunicához, s kérik a választási törvény további módosítását oly módon, hogy a kisebbség pártoknak ne kelljen tízezer aláírást öszszegyûjteniük a jelölõlistához. Megállapodtak abban is, hogy mindegyik párt megvitatja, mi az, amit a nemzeti minimumnak nevezhetõ politikai megállapodásnak tartalmaznia kellene.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.