„Véleményünk szerint ez a döntés nem a helyes irányba mutat. Élénk figyelemmel kísérjük a további fejleményeket” – mondta a fõképviselõ az EU politikai és biztonságpolitikai bizottsága (PSC) és az észak-atlanti tanács (NAC) együttes ülése után.
Solana szerint egy ilyen megállapodás nem tenne jót a nemzetközi közösség és Szerbia-Montenegró közötti gazdasági és politikai kapcsolatoknak, és „sok nehézséget” okozhat a késõbbiekben. „Nem akarok belügyekbe beavatkozni, de csak azt mondhatom, amit mindig is hangoztattam: azt szeretnénk, ha Szerbia-Montenegrónak olyan kormánya lenne, amely ugyanazokat az értékeket vallja, és ugyanabba az irányba halad, mint az eddigi vezetés, vagyis folytatja a reformokat és az EU-hoz való közeledést” – tette hozzá a fõképviselõ.
*
Szerbiában nem lesznek újabb rendkívüli választások, miután a Vuk Draskovics vezette Szerb Megújhodási Mozgalom (SPO) fõbizottsága is szavazattöbbséggel úgy határozott, hogy csatlakozik a kormánykoalícióhoz, amelynek vele együtt négy tagja lesz: a Kostunica-féle Szerbiai Demokrata Párt (DSS), a Labusz vezette G17 Plusz és Velimir Ilics Új Szerbiája, illetve az utóbbival szövetségben fellépõ SPO, amelynek a döntésére mostanáig vártak. Maga Draskovics nem szavazott a belépésre, de elfogadta a pártvezetés határozatát.
De miért kérette magát az SPO és miért határolódott el a pártvezetõ? Miután a Demokrata Párt (DS) ellenzékbõl nem volt hajlandó támogatni a kisebbségi kabinetet, erre a feladatra örömmel vállalkozott a Szerbiai Szocialista Párt (SPS). Tehát az új szerbiai demokratikus kormány csak szocialista támogatással jöhet létre. Ezt volt sok Draskovics számára. Bár a többi párt sem repesett az örömtõl, mégis a polgárok érdekeire hivatkozva az elvszerûség helyett a hatalmat választották. Ennek alternatívája ugyanis a kockázatos rendkívüli választások lettek volna, amelyek a szélsõségesek újabb elõretörését valószínûsítették. A szerbiai polgárok véleménye megoszlik az SPS helyzetbe hozásáról. Nem úgy a vajdasági magyaroké. A Vajdaság Ma délvidéki hírportál kérdésére adott válaszok alapján leszögezhetõ, hogy a magyarok szinte száz százalékban helytelenítik a közösködést Milosevics szocialistáival. Kifogásolják, hogy a régi rezsim vezetõ pártját kormányközelbe hozták. Az SPS ugyanis gyakorlatilag ellenõrzi a kabinetet, hiszen bármikor megvonhatja tõle a bizalmat a parlamentben. A koalíció természetes tagja a DS lett volna, de a DSS mindent megtett annak érdekében, hogy a meggyilkolt Djindjics pártját kiszorítsa a hatalomból.
Temerinben csúcstalálkozóra ült össze az öt vajdasági magyar párt. Egyebek között megállapodtak abban, hogy levéllel fordulnak Kostunicához, s kérik a választási törvény további módosítását oly módon, hogy a kisebbség pártoknak ne kelljen tízezer aláírást öszszegyûjteniük a jelölõlistához. Megállapodtak abban is, hogy mindegyik párt megvitatja, mi az, amit a nemzeti minimumnak nevezhetõ politikai megállapodásnak tartalmaznia kellene.

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok