Az univerzum eddigi legtávolabbi galaxisát találták meg a hawaii Keck megfigyelőállomás és az enyészetre ítélt Hubble űrteleszkóp segítségével amerikai csillagászok – adta hírül a BBC. Az újonnan meglelt objektum olyan távoli, hogy a világegyetem ifjúkorában (amikor az univerzum még csak 750 millió éves volt) kibocsátott fénysugarai csak most érték el a Földet.
A felfedezés hírét a California Institute of Technology munkatársai tették közzé. Az intézet szakértői úgy vélik, a tudományos eredmények újból felhívják a figyelmet a Hubble képességeire; ezért egyúttal emlékeztették az amerikai űrügynökség (NASA) illetékeseit, gondolják meg, valóban veszni hagyják-e az űrteleszkópot. A kaliforniai csillagászok véleményét hallva a NASA illetékesei megerősítették korábbi bejelentésüket: nem indítanak újabb szervizjáratot a Hubble-höz, mert az új űrrepülési szabályzat követelményeit figyelembe véve nem lehetne biztonságosan végrehajtani a missziót. A kijelentés értelmében az űrteleszkóp valószínűleg még három évig marad működőképes.
A mostani felfedezés épp a legutolsó szervizküldetésnek köszönhető: az új galaxist az akkor felszerelt kamerával pillantotta meg a szerkezet. A megfigyelést az űreszközön kívül az Abell 2218 nevű csillagraj okozta természetes nagyítóhatás tette lehetővé, az új galaxist ugyanis a hatalmas távolság miatt mostanáig nem lehetett észlelni.
Ezt a nagyítóhatást először Albert Einstein írta le általános relativitáselméletében, majd 1919-ben egy napfogyatkozáskor ellenőrizte – emlékeztetett az MTI –, és gravitációs lencsehatásnak nevezte el, amely megkettőzi a fényforrás által produkált képet. A galaxishalmaz 25-szörösére nagyította az ismeretlen csillagrendszer fényét.

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot