Szakmai és érdemi vita nélkül utasította el tegnap a román parlament közigazgatási bizottsága a Székelyföld autonómiastatútumát. A február végén előterjesztett törvénytervezetre egyedül a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) egyik testületi tagja szavazott igennel. A szakbizottság előtt a tervezetet beterjesztő hat RMDSZ-es honatya közül öt jelent meg, emellett tanácskozási jog nélkül részt vehetett a statútum kidolgozója, Csapó József, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnöke is. Szilágyi Zsolt képviselő a tervezet európai megalapozottságára, az ET parlamenti közgyűlése által tavaly elfogadott Gross-jelentésre utalva kifejtette: az autonómiastatútum beilleszkedik a romániai és európai jogállamiság kereteibe. Ezzel szemben a bizottság tagjai az önrendelkezés, a nemzeti közösség és a székely székek terminológiájának jelentését firtatták, emellett afelől érdeklődtek, hogy pontosan kik a székelyek, és „miért elégedetlenkednek”. A bizottság ezután konkrét érvek híján elvetette az autonómiatervezetet, amelyet elutasításra javasol a parlament plénumának is.
„A Székelyföld autonómiastatútuma tiszteletben tartja a polgárok teljes és tényleges egyenlőségének elvét. Ezért sem értjük azokat az aggályokat, amelyek szerint a régió autonómiájának kivívása esetén diszkrimináció áldozatává válna az itt élő román kisebbség” – nyilatkozta lapunknak Toró T. Tibor. Az RMDSZ honatyája szerint az SZNT statútuma arra az elvre alapszik, hogy azoknak az autonómiaformáknak a megvalósítása lehetséges, amelyeket egyetlen törvény sem tilt.
***
Funar képtelen vádjai.
A kolozsvári polgármester szerint Magyarország fegyvereket csempész Romániába, ahol a magyar titkosszolgálatok e tevékenysége miatt polgárháború fenyeget. Gheorghe Funar a The Daily Telegraph tegnapi számának idézete szerint azt mondta: a magyarok „1100 éve ellenségei a románoknak… Ma egyetlen céljuk Nagy-Magyarország megteremtése”. Funar szerint a magyar titkosszolgálatok „aktívabbak, mint valaha, és félkatonai feladatokra képeznek ki fiatalokat”. A brit napilap kommentárja szerint ez az interjú is jelzi azokat az okokat, amelyek miatt Románia „nem lesz jelen a partin”, amikor május 1-jén az EU hivatalosan megnyitja kapuit az új tagok előtt. (MTI)
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának