A szabadságszobor aradi kálváriája

Kiszabadítottuk! – hirdeti választási szlogennek is beillő jelszavát néhány hete a szabadságszobor újraállítására utalva a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ). Az RMDSZ számára a közelgő romániai választásokra való tekintettel vitathatatlanul kedvező kampányaduval szolgál a szoborcsoport felállítása.

Tudósítónktól
2004. 04. 23. 19:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Első, 1890. október 6-i leleplezésétől 2004. április 25-i újraállításáig az aradi szobor valóságos kálvárián ment keresztül, amelyre a múlt század rendkívül jellemző módon rányomta bélyegét. A Brãtianu-kormány 1925. május 30-i ülésén döntött Zala György művének lebontásáról. A szoborcsoport történetében 1999 jelentette a fordulópontot. Dávid Ibolya, az Orbán-kormány igazságügy-minisztere Radu Vasile román miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után bejelentette: egyezményt dolgoznak ki egy aradi emlékpark létrehozásáról. 2001 októberében a román–magyar kormányközi vegyes bizottság kisebbségi albizottsága eldöntötte, szakértői bizottságot hoznak létre a szobor újrafelállítása ügyében. Később az Orbán Viktor és Adrian Nastase által aláírt egyetértési nyilatkozatban a felek megegyeztek, hogy a jegyzőkönyvben foglalt ajánlásokat a két kormány jóváhagyja, és megteszi a szükséges intézkedéseket a gyakorlati megvalósítás érdekében. A szoborügy időközben az együttműködésre lépő RMDSZ és a román Szociáldemokrata Párt megállapodásaiba is bekerült, majd 2002 novemberében az aradi városi tanács határozatot hozott az emlékműnek a Tűzoltó téren való felállításáról.
Újabb akadályt Adrian Nastase gördített a megvalósítás elé. A miniszterelnök kijelentette, a román kormánynak nem fűződik különösebb érdeke ahhoz, hogy felállítsák a Szabadság-szobrot, mivel „szimbolikája nem sugározza a megértést, a harmadik évezredbeli román–magyar barátságot és együttműködést”. Az aradi városházát azzal vádolják, hogy a hatályos jogszabályok áthágásával bocsátotta ki a szabadságszobor köztérre helyezéséhez szükséges építési engedélyt. A bírósági huzavona egészen idén márciusig tartott, amikor a román kormány határozatot hozott a szoborcsoport felállításáról. Bukarestben azt is eldöntötték, hogy az alkotás mellé év végéig elhelyeznek egy román diadalívet is, Arad központjába pedig később a ’48-as forradalom román mártírjainak emlékét idéző alkotást. Mindkét műre tetemes összeget utalt ki a kormány, miközben a szabadságszoborra semmit. Nastasénak a vasárnapi szoboravatásról való távolmaradása arra utal, hogy a román kormányfő nem akar szavazatokat veszíteni a szabadságszobrot Nagy-Magyarország jelképének tekintő nacionalista táborból. Medgyessy Péternek és az RMDSZ-nek viszont mindenképpen kedvez, hogy most nem leplezik le a román diadalívet, „csak” a román–magyar megbékélés parkjává avatják a Tűzoltó teret.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.