Nigel Farage pártja a legnépszerűbb a brit keresztények körében

Friss közvélemény-kutatások szerint a brit keresztény szavazók egyre nagyobb arányban pártolnak át Nigel Farage pártjához, a Reform UK-hez, miközben a hagyományos politikai és vallási kötődések meginogni látszanak. A Konzervatív Párt és a Munkáspárt vallási bázisa is átalakulóban van.

2025. 07. 27. 22:41
Nigel Farage, a Reform UK vezetője Fotó: THOMAS KRYCH Forrás: ANADOLU
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor azt vizsgáljuk, hogyan és miért szavaznak az emberek a választásokon, az elemzések többnyire az életkorra, az iskolai végzettségre, a lakóhelyre vagy a társadalmi-gazdasági helyzetre összpontosítanak – írja az Independent

Nigel Farage
Nigel Farage Fotó: THOMAS KRYCH / ANADOLU

Nagy-Britanniában ritkábban kerül szóba a vallási hovatartozás, pedig a felnőttek közel kétharmada vallásosnak tartja magát – vagy vallási identitással rendelkezik, vagy meggyőződésből, esetleg aktív részvétellel kapcsolódik egyházi közösségekhez.

A brit keresztények – a felnőttek mintegy harmada – számára a vallási identitás továbbra is komoly hatással bír politikai döntéseikre. Egy új, most először publikált közvélemény-kutatás szerint a Reform UK komoly áttörést ért el ebben a körben, alapjaiban írva át azt, amit eddig a keresztény szavazók politikai viselkedéséről gondoltunk.

A keresztény közösségek és a nagy brit pártok kapcsolata történelmileg mély gyökerekkel bír. A Konzervatív Párt már a 19. század közepétől szorosan kötődik az anglikán egyházhoz. A katolikusok és a szabadegyházi protestánsok – például a baptisták és metodisták – hagyományosan inkább a Munkáspártot vagy a Liberális/Liberális Demokrata Pártot támogatták. Még Nagy-Britannia egyre szekulárisabbá válása sem törte meg ezeket a kapcsolatokat: az anglikánok például akkor is a konzervatívokra szavaztak, amikor a párt országos támogatottsága visszaesett. A 2024-es választásokon az anglikánok 39%-a voksolt a torykra, míg a párt országosan csupán 24%-ot szerzett.

Az 1980-as évektől, különösen pedig a 2015 utáni választások során azonban érzékelhető átrendeződés indult el a keresztény szavazók körében. A Munkáspárt iránti, korábban erős katolikus kötődés meggyengült, és hasonló a helyzet más keresztény felekezetek – például a baptisták, metodisták vagy presbiteriánusok – esetében is. A Reformpárt most úgy tűnik, képes volt betölteni ezt az űrt.

Borítókép: Nigel Farage, a Reform UK vezetője (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.