Jelentés nélkül zár a brókerbizottság

Bírósághoz fordultak a bankbotrányt vizsgáló bizottság ellenzéki tagjai, mert a Nemzetbiztonsági Hivatalban megtiltották számukra a K&H-ügyben keletkezett telefonlehallgatási jegyzőkönyvekbe történő betekintést.

Munkatársainktól
2004. 04. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A testület tegnapi utolsó ülésén sem tudta elfogadni napirendjét, így a munkájukat összegző jelentést sem terjesztenek a parlament elé. A bizottság kormánypárti tagjai ugyanis nem támogatták az ellenzék javaslatát, miszerint Demeter Ervin (Fidesz) és Tóth Károly (MSZP) jelentéstervezete is napirenden legyen. A szocialisták csak olyan jelentést tudtak volna elfogadni, amely kimondja, hogy a bankbotrányt vizsgáló bizottság féléves munkája eredménytelen volt – közölte Tóth Károly. Az MSZP szerint világos, hogy itt egy „egyszerű” gazdasági bűncselekményről van szó, amelybe belekeverték a politikát. A felmerülő kérdésekre az ügyészség, a PSZÁF és a rendőrség vezetőit kellett volna meghallgatni – vélik a szocialisták. Tóth Károly leszögezte: a bizottság nem jutott el munkája során odáig, hogy felelősséggel nyilatkozhatott volna nevekről, ezért elfogadhatatlannak tart minden olyan jelentést, amely tényként közli politikusok felelősségét. A képviselő felháborítónak nevezte, hogy egyes sajtótermékek lehoznak ugyan információkat a brókerügy érintettjeiről, de „azokat a neveket, amelyek az adott érdekkör számára kellemetlenek, azokat kihagyják”.
*
Példaként említette Töröcskei István üzletember nevét, akire szintén vallott a Kulcsár Attila postásaként ismert „taxis Gyuszi”. Lapunk kérdésére Tóth közölte: illetékesektől tudja, hogy a Magyar Nemzet szombati cikke nem tartalmazza teljeskörűen az exbróker állandó sofőrjének vallomását. (Lapunk csak azokról a személyekről közölt információkat Szekér Gyula vallomásából, akiknek Kulcsár rendszeresen küldött csomagokat, illetve akik pénzt kaptak – a szerk.) Úgy tudjuk egyébként, hogy a fuvaros tanúvallomásában valóban szerepel Töröcskei neve, akinek Kulcsár egy vékony borítékot küldött.
Töröcskei István, az Equilor brókercég vezetője lapunk kérdésére közölte, nem állt üzleti kapcsolatban Kulcsár Attilával. Hangsúlyozta: egy alkalommal küldött a brókernek egy levelet, amelyben kapcsolati segítséget kért. – Kulcsárt egyébként évekkel ezelőtt úgy mutatták be nekem, mint a K&H egyik kiemelkedő csillagát – fogalmazott.
A brókerbizottság ülését követően Demeter Ervin, a testület fideszes elnöke kijelentette: a grémium ellenzéki tagjai képviselőként folytatják a vizsgálódást a le nem zárt kérdések megválaszolásáért. A testület négy ellenzéki tagja egyébként bírósági eljárást kezdeményezett, mert a Nemzetbiztonsági Hivatalban Tóth András államtitkár utasítására nem engedélyezték számukra a K&H-üggyel összefüggésben keletkezett telefonlehallgatási jegyzőkönyvekbe való betekintést. Demeter az általa készített jelentéstervezetet ismertetve elmondta: a bizottsághoz érkezett 1200-1400 oldalnyi dokumentum alapján foglalta össze megállapításait. Ezek alapján megállapítható, hogy a kormányváltás után került a rendszerbe közpénz.



Dávid gyászol. 2004. április 20. a demokrácia gyásznapja – jelentette be Dávid Ibolya, az MDF elnöke. A politikus szerint a bankbotrányt vizsgáló bizottság megszüntetése a magyar politika szégyene. Dávid Ibolya hangsúlyozta: egy normális országban minden olyan politikus, akit érintettnek találnak egy ilyen horderejű korrupciós ügyben, örökre kiírja magát a közéletből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.