A testület tegnapi utolsó ülésén sem tudta elfogadni napirendjét, így a munkájukat összegző jelentést sem terjesztenek a parlament elé. A bizottság kormánypárti tagjai ugyanis nem támogatták az ellenzék javaslatát, miszerint Demeter Ervin (Fidesz) és Tóth Károly (MSZP) jelentéstervezete is napirenden legyen. A szocialisták csak olyan jelentést tudtak volna elfogadni, amely kimondja, hogy a bankbotrányt vizsgáló bizottság féléves munkája eredménytelen volt – közölte Tóth Károly. Az MSZP szerint világos, hogy itt egy „egyszerű” gazdasági bűncselekményről van szó, amelybe belekeverték a politikát. A felmerülő kérdésekre az ügyészség, a PSZÁF és a rendőrség vezetőit kellett volna meghallgatni – vélik a szocialisták. Tóth Károly leszögezte: a bizottság nem jutott el munkája során odáig, hogy felelősséggel nyilatkozhatott volna nevekről, ezért elfogadhatatlannak tart minden olyan jelentést, amely tényként közli politikusok felelősségét. A képviselő felháborítónak nevezte, hogy egyes sajtótermékek lehoznak ugyan információkat a brókerügy érintettjeiről, de „azokat a neveket, amelyek az adott érdekkör számára kellemetlenek, azokat kihagyják”.
*
Példaként említette Töröcskei István üzletember nevét, akire szintén vallott a Kulcsár Attila postásaként ismert „taxis Gyuszi”. Lapunk kérdésére Tóth közölte: illetékesektől tudja, hogy a Magyar Nemzet szombati cikke nem tartalmazza teljeskörűen az exbróker állandó sofőrjének vallomását. (Lapunk csak azokról a személyekről közölt információkat Szekér Gyula vallomásából, akiknek Kulcsár rendszeresen küldött csomagokat, illetve akik pénzt kaptak – a szerk.) Úgy tudjuk egyébként, hogy a fuvaros tanúvallomásában valóban szerepel Töröcskei neve, akinek Kulcsár egy vékony borítékot küldött.
Töröcskei István, az Equilor brókercég vezetője lapunk kérdésére közölte, nem állt üzleti kapcsolatban Kulcsár Attilával. Hangsúlyozta: egy alkalommal küldött a brókernek egy levelet, amelyben kapcsolati segítséget kért. – Kulcsárt egyébként évekkel ezelőtt úgy mutatták be nekem, mint a K&H egyik kiemelkedő csillagát – fogalmazott.
A brókerbizottság ülését követően Demeter Ervin, a testület fideszes elnöke kijelentette: a grémium ellenzéki tagjai képviselőként folytatják a vizsgálódást a le nem zárt kérdések megválaszolásáért. A testület négy ellenzéki tagja egyébként bírósági eljárást kezdeményezett, mert a Nemzetbiztonsági Hivatalban Tóth András államtitkár utasítására nem engedélyezték számukra a K&H-üggyel összefüggésben keletkezett telefonlehallgatási jegyzőkönyvekbe való betekintést. Demeter az általa készített jelentéstervezetet ismertetve elmondta: a bizottsághoz érkezett 1200-1400 oldalnyi dokumentum alapján foglalta össze megállapításait. Ezek alapján megállapítható, hogy a kormányváltás után került a rendszerbe közpénz.
Dávid gyászol. 2004. április 20. a demokrácia gyásznapja – jelentette be Dávid Ibolya, az MDF elnöke. A politikus szerint a bankbotrányt vizsgáló bizottság megszüntetése a magyar politika szégyene. Dávid Ibolya hangsúlyozta: egy normális országban minden olyan politikus, akit érintettnek találnak egy ilyen horderejű korrupciós ügyben, örökre kiírja magát a közéletből.