Kommunista szabad sajtó

2004. 04. 24. 20:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egész órás összefoglaló a „kedves vezető” kínai útjáról, japán reakciós elemek felforgató tevékenységének elítélése, a kongói rádió adásának méltatása – ezek voltak a legfőbb témák a pénteki észak-koreai sajtóban. A vonatok felrobbanásáról egy szót sem ejtettek sem az újságok, sem az elektronikus média képviselői.
A BBC világszolgálatának vizsgálata alapján a phenjani rádió reggel hat órai híradója nem számolt be a katasztrófáról. Helyette fél órán át sugározta a „kedves vezető”, Dzsong Il kínai útjának részleteit. Beszámolót közölt a háromnapos útról, teljes terjedelmében megismételte Hu Csin-tao kínai államfő beszédét a közös banketten, valamint a „kedves vezető” válaszát. Ezután szintén teljes terjedelmében megismételték Kim Dzsong Il üzenetét meghívójának, amit a közös határ átlépésekor, visszaútja közben tett. A félórás műsort egy dicsőítő dal zárta, amelyben az ország vezetőjének érdemeiről emlékeztek meg. A hírfolyam további része olyan ügyekkel foglalkozott, mint a kongói rádió megemlékezése a „nagy vezető”, Kim Ir Szen tízpontos és a „kedves vezető” ötpontos programjáról a nemzeti egység kérdésében. Ugyancsak beszámoltak a hatodik Kimilsonglia virágfesztivál lezárásáról, három forradalmi tábornok tervezett szobráról és a Koreai Népi Hadsereg felállásának 72. évfordulójáról. A rádió tudósítása közben többször beolvastak ilyen mondatokat: „Örökké dicsőítsük a dicsőséges forradalmi történelmet és a »nagy vezető«, Kim Ir Szen elvtárs halhatatlan örökségét, aki az egész életét a haza és a nemzet szolgálatának szentelte”.
A napilapok hasonlóképp tevékenykedtek, derül ki a KNCA, a hivatalos észak-koreai hírügynökség összegzéséből. Mindenhol vezető hír Kim Dzsong Il kínai látogatása, és sehol nem jelenik meg a katasztrófa. A lapok beszámolnak japán „jakuza gengszterek” támadásáról, amelyeket koreai diákok kénytelenek elszenvedni Japánban. A Minju Joson című lap bírál egyes „japán reakciós elemeket, amelyek komoly lépéseket tesznek a tengerentúli terjeszkedés érdekében”. A Rodong Sinmun pedig az amerikai közel-keleti politikával foglalkozott, amely „kudarcra van ítélve”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.