Pokollá vált a szénbánya

Negyvenheten haltak meg a szombati metánrobbanás következtében a szibériai Tajzsina szénbányában. Az utóbbi évek egyik legsúlyosabb bányaszerencsétlenségének sok áldozatát darabokra tépte a detonáció, kilétüket csak DNS-vizsgálattal lehet majd megállapítani.

2004. 04. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint ötszáz méteres mélységben és öt kilométerre az akna bejárattól dolgozott szombaton a szibériai Kemerovo Tajzsina nevű szénbányájának ötvenhárom bányásza, amikor a metán koncentrációja váratlanul elérte a kritikus szintet, s hatalmas robbanás rázta meg a tárnát. A detonáció és a nyomában járó lángtenger miatt összeroskadt az akna lejárata is, leállt a ventilációs rendszer, s a friss levegő helyét a járatokba nyomuló gáz foglalta el – adta hírül a BBC.
A katasztrófa miatt a mentőcsapatokon kívül mozgósították a közelben dolgozó háromszáz munkást is, de a lent rekedtek nem számíthattak gyors segítségre. A mentőknek utat kellett vágniuk az omlás helyén, ám erősen hátráltatta őket a járatokban öszszegyűlt mérgező gáz és a csaknem elviselhetetlen hőség. Az ITAR-TASZSZ beszámolója szerint három bányásznak sikerült kimenekülnie a tárnából, hármat pedig, aki a sérülései miatt a saját lábán már nem tudott volna kijönni, a mentők hoztak felszínre, és gondoskodtak kórházba szállításukról. A megmenekülteknél mélyebben dolgozókhoz azonban sokáig nem sikerült eljutni. Szombat este még hallottak hangokat és neszeket a föld alól, majd baljós csend lett. A kutatás pillanatnyi megállás nélkül folytatódott, de vasárnap este, amikor végre eljutottak a szerencsétlenség helyszínére, már csak holttesteket találtak. Negyvenhét halottat hoztak a felszínre tegnap délutánig, de tizenhárom áldozatot még nem sikerült azonosítani, mert a testüket a felismerhetetlenségig szétroncsolta a robbanás. Az ő kilétükre genetikai vizsgálatok segítségével igyekeznek majd fényt deríteni.
A mai napot gyásznappá nyilvánították, a régió üzemeiben egyperces csönddel adóztak az áldozatok emlékének. Az eltartó nélkül maradt családok 30 ezer rubel (205 ezer forint) kompenzációt kapnak az államtól, s a harminc, apa nélkül maradt kisgyerek iskoláztatásának költségeihez is hozzájárulnak majd a helyi hatóságok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.