Reform helyett válság

Állami segítség nélkül 2006-ra csődbe mehet a kormányváltáskor még nagyszabású reformot tervező MÁV Rt. Bár a Vasutasok Szakszervezete (VSZ) már tavaly felállította sztrájkbizottságát, egyelőre halogatja a nyomásgyakorlás alkalmazását.

Bákonyi Ádám
2004. 04. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavalyi hatvanmilliárdos vesztesége, valamint idei – állami garancia mellett – ötvenkilencmilliárd forintos hitelfelvételi lehetőségével együtt százhúszmilliárd forintra duzzadhat a MÁV Rt. adóssága. Mivel a vállalat januárban véglegesített „reformjából” furcsa módon kimaradt a társaság uniós normák szerinti támogatása, szakértők szerint 2005-ben újabb ötven-, 2006-ban pedig további ötvenötmilliárd forint hitel felvételére kényszerülhet a cég. – Állami beavatkozás nélkül előbb-utóbb csődbe megy a vasúttársaság – jelentette ki lapunknak Simon Dezső. A VSZ elnöke szerint a kabinetnek még május elseje előtt döntenie kellene az ügyben, a csatlakozás után ugyanis jóval nehezebb feltételek mellett nyújthatnak majd támogatást. A kormányzati segítségnek azonban semmiféle jele nincs, sőt a Pénzügyminisztérium újabb megszorító csomagja szerint egymilliárd forintot zárolnak a személyszállítás területéről. A döntés – hangsúlyozta Simon – ellentétes az unós normákkal, mivel azok szerint az államnak támogatnia kellene a környezetbarát vasúti személyszállítást.
*
Noha tizenegyezer vasutas 2006-ig történő elbocsátása, valamint a MÁV több ezer kilométernyi vasútvonal fenntartásából tervezett kivonulás miatt a VSZ már tavaly felállította sztrájkbizottságát, az egyre romló helyzet ellenére sem döntött a nyomásgyakorlás alkalmazásáról. – Az idén tervezett 3700 fős leépítés és a privatizáció felfüggesztése érdekében húszezer aláírást gyűjtöttünk össze – mondta el Simon Dezső. Cáfolta, hogy a MÁV és a reprezentatív vasutas szakszervezetek között 2002-ben létrejött megállapodásban – eszerint a társaság közel hétszázezer forintos havibért biztosít az első számú érdekvédelmi vezetőknek – lemondtak volna sztrájkjogukról. Simon kijelentette: ha szükségessé válik, készek az erő alkalmazására.



Mesés vezetői bérek

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.