Rövid volt a tűzszünet Fallúdzsában

Nem 24 óráig, hanem mindössze kilencven percig tartott Fallúdzsában a fegyvernyugvás, amelyet a nyugati szövetségesek tegnap délben hirdettek ki. A tengerészgyalogosok ezt követően parancsot kaptak a megkezdett hadművelet folytatására, nyilvánvalóan azért, mert kudarcba fulladtak a tárgyalások a várost tartó iraki erők küldöttsége és az amerikai katonai parancsnokok között.

Hírösszefoglaló
2004. 04. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyoldalúan felfüggesztették hadműveleteiket az amerikai katonák péntek délben az iraki Fallúdzsában, hogy az ostromlott település lakóihoz eljussanak a humanitárius segélyek, és tárgyalások kezdődhessenek a fegyveres felkelőkkel. Ezt megerősítette Mark Kimmitt amerikai dandártábornok, az Irakot megszálló koalíciós erők hadműveleti főnökének helyettese. Korábban, mintegy másfél órával a fegyvernyugvás kezdete után egy harctéri amerikai zászlóaljparancsnok azt állította, hogy a fegyvernyugvást felfüggesztették, és ismét támadási parancsot kaptak a tengerészgyalogosok.
Paul Bremer, Irak polgári közigazgatásának amerikai vezetője a fegyvernyugvás meghirdetésekor elmondta, hogy az iraki kormányzó tanács tagjai és a helyi muzulmán vezetés képviselői rövidesen tárgyalásokat kezdenek a felkelőkkel. Ezek kudarca esetén az amerikai haderő folytatja a városban megbúvó gerillák kifüstölését. A tűzszünet határidejét nem jelölte meg, de iraki források szerint 24 óráról volt szó. A fegyvernyugvás lehetőséget ad az iraki kormányzatnak, hogy segélyeket, élelmiszert juttasson el a katonaság által körbezárt településre, a lakosságnak pedig időt ad a támadások áldozatainak elszállítására, a sebesültek ellátására. Az al-Dzsazíra arab hírtelevízió helyszíni tudósítása szerint Fallúdzsában a helyzet katasztrofális. A halottak és sebesültek számáról nem lehet pontos adatokat tudni, mivel a kijárási tilalom miatt sokan nem tudták értesíteni a város egyetlen kórházát, és ezért halottaikat a házak udvaraiban temették el. Fallúdzsa sportpályájából szintén temető lett. A városból egyébként menekül a lakosság. Brennan Byrne alezredes, az amerikai 5. tengerészgyalogos-ezred 1. zászlóaljának parancsnoka másfél órával a fegyvernyugvás kezdete után közölte, hogy parancsot kaptak a hadművelet folytatására, nyilvánvalóan azért, mert kudarcba fulladtak a tárgyalások.
Péntekre virradó éjjel az iraki lázadók megöltek egy brit katonát, kettőt pedig megsebesítettek, és lelőttek egy pilóta nélküli felderítőgépet Amárában. Az elmúlt két napban a felkelőkkel vívott összecsapásokban öt amerikai katona vesztette életét.
Koidzumi Dzsunicsiro japán kormányfő közölte: Japán nem szándékozik kivonni csapatait Irakból, nem enged három japán polgári személy elrablóinak, akik túszaik megölésével fenyegetőznek arra az esetre, ha a japán katonák nem távoznak az arab országból. Az izraeli katonai rádió bejelentése szerint Izrael sem szándékozik tárgyalni azokkal a túszejtőkkel, akik hatalmukba kerítettek Irak területén két izraeli arab férfit.
Mindeközben szunnita belügyminisztert nevezett ki az iraki amerikai közigazgatás vezetője az ideiglenes kormányzó tanácsba azt követően, hogy síita elődje a vallási egyensúly kialakítása érdekében lemondott tisztségéről. Szamir Saker Mahmúd, Szaddám Huszein ellenzékének kiemelkedő alakja lesz a belügyi tárca új vezetője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.