Tartanak az EU-alkotmánytól

Hónapok vitája, hetek találgatása előzte meg a hírt, amely valószínűleg csak holnap válik hivatalossá, amikor is a várakozások szerint Tony Blair bejelenti a brit alsóházban, hogy a kormány beadja a derekát, s hajlandó népszavazást tartani az Európai Unió alkotmányának elfogadásáról.

Jotischky László
2004. 04. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A népszavazást valószínűleg nem lehet a jövő év előtt megtartani, viszont Blair aligha akarja megkockáztatni a vereséget a következő kormányciklus előtt. Ha új brit általános választás lesz jövő májusban – ahogyan a legtöbben sejtik –, akkor várhatóan csak 2005 őszén tartják meg a referendumot. Tony Blair részéről kényszerlépés ez: álláspontja mindeddig az volt, hogy a nemzetközi szerződések megkötése és ratifikálása a kormány illetve a parlament dolga. Csakhogy ez nem közönséges nemzetközi szerződés, hanem olyan, amely meghatározó az ország egész jövőjére nézve. Mi több, szuperállammá teszi az uniót, amelynek alkotmánya átveszi a nemzeti alkotmányok szerepét, és kiterjeszti Brüsszel befolyását.
Ezért követelték kezdettől fogva a konzervatívok és a liberális demokraták a közvélemény növekvő részével együtt a népszavazást. Ez nem jelenti azt, hogy mindenki, aki referendumot óhajt, feltétlenül az európai alkotmány ellen fog szavazni, de Blair gyanúja az, hogy a szavazás eredményében tükröződni fog a konzervatív ellenzék és a lakosság többségének ellenérzése a növekvő európai integrálással szemben. Amint az ellenkezők táborának egyik legékesszólóbb hangadója írja, a Giscard d’Estaing elnöklete alatt felvázolt EU-alkotmány mögött Napóleon áll, nem John Locke; a francia etatizmus és institucionalizmus, nem az angolszász individualizmus.
Az EU-alkotmány ellenzőinek a dilemmája az, hogy jól tudják: Nagy-Britannia érdeke a gazdasági unió, annak pedig a politikai integráció az elkerülhetetlen velejárója. Az integráló alkotmány leszavazása utóvédharc. Az egyre teljesebb integrációt csak az unió állandó bővülése késleltetheti – vagy fordíthatja visszájára. Az integráció ellenzékének fő reménye ma „Európa Keletje”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.