A magyar kereszténydemokrácia születésnapja

2004. 05. 22. 19:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kongresszust tart vasárnap az újraéledt Kereszténydemokrata Néppárt: megalakulásuk hatvanadik évfordulóját ünneplik Budapesten. A puszta hír protokolláris eseményt sejtetne, ám az európai parlamenti választások közeledte és a nemrégiben aláírt Fidesz–KDNP-megállapodás különös aktualitást adhat a demonstratív nagygyűlésnek. Semjén Zsolt pártelnök lapunknak elmondta: a Kereszténydemokrata Néppárt életereje példátlan a magyar politikatörténetben, hiszen nem volt még precedens arra, hogy egy tönkretett, a közéletből kiesett párt újra tudott éledni. Az ünnepi nagygyűlésen beszédet mond Orbán Viktor, a Fidesz elnöke is.
Feltehetőleg az is felkeltheti az érdeklődést az éppen hatvanesztendős KDNP nagygyűlése iránt, hogy az Európai Unió alkotmányának vitája lezárul a hónap végén, s a keresztény elkötelezettségű történelmi párt eddig sem rejtette véka alá véleményét: az EU alapdokumentumában az alapító atyák szellemi örökségének megfelelően helye van a keresztény hagyományok hangsúlyos megjelenítésének. Minden bizonnyal szóba kerül a tanácskozáson az a kezdeményezés is, amelyet Lengyelország tett, s amelyhez uniós országok egész sora csatlakozott Portugáliától kezdve Olaszországon, Írországon keresztül Csehországig, Szlovákiáig. Jelesül: ragaszkodnak a keresztény szó szerepeltetéséhez az uniós alkotmányban.
Semjén Zsolt, a Kereszténydemokrata Néppárt elnöke, a Fidesz parlamenti képviselője lapunk kérdésére úgy nyilatkozott: a kereszténység Európában semmiképpen sem lehet megosztó, mert ez nem ideológiai kérdés, hanem történelmi tény: az európai civilizáció keresztény civilizáció. Kereszténydemokrata tradíciók alapján jött létre az Európai Unió, az alapító atyák, Adenauer, De Gasperi és Schuman gondolatrendszerének mentén. Mint kifejtette: a kereszténység és európaiság elválaszthatatlan fogalmak, mert a kereszténység létezhetne Európa nélkül, ám Európa semmiképpen sem lenne ugyanaz a kereszténység nélkül. Természetesen szerinte sem öncélú fogalmi vitáról van szó, hanem a közös jövőt alapvetően meghatározó tartalmi kérdésről.
S hogy miként érintheti ez a vita a június 13-i európai parlamenti választást? Egyáltalán nem mindegy, kik képviselnek bennünket az EU döntéshozó fórumán. Egy európai néppárti képviselő a Magyar Páneurópa Unió fórumán nemrégiben azt mondta, az EU-ban természetesen szeretik azokat, akik mindenbe beleegyeznek, de csak azokat tisztelik, akik kiállnak saját álláspontjuk mellett. Merthogy a Nagy Testvér kora lejárt, s aki a felülről irányított Varsói Szerződés és KGST apparátusaiban szocializálódott, azt kellemetlen meglepetések érhetik. Semjén Zsolt ezzel kapcsolatban elmondta, a kereszténydemokraták két szélsőség elkerülésére hívják fel a figyelmet. Egyrészt azt a feneketlen szervilizmust kell elutasítani, amit a szocialista kormány művel, amikor nemzeti érdekeket ad fel a brüsszeli bürokrácia kedvéért. Szerinte ez a szocialista frusztráció abból táplálkozik, hogy egész korábbi életükben a közös piac és a
NATO szidalmazását tekintették fő feladatuknak, így az EU-bürokráciának való megfelelni vágyás minden nemzeti érdeket könnyedén elnyom bennük. A másik szélsőség, amit elutasítanak, a meddő EU-ellenesség. Semjén ugyanis úgy véli, a félreduzzogással, illetve a választástól való távolmaradással még a lehetőségét is elveszíthetjük, hogy olyan képviselőket küldjünk Brüsszelbe, akik nemzeti érdekeinket és Európa egészének keresztény civilizációs értékeit képviselik.
Megkérdeztük a fideszes parlamenti képviselőt, nem ássa-e alá a KDNP tekintélyét, illetve nem gyengíti-e a kereszténydemokrácia hazai pozícióit, hogy a szavazólapokon a „keresztény” szót hiába keresik a választók. Semjén Zsolt megerősítette: az Orbán Viktor Fidesz-elnökkel megkötött szerződés garantálja a kereszténydemokrácia hangsúlyos hazai és uniós képviseletét. Ennek értelmében ugyanis mind a 176 választókerületi tanácsba delegálnak KDNP-s tagot, hogy a kereszténydemokrata értékrend a parlamentben, a megyei és települési önkormányzatokban mindenütt méltóképpen megjelenjen. Ezt a célt szolgálta az áprilisi megállapodás is, amely rendelkezett a Fidesz–KDNP kettős tagság legitimációjáról, s a közeljövőben rendezik a kereszténydemokrata fideszes országgyűlési képviselők státusát is. Másik felvetésünk magától adódott: vajon a Kereszténydemokrata Néppárt ázsiója nem kopott-e meg végletesen? Főleg azután, hogy az illegitim, Giczy György és Mizsei Zsuzsanna politikai kalandorkodásával fémjelzett, a baloldalnak is felajánlkozó vezetés erkölcsi és anyagi értelemben is lenullázta a pártot. A KDNP elnöke válaszában kiemelte: a negyvenezer régi tag fele már visszaállította tagságát, s mind a hétszáz szervezetük élén megújult vezetőség áll. A KDNP új vezetése jogilag, politikailag és anyagilag is rendezte a helyzetet, miután Varga László nemrégiben elhunyt pártelnök a Legfelsőbb Bíróságon 2002 novemberében megnyerte a pert, és helyreállhatott a KDNP törvényes működése. Külpolitikailag is helyreállt a bizalom, hiszen az Európai Néppártba való visszavételük is a legjobb úton halad. Semjén szerint mindez azt is bizonyítja, hogy a Kereszténydemokrata Néppárt életereje példátlan a magyar politikatörténetben: modern főnixmadárként ötödszörre is fel tudott támadni a politikai keresztutak ellenére. Ez a párt volt az, amit 1944-ben alapítottak, a nyilasokkal szemben, ellene mondva a barna diktatúrának, majd a háború után újraszerveztek, ellene mondva a vörös diktatúrának, és amely inkább felfüggesztette tevékenységét, de nem hajolt meg a Rákosi-féle diktatúra nyomásának, miután megfosztották a győzelemtől a hírhedt 1947-es kékcédulás választások után. De újjáalakultak 1956-ban is, hogy aztán 1989-ben ismét megjelenhessenek a kerekasztalnál, majd Antall József kormányában. Semjén Zsolt hangsúlyozta: a megújult Kereszténydemokrata Néppárt készen áll arra, hogy méltó módon betöltse azt a szerepet a magyar közéletben, amire 60 év erkölcsi és szellemi öröksége kötelezi és feljogosítja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.