Tavaly májusban a Habsburg-család húszezer hektár erdő és két ingatlan mellett visszakövetelte az osztrák államtól a Bécs mellett fekvő Laxenburg kastélyt, összesen 200 millió euró értékben. Az uralkodóházak vagyona nem vehető egy kalap alá egy magánbirtokoséval, megszerzéséhez és elvesztéséhez is jóval több bonyodalom fűződik, mint a közember tulajdonához. Sok mindennek kellett történnie ahhoz, hogy a kezdetben nem különösebben vagyonos család a svájci Habichtsburgból, vagyis Héjavárból eljusson a bécsi Burg termeibe. Ebben a sikertörténetben nekünk, magyaroknak vannak fájó emlékeink.
Birtokvitánk volt és talán van is a patinás uralkodóházzal, nem is akármilyen. Megyényi területről szól, s több száz évnyi huzavona után csak az 1920-as években ültek el az utolsó hullámai anélkül, hogy tisztázódott volna a kérdés. Az történt ugyanis, hogy I. Lipót német-római császár és magyar király 1702-ben gazda nélkül csinált vásárt: 500 ezer akkori forintért áruba bocsátotta az ország egy részét, a Jászságot és a két Kunságot, összefoglaló nevén a Hármaskerületet. Ellentmondva mind a hatályos magyar törvényeknek, mind saját koronázási esküjének, amelyben benne foglaltatott, hogy az ország területi épségét minden körülmények között megőrzi, abból idegenek kezébe semmit nem juttat. Ezt hivatott jelképezni a magyar koronázási szertartás egyik mozzanata is, amikor az uralkodó teljes díszben, lóháton felléptet a haza földjéből összehordott dombra, és kardjával a négy égtáj felé suhintva tesz hitet határaink és az ország területi épségének védelme mellett. Jelen esetben az aktus inkább biztató intésnek bizonyult a külföldiek számára: gyertek vásárt ütni az eladó javakra!
A hívó szóra hamar akadt is jelentkező a Német Lovagrend képében, amely régi sérelmét enyhítette a magyarországi birtokszerzéssel, és kellő tőkével is rendelkezett az üzlet nyélbe ütéséhez. A rend azért kötődött érzelmileg Magyarországhoz, mert egyszer már voltak itt birtokai. A Bánk bán históriájából is ismert II. Endre király telepítette be a lovagokat Erdély délkeleti részére, a Barcaságba (1211), katonai támogatást remélve tőlük. Ezt meg is kapta, de nem volt benne sok öröme. A rend bevált gyakorlatának megfelelően gyorsan önálló hatalommá nőtte ki magát, vitatva mindenféle magyar egyházi és világi hatóság fölötte gyakorolt jogait, aminek köszönhetően a király rövid úton kitessékelte őket az országból (1225). Később többször is megpróbáltak visszatérni – sikertelenül –, így most kapóra jött nekik a váratlan ajánlat. Siettek is belefoglalni az adásvételi szerződés végleges szövegébe azt a kitételt, hogy a továbbiakban a birtokszerzésre alapozva igényt tarthatnak más magyarországi területekre is, ha jogosultságukat hitelt érdemlően igazolni tudják. Biztos, ami biztos, csendestársként bevették a boltba a nem túl jó emlékezetű Kollonich Lipót bíboros érseket is, aki az egyik fő mozgatója volt a török kiűzését követő birtokátrendezéseknek. Nem rajtuk múlott, hogy az üzlet végül korántsem hozta meg a remélt hasznot, mivel a hatalmas összegért darázsfészket vásároltak, amelyet igyekeztek minél előbb kiengedni a markukból.
Kérdés, mi vihette rá az uralkodót az országos felzúdulást kiváltó példátlan lépésre. Egyszerű és világos oka volt: a pénzhiány. A Habsburgok kincstára mindig legendásan visszhangos helyiség volt. A török sem ment ki ingyen, és a Habsburg-ház európai léptékű politizálása miatt a nyakán volt a spanyol örökösödési háború is. Ebben a sakkjátszmában Magyarország csak egy bábu volt a sok közül. A kamara rövid szemlélődés után megtalálta a fedezetet a pénzszerzésre: ez részben a török kezéből visszavett területek jog szerinti birtokosainak megsarcolása, részben az igazukat bizonyítani nem tudók földjeinek elkótyavetyélése volt. Ily módon sorra ellentételezték azokat a számlákat, amelyeket hadiszállítók és más üzletemberek nyújtottak be az udvarnak, igen színessé téve rövid idő alatt a magyar arisztokráciát. Ekképp kapaszkodhatott akár egy bécsi péklegény is az olcsón szállított liszteszsákokon a grófi címig. Messze kerültünk már ekkor a korábbi virtustól, amikor az egyik törzsökös magyar főúr az egyszerűség kedvéért azzal fogadta a posztókereskedőből lett új kollégát, hogy a saját rőfjével verte ki frissen szerzett birtokából és az országból. A magyar országgyűlés szorgalmasan honosította a frissen kreált főrendeket, de a 40 milliós államadósságot így sem sikerült kifizetni.
Ekkor merült fel az a baljós gondolat, hogy a visszafoglalt országrész olyan területét kell áruba bocsátani, ahol nem fenyeget a vármegye sáncai mögé húzódó birtokos nemesség ellenállása. Erre tűnt alkalmasnak a Jászkunság, amely az Árpád-házi uralkodók óta nagyfokú autonómiát élvezett, a nádoron mint főbíráján keresztül egyedül a királynak volt alárendelve, nem tartozott a vármegyei rendszerbe. Különféle jogi csűrés-csavarás útján hamarosan semmissé nyilvánították a jászkunok jogait, amelyeket betelepülésükkor és a trónnak tett szolgálataikért kaptak IV. Bélától, illetve Károly Róberttől, majd utódaiktól. Nem érdemtelenül, mert a legtöbbször a trón érdekeiért hadakozó jászkunok száma a sorozatos háborúk alatt annak a lélekszámnak a töredékére apadt, ahánnyal bejövetelükkor átlépték az ország határait. Hiába tiltakozott a méltánytalanság ellen maga a nádor is, Esterházy Pál herceg, az ország második közjogi méltósága, az udvar – legalábbis egy időre – keresztülvitte akaratát, az üzletet nyélbe ütötték.
A lovagrend nem örülhetett túlságosan új szerzeményének, mert a közben kitört Rákóczi-féle szabadságharc miatt – amely természetes következménye volt a hasonló ügyletek sokaságának – csaknem egy évtizedig gyakorlatilag a lábát sem tehette be ebül szerzett jószágába.
A szabadságharcot lezáró szatmári békében már tételesen szerepelt az eredeti jogállapot visszaállításának igénye, s innen átkerült az ügy a jogtudorok kezébe, amivel el is odázták a megoldást több száz esztendőre. Abban mindenki egyetértett, hogy a fennálló állapot törvénytelen, csak pénz nem volt a megoldásra. Az országgyűlés 1715-ben kimondta, hogy a Jászkunság visszaváltása az ország kötelessége, amit kiegészítettek azzal, hogy az összeg felének kifizetését a kincstár vállalja magára; de ez végül csak írott szó maradt. Ettől függetlenül mind a mai napig jogalapjává lett az ügyre vonatkozó minden igénynek.
Végső szükségükben a Jászkunság lakói Mária Terézia alatt emberfeletti terheket vállalva magukra összeszedték azt a pénzt, amelyet más tett zsebre a földjükért. Kifizették az időközben nyűggé vált vagyonától szabadulni akaró lovagrend kezéből a pesti Invalidus-házra átruházott földjük árát, az 575 900 forintra hízott összeget. Ezt nevezik a mai napig redemptiónak, megváltásnak, amely egyik alapja a jászkun öntudatnak.
Azóta a nagy per gondolata. Bevasalni az országon és a királyon azt, amivel tartozik. Az állam ellen már sokan léptek fel keresettel – elég, ha a mostanában folyó kárpótlási ügyekre gondolunk –, de a királyt bíróság elé citálni merészebb ötletnek tűnik. Igaz, hogy egy régi anekdota szerint egy berlini molnár, akinek valamilyen összekoccanása volt Nagy Frigyes porosz királlyal, ezekkel a szavakkal távozott a palotából: „van még Berlinben bíróság”, de a jogtörténet nem hemzseg a hasonló ügyektől.
Az egymást követő országgyűlések sorra megerősítették az első, 1715-ös határozatot, miszerint a jászkunoknak ki kell fizetni a pénzüket, de a kérdés sohasem jutott ennél tovább. A kiegyezésig mindig közbejött valami, 1868-ban azután kezdték komolyabban venni a dolgot. Még a haza bölcsét, Deák Ferencet is meg tudták nyerni ügyüknek. Ekkor azonban megint beütött a mennykő. A korábban mindig egységes Jászkunságot 1876-ban szétszedték részeire, és betagolták a vármegyei rendszerbe. Ezzel időlegesen sikerült lecsendesíteni a háborgás hullámait, de az a századfordulóra újra erőre kapott. Kiskunhalas városának vezetése 1902-ben zászlajára tűzte a kárpótlás kérdését, bár a kezdeményezés némileg tragikomikus módon rövid idő alatt hamvába halt. A költségekhez szükséges néhány ezer korona összeadása ugyanis lehűtötte a kedélyeket, és az ötletről még abban az évben „megfeledkeztek”.
A jászok viszont keményebben léptek fel. Egy jász redemptusszármazék, Kele József megyei főügyész Almásy László jászberényi ügyvéddel összehívta a jász redemptionális községek küldötteit, majd Kele József könyv alakban is összefoglalta követeléseiket. A kibontakozó pernek a jászsági kezdeményezés lett az alapja, mozgatója pedig Kele József, akinek alapos jogi és történeti ismeretei, elszántsága és szervezőkészsége láttán a két Kunság is a pert támogatókhoz csatlakozott. A Kiskunság részéről Hermán Ferenc kiskunhalasi ügyvéd vette kezébe az események irányítását, így kellő jogászi felkészültséggel indult meg a közös fellépés szervezése. Sikerült azt is eldönteniük, hogy a kárpótlás az érintett községeknek járjon, és ne az egykor befizető családok leszármazottainak, ami rengeteg bonyodalmat okozott volna többek között az eltérő vagyonnövekedések miatt.
Végül megszületett a per alapjául szolgáló kérvény – Hild Viktor szolnoki történész nyolchavi kemény munkájával –, amelyet az évszázadok alatt felgyűlt indulat túl erős megfogalmazásainak kigyomlálása után benyújtottak a törvényhozásnak. Ezzel a per előkészítése tulajdonképpen befejeződött. A képviselőház határozatot hozott, amelyben elismerte a követelés jogosságát, és utasította a kormányt, hogy az összeg nagyságára és a teljesítés módjára vonatkozóan igyekezzen megegyezésre jutni az érintett városokkal és községekkel, mert a kárpótlás azok közvagyonát fogja gyarapítani. Ez volt az önmegváltás ügyének csúcspontja, utána megkezdődött az erők szétforgácsolódása. A beadványt 1907. november 14-én nyújtották át Wekerle Sándor miniszterelnöknek, aki kedvezően nyilatkozott az igény kielégítéséről, majd továbbküldte saját magához a pénzügyminisztériumba. Wekerle Sándor nem véletlenül állt igen csavaros eszű ember hírében, el is tudta fektetni a paksamétát addig, amíg át nem adta hivatalát jászkunostul a zord természetű Tisza Istvánnak. Tiszával gyakorlatilag pont került az ügy végére, mert ő már a közelgő nagy háború hangjaira fülelt és nem a Hármaskerület panaszára. A világégés meg is érkezett, és nemcsak a nagy pert mosta el, hanem a jogkövetelésben részt vállalók nagyobb részét is. A háború utáni számvetésnél kiderült, hogy a mozgalom régi tagjai közül addigra 114 fő meghalt, csak 59 maradt életben. A húszas években a szervezkedés lelke, Kele József is megtért teremtőjéhez, s ezzel, úgy tűnik, örökre befejeződött a jászkunok igazságkeresése.
Mi maradt belőle mára? A háború kirobbantója, illetve annak utódja, az utolsó király az 1921-es trónfosztással a sáncokon kívül került. Ha a Habsburg-házzal szembeni igényt – amely az 1715-ös országgyűlési határozat szerint a teljes összeg felére vonatkozik – magánjogi követelésnek tekintjük, számolni kell az elévüléssel. Az első világháború utáni konszolidáció idején hallatszottak ugyan gyenge hangok, amelyek felvetették, hogy a követelést érvényesítsék a Habsburgok magyarországi birtokaival szemben, de nem jutottak el a meghallgatásig. A kommün kavarodása után a nagymértékű vagyonelkobzási szándék óhatatlanul azokat az időket elevenítette volna fel, amelyet mindenki igyekezett mihamarabb elfelejteni. Fel sem merült az a kérdés, hogy az uralkodó egyáltalán magánember-e, és a vagyona magántulajdonnak tekinthető. Valaha, a birtokszerzés idején ez minden bizonnyal összemosódott. A kárpótlás másik felének ügye is, amelyet az ország vállalt magára, fogas kérdés, amelyen igen jól el tudnának vitatkozni a jogászok. Voltak ennél cifrább ügyek is az utóbbi bő évtizedben, amikor nem az volt a probléma, hogy nagyon régi vagyonokat hogyan lehet újra élővé tenni, hanem az, hogy a semmiből hogyan lehet új keletű gazdagságot alkotni. A pénzügyérek is törhetnék a fejüket, hogy mit ér ma valójában a követelés, még ha a kamatokat nem számítjuk is. Ezt még megbecsülni is igen nehéz lenne. Az első világháború előtt a néhai félmillió forintot 28 millió koronára tették, de azóta végképp bonyolulttá vált az átszámítás. Támpontként szolgálhat, hogy az eladás után, 1745-ben ez az öszszeg az akkori évi összes állami kiadás egynegyedét tette ki. Ha kifizetnék, hirtelenében talán azt sem tudnánk, hová tegyük.

Magyar Péter nem vette észre, hogy saját magát ássa el