A nyelvtudáshoz szorgalom is kell

2004. 05. 27. 15:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár mindenhol azt hallani, milyen fontos az európai uniós tagállamokban a nyelvtudás, hazánkban még jóindulattal is csak elégségesnek nevezhető a helyzet. Németül beszélő, idős honfitársaink jelentős része meghalt, az oroszképzés pedig nem hagyott „maradandó nyomokat”. Napjainkban némi pozitív elmozdulás tapasztalható ugyan, de ez még nem látványos. A felmérések pedig csalókák, hiszen az 1994. évi vizsgálatban megkérdezettek 32 százaléka mondta magáról, hogy ismer egy idegen nyelvet, ám saját tudásukat osztályozva csupán egytizedük adott magának – az ötös skálán – hármas vagy annál jobb osztályzatot. Ez pedig lesújtó. Egy másik felmérésben a megkérdezettek egyötöde vallotta magáról, beszél legalább egy idegen nyelvet. Még ha ez igaz is, akkor sem éri el a több mint ötvenszázalékos EU-átlagot. Persze, kifogást mindig könnyű találni, lehet azt mondani, hogy az angolok se nagyon beszélnek más idegen nyelvet, csakhogy birtokában vannak a világnyelvnek, így ez az érvelés sántít.
Idehaza a képzés számos problémával küzd. A diákok egy része azzal kénytelen szembesülni, hogy az általános iskolában tanult nyelv helyett a középiskolában kénytelen nyelvet váltani. Probléma, hogy egyes általános iskolákban olyan alacsony színvonalú a nyelvi képzés, hogy a középszintű oktatásra szinte kezdőként ülnek be a diákok. Ezen sok intézményben nulladik évfolyam indításával próbálnak meg segíteni. A sokszor silány nyelvismeret még a felsőoktatásban is problémákat okoz, hiszen gyakran a szaknyelv oktatása helyett alap- vagy középfokú képzést kell biztosítani.
A vizsgáztatás helyzete sem nevezhető jónak és biztosnak. Ismeretes, néhány éve megtört az Idegennyelvi Továbbképző Központ (Rigó utca) „monopóliuma”, s más vizsgáztatók is betörhettek a piacra. Utóbbiak közül többen külföldi rendszereket adaptáltak, mások sajátot állítottak fel. Sokan az utóbbiakat részesítik előnyben, míg a vizsgázók, az iskolák és a cégek jelentős része még mindig szívesen elfogadja és kéri a jól csengő Rigó utcait. A helyzet változik, ezentúl az érettségi középfokú vizsgának számít, így nem érdemes másutt vizsgázni a diákoknak. Ráadásul 2006-tól a nyelvi érettségit már nem lehet kétnyelvű középfokú nyelvvizsgával kiváltani. Ez a nyelvvizsgaközpontoknak jelentős bevételkiesést fog hozni, hiszen vizsgázóik kétharmada középiskolás volt. Igaz, mivel tavalyelőtt már kettő helyett csak egy nyelvet számíthattak be az iskolák, a középiskolások aránya négytizedet tett ki. Sokak szerint az az igazság, hogy egy idegen nyelv elsajátításához kiváló tanár, jó tananyag, sok gyakorlás szükséges – utóbbi akár külföldön is –, és talán ami a legfontosabb: szorgalom.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.