Baloldali (eredet)mítoszok

2004. 05. 22. 19:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nehéz eldönteni, a fél ország provokálásának, megalázásnak szándéka vagy őszinte meggyőződés vezérelte-e az MSZP mai és egykori elnökét, amikor pártjuk kampányindítóján figyelemre méltó gondolatokat fogalmaztak meg saját magukról és politikai ellenfeleikről. Kijelentéseik nem előzmény nélküliek, ilyen lecsupaszított, tömény formában mégis ritkán tanulmányozhatjuk a létező magyarországi baloldal ön- és ellenségképét kifejező sematikus világképet. Kovács László a Werber–Tóbiás kettős által kiképzett aktivisták előtt az MSZP-t a legdemokratikusabb pártnak nevezte, amely a legtöbbet tette a hazáért. A békés rendszerváltásért is ők tették a legtöbbet, amikor átadták a hatalmat – folytatta –, majd megemlítette, hogy Horn Gyula kormánya mentette meg az országot a gazdasági összeomlástól. Maga az egykori miniszterelnök nem annyira az önfényezésben, inkább a jobboldal szidalmazásában alkotott maradandót, de ez nem meglepő annak kinyilatkoztatása óta, hogy az Európai Unióba nem vinne magával néhány millió gyülevész, szalonképtelen magyart. A kampánynyitón nem csupán hazugságokkal vádolta a kormány demokratikus ellenzékét, hanem szélsőjobboldali eszmékkel és a fajgyűlölettel (!) is összefüggésbe hozta. Kovács és Horn, a két régi ellenfél most közös kottából énekelte a maga szólamát.
Kijelentéseikkel tovább mélyítették az általuk amúgy kárhoztatott árkokat. A jobboldalra szavazók tömege zsigerből, gondolkodás nélkül utasítja el az efféle megnyilatkozásokat, mégis hasznosnak tartanám, ha egyszer értelmes vita folyna a szocialistáknak az állampárti korszakhoz, a rendszerváltáshoz fűződő viszonyáról, az 1990 utáni demokratikus jogállam politikai folyamataiban játszott szerepéről. Ezt a vitát, amelyben érvekre érvekkel kell felelni, nem lehet(ne) megspórolni, hiszen Kovács és Horn világképe uralja nemcsak a szocialista párt politikusai, tagjai, hanem szavazói jelentős részének a gondolkodását is. Főként a jelenlegi pártelnök szavaiból lehet kihámozni az MSZP önképét befolyásoló mítoszokat, amelyek azt próbálják igazolni, hogy ez a párt hivatott a nyugati közösséghez tartozó, demokratikus Magyarország irányítására, nemcsak a jelene, hanem a bűnöktől gondosan megtisztított múltja miatt is. Nézzük meg tehát röviden a Kovács-féle mitikus párttörténet csomópontjait.
1. Az MSZP és a múlt. Kovács László arra hivatkozva tulajdonít kulcsszerepet (előd)pártjának a rendszerváltás folyamatában, mert átadta a hatalmat, hogy demokrácia legyen Magyarországon. Elöljáróban érdemes megjegyezni: miután többes szám első személyben szólt a hatalom átadásáról, elismerte azt a jogilag is releváns tényt, miszerint – hiába vannak kisebb-nagyobb számban egykori párttagok, az 1990 előtti közélet különféle rendű és rangú szereplői más pártokban is – az MSZP az MSZMP utódpártja. Az átalakulás békés volt, hiszen az állampárt végül nem szegült szembe erőszakkal a változásoknak. Itt két kérdés vetődhet fel: tartozunk-e hálával ezért a szocialistáknak, illetve volt-e reális alternatívája a hatalom átadásának? Tény, 1989-ben az erőszakszervezetek az akkori hatalom teljes kontrollja alatt működtek, abban azonban nem vagyok biztos, hogy a fegyveres erők végrehajtottak volna egy, a Tienanmen térihez hasonló vérfürdőt, ha erre parancs érkezik. De ami ennél is fontosabb, a Nyugattal való egyeztetések nyomán Moszkva sem támogatott volna egy ilyen fellépést. A világpolitikai változások ismeretében tehát kijelenthetjük, hogy a békés hatalomátadásnak nem volt alternatívája, sőt ez, néhány őskövületet leszámítva, egyenesen egyezett az állampárti elit érdekeivel. Egyrészt náluk jobban senki sem ismerte a gazdasági válság valódi mélységeit, s azt, hogy a csőd további menedzselése milyen politikai kockázatokkal jár. Másrészt hamar meggyőződhettek arról, hogy az átalakulás nemhogy egzisztenciális fenyegetést nem jelent a számukra, hanem éppen az egyéni boldogulás újabb lehetőségeit nyitja meg előttük. A korabeli dokumentumokból kiderül, hogy Medgyessy Péter, Horn Gyula vagy Németh Miklós nem tekinthető a demokratizálódás katalizátorának. Jellemző, hogy szocialista körökben a kerekasztal-tárgyalásokon engedékeny, a népfelkelésről szóló bejelentésével kockázatot vállaló Pozsgay Imréről ma is mint árulóról beszélnek. A szerveződő ellenzéki mozgalmak vezetői kifejezetten reformellenesként emlékeznek az állampárt és szatelitszervezetei olyan képviselőire, mint Tóth András vagy Kósáné Kovács Magda. Azzal, hogy az MSZP-t ellenfelei is elismerték a demokratikus közélet jogilag egyenrangú szereplőjének, lerótták a „hálájukat” azért, mert a szocialisták az idők változását és érdekeiket felismerve tudomásul vették a rendszerváltozást. De minden okunk megvan arra, hogy az átalakulás folyamatát továbbra is két szembenálló fél, a rendszerváltó ellenzék és az állampárt küzdelmekkel kísért alkudozásaként szemléljük.
2. Az MSZP és a haza. Az MSZP tett a legtöbbet a hazáért – vélekedett Kovács László. Nem tudni, pontosan mire is gondolt itt a nagy mítoszteremtő, ezért csak néhány megjegyzéssel árnyalnám a szocialisták önmagukról festett képét. A párt mai vezetőinek többsége nem hozható kapcsolatba a Rákosi-korszakban vagy a kádári megtorlás idején elkövetett bűnökkel, a nyolcvanas években történtekkel már annál inkább. Miután a rendszer elsősorban gazdasági szempontból vált működésképtelenné, a hibás lépések, a reformok halogatása, az eladósodás megkerülhetetlenné teszik az akkori döntéshozók – például a jelenlegi kormányfő – szerepének vizsgálatát. Ha valóban a haza üdve lebegett volna a szemük előtt, az önös érdekeket szolgáló spontán privatizáció erőltetésén túl más lépéseket is tettek volna hatalmi pozícióból a gazdasági válság kezelésére. A népszerűtlen intézkedések meghozatala így jórészt az első szabadon választott kormányra maradt, ráadásul – mint az Debreczeni József Antall Józsefről szóló könyvéből kiderül – az átadás-átvétel korántsem zajlott kifogástalanul 1990 tavaszán.
3. az MSZP és a demokrácia. Kovács itt valószínűleg az MSZP belső működésére utalt, annak demokratizmusát állítva szembe a fegyelmezett, centralizált irányítás alatt működő Fidesszel. Tény, hogy a szocialistáknál több a kibeszélés, a belső viták gyakrabban jutnak el a nyilvánossághoz. A döntések forma szerint a demokratikus szabályok betartásával születnek, de a legfontosabb ügyekben mégis mindig az elitek alkuját szentesítik a kongresszusi küldöttek (lásd Medgyessy miniszterelnök-jelöltté választását 2001-ben).
4. Az MSZP megmentette az országot. Kovács László a Bokros-csomagra gondolt, ami szocialista értelmezés szerint elkerülhetetlen lépés, egyben az 1998-as vereség okozója volt. Csakhogy az 1995-ös megszorítást a Horn-kormány kilenc hónapos semmittevése előzte meg, a gazdasági mutatók romlása az ő idejükben vált drámaivá. A valóban elkerülhetetlen lépések mellett csekély megtakarítás reményében hoztak alkotmányellenes, illetve aránytalanul súlyos társadalmi következményekkel járó döntéseket. Bokros Lajos ráadásul azért bukott meg, mert hozzá akart nyúlni a baloldal nagy pénznyelő automatájához, a tb-önkormányzatok rendszeréhez. Az önfeláldozó, heroikus válságkezelés mítoszát a baloldal mellett a liberálisok is táplálják, ezért is él makacsul tovább.
Talán ennyi is elég annak érzékeltetéséhez, hogy a baloldal csekély önismereten alapuló világképe a jogos indulatokat mellőzve, racionális érvekkel is könnyen kikezdhető. Amíg azonban Schmitt Pál 1984-es szerepe a közbeszéd témája lehet, míg mondjuk a nagy szocdem reformerként tisztelt Nyers Rezső 1956 novemberétől kifejtett tevékenysége nem, addig nincs tere a komoly vitának. Ahhoz partner is kellene.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.