Nem küld delegáltakat a Fidesz az európai parlamenti (EP) választás külképviseleti szavazatszámláló bizottságaiba – közölte Rogán Antal frakcióvezető-helyettes tegnap a Belügyminisztérium (BM) előtti sajtótájékoztatóján. Hozzátette: ha ennek kapcsán a törvény végrehajthatósága megkérdőjeleződik, akkor annak felelősségét a koalíciós pártok mellett a kormány viseli majd. Furcsának nevezte, hogy a kormánypártok nagy erővel szorgalmazzák az úgynevezett elektronikus szavazás ügyét, miközben a népszavazásról szóló országgyűlési határozatból kiderül, hogy a voksolás így 760 millió forintba kerülne. – Ha viszont nem elektronikus szavazásra kerül sor, akkor csak 300 millió forint a költség – tette hozzá.
A Fidesz módosító indítványát, hogy a külképviseleti szavazatszámláló bizottságok tagjai külföldön élő magyar állampolgárok legyenek, elutasították. Van néhány olyan külföldön élő magyar állampolgár, aki a Fidesz delegáltjaként részt venne a szavazatszámláló bizottságban – mondta Rogán Antal, hozzátéve, hogy valószínűleg javasolni fogják az ő megválasztásukat.
*
Pál Tibor, a BM MSZP-s politikai államtitkára a Fideszt okolta a külképviseleteken történő európai parlamenti választás magas költségéért. A kormány eredetileg elektronikus szavazást javasolt, ám ezt a Fidesz leszavazta, és ezzel drágább megoldást kényszerített ki – hangsúlyozta. Az SZDSZ eredetileg sem jelölt tagokat, az MSZP és az MDF pedig csütörtökön jelentette be, hogy visszavonja delegáltjait, ám az Országos Választási Bizottság (OVB) jogszabályi rendelkezés hiányában ezt nem tudta elfogadni, és beterjesztette az Országgyűléshez a külképviseleti szavazatszámláló bizottságok névsorát. Ennek kapcsán Pál Tibor megjegyezte: a visszavonásnak jogilag nincs jelentősége. Arra kérte a bizottságok tagjait, teljesítsék kötelességüket, hogy törvényes legyen az EP-választás.
Arra az újságírói felvetésre, milyen következménye lehet annak, ha a pártok nem szavaznák meg a külföldi szavazatszámláló bizottságok OVB által a parlamenthez beterjesztett listáját, Pál Tibor
annyit mondott: akkor törvénysértés történne. Mint elhangzott, a szavazás lehetőségétől megfosztottak bírósághoz fordulhatnak, és még az is megtörténhet, hogy az egész választást meg kell ismételni.
Az MSZP vasárnapra négypárti egyeztetést kezdeményezett az ügyben. Javaslatuk szerint a külképviseleten dolgozók is lehetnének szavazatszámlálók.
Takarékos pazarlás. A parlamenti pártok most a hónapokkal korábban ismert magas költségek miatt vonták vissza három héttel az EP-választás előtt a külföldre utazó szavazatszámláló bizottsági tagok névsorát, ám lépésük további pazarlást eredményezhet. Ugyanis az Országos Választási Iroda már megkezdte a repülőjegy-vásárlást és szállodafoglalást a külföldre utazó szavazatszámláló bizottsági tagok részére, ennek árát pedig mindenképpen ki kell fizetni. Közben továbbra sem világos, miként oldják meg a pártok a külföldön élő magyar állampolgárok részvételét a június 13-i választásokon. Egyes javaslatok szerint ezt az alkotmányos jogot levélben való szavazással vagy elektronikus voksolással lehetne megoldani. (Sz. Á.)

Kislányt fogdosott az utcán egy pakisztáni migráns Hajdúszoboszlón