Megdöbbentő értesüléseket közölt tegnap a The Guardian című brit lap, amelynek helyszíni tudósítója arról számolt be, hogy az amerikai katonák „egyenként lőtték le” annak a nyugat-iraki falunak a lakóit, amelyet egy esküvői lakodalom után ért támadás. A túlélők beszámolóit is közzé tevő lap forrásai szerint a rajtaütésnek 42 halottja volt, az áldozatok több mint fele gyermek vagy nő.
Az élesen háborúellenes, baloldali brit napilap helyszínen járt tudósítójának az esküvői rokonság egyik tagja a tegnap megjelent riport szerint azt mondta, a légitámadás a ceremónia után, hajnali 3 órakor kezdődött a szíriai határon fekvő kis falu ellen. Mindenki kirohant a házakból, ekkor azonban amerikai katonák célzott lövésekkel, egyenként kezdték lemészárolni az embereket. A helyi kórház vezetője szerint számos vendég vesztette életét, és meghaltak a ceremóniára felbérelt zenekar tagjai is. A The Guardian kommentárja szerint a helyszíni beszámolók gyökeresen ellentmondanak az amerikai hadsereg hivatalos jelentésének, miszerint a rajtaütés célpontja egy külföldi fegyveresek által használt búvóhely volt.
Ezzel egy időben a megszállók tovább folytatták a hajszát Muktada asz-Szadr síita hitszónok után. A vallási vezető fegyvereseivel folytatott kerbelai összecsapások, valamint a Baakúba közelében folyt harcok során tegnap húsznál több iraki vesztette életét, köztük számos polgári személy.
Miközben a kínzásokról elhíresült iraki Abu Graib börtönből négyszázötven foglyot engedtek tegnap szabadon, a Pentagon főszemlélője vizsgálatot kezdett az amerikai szárazföldi haderő Delta Force nevű elitalakulatának az ügyében, amely súlyos visszaéléseket követett el iraki foglyokkal egy szupertitkos börtönben a bagdadi repülőtér közelében. Az NBC két kormányzati forrástól is úgy tudja, hogy az összes iraki börtön közül a szóban forgó, angol rövidítéssel BIF-ként emlegetett „harctéri kihallgató létesítményben” sértették meg a legkirívóbb módon a hadifoglyok jogállását szabályozó genfi egyezmény előírásait. Értesülések szerint az őrizeteseknek állandóan csuklyát kell viselni és sötét, szűk cellákban tartják őket, a katonák pedig a kihallgatás során a foglyoknak rendszeresen kábítószert adnak be, fejüket a víz alá nyomják. A televízió számos katonai és hírszerzési forrásból úgy értesült, hogy Donald Rumsfeld védelmi miniszter tud a létesítményről és arról is, hogy mi folyik ott, sőt, arra utasította az amerikai hírszerzés iraki vezetőit, hogy a létesítményben használt módszerek egy részét vezessék be más börtönökben is.
Családi követelés. Szaddám Huszein családja visszaköveteli azt a pénzt, amelyet a volt iraki elnöktől vettek el azt őt elfogó amerikai katonák Tikrit városa mellett. Huszein védőügyvédi csapatának vezetője azt közölte, a család csaknem 200 ezer dollárt követel vissza, levelüket pedig továbbították az amerikai igazságügyi miniszterhez. Muhhamed Ar-Rasadan továbbá egy csatolt dokumentumban kifogásolta, hogy eddig egy alkalommal sem találkozhatott védencével, illetve aggodalmát fejezte ki a volt iraki vezető egészségi állapotát illetően is. (MN)