Gyerekeket is bántalmaztak Irakban?

Az amerikai szenátus egyhangúlag és határozottan elítélte az iraki foglyok megkínzását. Mindeközben felröppentek olyan hírek, amelyek szerint az amerikai és a brit hadsereg tagjai iraki civileket, esetleg gyerekeket is meggyilkoltak, illetve megkínoztak az elmúlt időszakban. Irakban négyen meghaltak, huszonöten pedig megsebesültek az észak-iraki Kirkuk zsúfolt piacán elkövetett pokolgépes merényletben.

Hírösszefoglaló
2004. 05. 12. 18:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

George Bush után az amerikai szenátus is egyhangúlag elítélte az iraki foglyok megkínzását. Határozatában a törvényhozás felsőháza egyben bocsánatot kért az áldozatoktól. „A szenátus a lehető leghatározottabban elítéli az Abu Garib börtönben elkövetett ocsmány cselekedeteket, és csatlakozva az elnökhöz, bocsánatot kért a megalázottaktól és családtagoktól.” A dokumentum szorgalmazza azt is, hogy vonják felelősségre a bűnösöket, és kéri a kormányzatot, hogy a hasonló esetek megismétlődésének a megakadályozására tegyen intézkedéseket. Az amerikai kongresszus ugyancsak republikánuspárti többségű képviselőháza május 6-án a mostanihoz hasonló szövegű határozat hozott, amelyet 365:50 arányban fogadtak el.
Az Irak déli részét ellenőrző brit haderő katonái a nemzetközi emberi jogi előírásokat megsértve számos polgári személyt öltek meg az elmúlt évben – adta hírül az Amnesty International Londonban kiadott jelentésében. Az emberi jogi szervezet szerint a brit katonák több olyan polgári személy halálát okozták Bászra környékén, akik nem jelentettek rájuk közvetlen veszélyt. Az áldozatok között egy nyolcéves kislány is volt. A jelentésben összesen kilenc esetet említ a szervezet. Úgy véli, hogy a brit hadsereg nem vizsgálta ki az összes ilyen esetet. Az Amnesty International szerint a nemzetközi jog minden ilyen esetben nyilvános, pártatlan és független vizsgálatot ír elő a kormányoknak. A brit védelmi minisztérium mindenesetre elveti a megkínzottak családjainak követelését. Szakértők szerint példátlan jogi precedenst teremtene, ha a felső bíróság kimondaná Nagy-Britannia kártérítési kötelezettségét a katonai akciókban meghalt polgári személyek halála miatt.
Fogva tartott iraki gyermekek amerikai katonák általi bántalmazásáról szóló híreket vizsgál ki az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) is. „A hét végén érkeztek olyan beszámolók, amelyek szerint néhány gyermeket bántalmaztak a börtönökben és a fogolytáborokban” – adta hírül Genfben Damien Personnaz UNICEF-szóvivő. Mint utalt rá, az UNICEF ugyan képviselteti magát Irakban, de jelenleg nincs közvetlen bejutása azokba az intézményekbe, ahol a kifogásolt esetek állítólag megtörténtek. A bántalmazásokról szóló híreket független forrásból ugyan nem sikerült megerősíttetni, de felettébb riasztóak – tette hozzá a szóvivő. A gyermekek bántalmazásának minden formája, a velük szembeni szexuális visszaélés, kizsákmányolásuk vagy kínzásuk a nemzeti jogot sérti, beleértve a gyermekek jogairól szóló konvenciót – hangsúlyozta Personnaz. Emlékeztetett arra, hogy kiskorúak csak végső esetben és a lehető legrövidebb ideig tarthatók fogva, és szüleiken kívül más felnőttekkel nem zárhatók össze.
Négyen meghaltak, 25-en pedig megsebesültek az észak-iraki Kirkuk zsúfolt piacán elkövetett pokolgépes merényletben. A gázpalackból készített pokolgépet a merénylők a város egy többségében kurdok lakta negyedének piacán átvezető út mentén rejtették el. Szemtanúk arról számoltak be, hogy a robbanás leszakította az elektromos vezetékeket, és lángba borította a piac fából készült bódéit.
A síita területeken is folytatódtak a harcok. Amerikai katonák Muktada asz-Szadr radikális síita vallási vezető Mahdi hadseregének tizenhárom feltételezett harcosát ölték meg tűzharcban Kúfa város közelében. Levegőbe leadott lövésekkel oszlatták szét Nedzsefben Szadr milicistái az ellenük demonstrálókat. A tüntetők, akik a síita politikai mozgalom, az Iraki Iszlám Forradalom legfőbb tanácsa felhívására vonultak az utcára, követelték, hogy a Mahdi hadseregének fegyveresei távozzanak Ali imám nedzsefi mauzóleumának közeléből.



Újabb emberrablás. Az orosz Interenergoszervisz cég egyik munkatársát megölték, két másikat pedig elraboltak Latifíja településnél. Április közepén már elrabolták a cég nyolc szerelőjét, de fogvatartóik néhány óra múltán szabadon engedték őket, miután kiderült, hogy orosz alkalmazottak. Az első túszejtés után hazaszállítottak Irakból csaknem ötszáz orosz, ukrán és más szovjet utódállambeli polgárt, de háromszázan saját felelősségükre maradtak, zömmel az Interenergoszervisz szakemberei. Alekszandr Jakovenko külügyi szóvivő közölte, mindent megtesznek a két túsz kiszabadításáért. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.