Jövő hétfőn ismét összeül az egyetemi tanács, hogy mérlegeljük, milyen lehetőségek állnak rendelkezésre a nehéz helyzetre való tekintettel – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Klinghammer István, az ELTE rektora, majd hozzátette: az a bérhiány, amit nem tudunk kigazdálkodni erre az évre, 600 millió forintot tesz ki, de igazából kétmilliárdra lenne szükségünk a zavartalan működéshez. – Sajnos ez nem gazdálkodási, hanem finanszírozási kérdés, ezért őszintén remélem, hogy a kormányzat megérti, így nem mehet tovább – fogalmazott.
Ebben az évben a zárolások és takarékossági intézkedések után az egyetem 200 millióval kap kevesebbet, mint tavaly – reagált Stark Antal, az Oktatási Minisztérium helyettes államtitkára. Úgy vélte, ez sajnos most „természetes jelenség”. Megjegyezte: a felsőoktatásban gyakori túlfoglalkoztatást mérsékelni lehetne.
Emlékezetes: Magyar Bálint oktatási miniszter februárban a tárcát ért tízmilliárdos elvonások után leszögezte, hogy a takarékossági intézkedések a egyetemeket, főiskolákat nem érintik. Ugyanakkor az utóbbi időben egyetemi oktatók több konferencián is élesen bírálták a kormány politikáját, és megállapították, hogy az alapvető működés is veszélybe került. Láng Ferenc, az ELTE dékánja egy áprilisi rendezvényen már figyelmeztetett: 2004-ben minden természettudományi kart „abszolút lehetetlen helyzetbe” hoztak.

Fideszesek kínzását és kivégzését vetette fel Magyar Péter rajongója