A cár és a bojárok

2004. 06. 17. 19:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy éve még az üzleti világ sztárja volt, tízmilliárd dollár feletti vagyonával Oroszország és a térség leggazdagabb embere. Papíron harmincmilliárd dollárt érő cégét, a Jukoszt az orosz üzleti élet tisztulásának példájaként, őt magát pedig már a Putyin utáni korszak kulcsfigurájaként, potenciális elnökjelöltként emlegette a világsajtó. Aligha gondolta volna akkor bárki is, hogy Mihail Hodorkovszkij néhány hónap múlva a híres moszkvai börtön, a Matrózcsönd lakója lesz, a Jukosz pedig elindul a csőd felé vezető úton. S hogy közben mi történt? Sommásan fogalmazva, a mindig óvatos oligarcha előlépett az árnyékból, s olyan terepre tévedt, ahol neki már nem teremhetett babér. A hirtelen jött pénz megzavarta a mindig józan Hodorkovszkijt is, akinek már csak a politikai hatalom jelenthetett új kihívást. Egyfajta missziós tudattól hajtva sorra felrúgta a játékszabályokat, elfeledkezve arról, hogy Oroszországban már vége a 90-es évek egy szűk réteg számára gyümölcsöző káoszának, az állam magához tért a vadkapitalizmus kábulatából. A cár tehát helyére teszi a magáról megfeledkezett bojárt, figyelmeztetve ezzel a többieket is arra, hogy hol a határ.
Hodorkovszkij nem mondhatja, hogy nem figyelmeztették előre. A hatalomra jutott Putyin négy éve első teendői egyikeként ült le az oligarchákkal és kötött velük paktumot, amelynek lényege az volt, hogy nem firtatja a törvénytelenül szerzett vagyonok eredetét, ha az új kapitalisták szakítanak a Jelcin-éra gyakorlatával, és távol tartják magukat a politikától. Volt, aki értett a szóból, lásd Roman Abramovicsot. A Jukosz többségi tulajdonosát azonban más ambíciók is feszítették, s az őt eddig tenyeréből etető állam kezébe mart. Érezhetően ellenében igyekezett kialakítani a Jukosz bázisán egy másik világot, amely egyik lábával a civil társadalomra, a másikkal nagyon is bizánci módon a politikára támaszkodott. Elvitathatatlan Hodorkovszkij érdeme a civil kezdeményezések támogatásában, vagy a modern kommunikációs technika, az internet terjesztésében, nem lehet azonban nem észrevenni emögött a Soros Györgytől régóta ismert liberális receptet, a jótékonykodás mögötti második szándékot. Az oligarcha szisztematikusan építgette médiabirodalmát, és dollárszázmilliókat költött politikai bázisa kiépítésére, a pártok támogatására, a dumaképviselők megvásárlására. E „Jukosz-frakció” segítségével sikerült zátonyra futtatni az olajszektor adóterheinek növelését célzó elképzeléseket.
Putyin számára az utolsó csepp az volt a pohárban, hogy Hodorkovszkij nyíltan kokettálni kezdett Amerikával, ami már a világon sehol nem megengedhető módon sérti az ország stratégiai érdekeit. Az üzletember titokban találkozott az olajiparban is befolyásos idősebb Bushsal és Dick Cheneyvel, a Kremllel szemben támogatta Washington Irak-politikáját, magán-olajvezetéket tervezett építeni Kína felé, mindezek betetőzéseként pedig a Szibnyefttyel egyesülő Jukosz részvényeinek közel ötven százalékát az ExxonMobil kezére igyekezett játszani.
Ekkor lépett közbe a cár, s a kampányát éppen megkezdő bojárra jó orosz módon lecsapott a Kreml. S miközben az ország határain kívül felszisszennek a hatalom és az igazságszolgáltatás ijesztő összhangja láttán, az alattvalók ünneplik az igazságosztó cárt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.