A kincs

Illés Sándor
2004. 06. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kié legyen az értékes nyakba való ékszer Gizi néni halála után? Ez a kérdés izgatta a Balázs család három gyermekét. A hátrahagyott örökség többi részén könnyen megosztoztak. A házat rövidesen eladták a kerttel együtt, és a pénzt szétosztották egymás között. Volt még egy kisebb nyaralója is Gizi néninek, azt sem lesz gond eladni. De az a nyakban hordható kis ékszer izgatta a fantáziájukat. Sokat érhet, legendák vették körül.
Egyesek szerint a titokzatos ékszert valamelyik Balázs ős még a keresztes háborúk idejében szerezte. Mert a Balázsok minden nagyobb hadjáratban részt vettek, haszonélvezői voltak a háborúknak. Állítólag egy haldokló arab nyakából tépte le a vagyonszerző, aki hazajövet azzal dicsekedett a családban, hogy óriási értéke van a zsákmánynak. Nemcsak anyagi értéke, hanem különleges varázsereje is.
Mások azt állították, hogy Hunyadi idejében kerülhetett a Balázsok birtokába az ékszer, amely addig egy basa nyakában lógott. Sok egymásnak ellentmondó történet keringett róla, de annyi bizonyos, hogy varázsereje lehetett.
A nagy kolerajárvány idején a család egyik asszony tagja félholt volt már, amikor férje a nyakába akasztotta az ékszert. És csoda történt, a beteg jobban lett, majd teljesen felgyógyult. Tehát nemcsak ékszer volt, hanem talizmán is: minden betegséget gyógyító, hatásos orvosság. Nem csoda hát, ha úgy őrizte a család, akár a szeme fényét.
Értékét sosem állapították meg, becsüshöz sosem vitték, egy vaskazettában őrizte a család. Az öreg Balázs Áron bácsi, a néhai nagypapa olykor kirakta a kazettát az ebédlőasztal közepére, és a család körülülte. Olyan volt ez, mint valami néma szertartás. Áldozatbemutatás.
Arra senki sem gondolt soha, hogy értékesíteni is lehetne talán, még akkor sem, amikor a Balázs család ősi birtoka dobra került. A százholdnyi szántóból csak a kert maradt a szőlővel. Mivel voltak a családnak mulatós tagjai is, akik imádták a cigánymuzsikát és a dáridózást. Ez nem bűn az arisztokrata családokban, sőt erénynek tartják.
Mesélik, hogy egyszer egy hajnalig tartó mulatozás után Gizi néni visszaköltözött öreg édesanyjához a szülői házba. Árpi, a férje két nap múlva visszahívta. Nem levelet küldött neki, nem is személyesen ment el érte, hanem a patinás nyakéket küldte el a feleségének egy borítékban. És Gizi néni megértette az üzenetet. Olyan volt ez, akár a fogadalomtétel. Összepakolt és visszaköltözött régi otthonába. És az esetet soha egy szóval sem említették egymás között.
Amikor Gizi néni megözvegyült, és öreg cselédjével egyedül maradt a kúriában, gyakran előfordult, hogy elővette a vaskazettából az ékszert, és beszélgetett vele. Mintha élőlény lenne, amely némán őrzi a család történetét. Mindenről tudott, fényes lakodalmakról, névnapokról, csendes alkonyati órákról, amikor a kerti diófa alatti asztalon pihent; biztosan megőrizte az apró zsörtölődéseket is, a régi szüretek felejthetetlen hangulatát, a cselédek énekét; nyarakat, teleket zárt magába megfejthetetlen titokként. Meg esti imádságokat.
Amikor a különben csendes szavú Árpi meghalt, Gizi néni a halott mellén összekulcsolt, imádkozó kezére fűzte az ékszert, s csak akkor vette le, amikor a koporsóra szögelték a fedelét. A temetés után bezárta a kis vaskazettába, és elrejtette a fehérneműs szekrényben.
De halála után a három örökös előszedte, így került aztán bíróság elé az ügy. A törvényszék szakértőt kért fel az ékszer értékének meghatározására. A szakértő sokáig forgatta a kezében, de nem tudott véleményt mondani. A burok nem látszik értékesnek. Igen ám, de mit takar a burok? Lehet, hogy drága gyémántdarabot. Mesés drágakövet. Tárják fel a belsejét is!
Így került sor hivatalosan is a burok lehántására, s ezen én is részt vettem mint újságíró. Sosem felejtem el a pillanatot. Mindenki feszülten figyelte a szakértő kis fűrészét, amely hivatva volt kinyitni a titok kapuját. Döbbent csend, aztán az egyik örökös felcsattanó nevetése. Az értéktelen burok üres volt! Semmit nem rejtegetett. De ahogy most visszagondolok az esetre, rájövök, mégsem volt üres, mert a látszat olykor csal.
Szeretet és megértés volt benne a láthatatlan kincs. Az otthon melege.
De az senkinek sem kellett…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.