A Szent Korona keresztje

–
2004. 06. 11. 19:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lapjuk Magazin mellékletében, a június 5-i számban egész oldalas cikkben fejtegeti Pálffy Géza történész, hogy megtalálta az okát, miért és mikor ferdült el a Szent Korona keresztje. Nagyon örülök, hogy a kutatásai során megtalált egy dokumentumot, amely szerint 1638. február 14-én megsérült a korona a ládából való erőszakos kivétel következtében. Ebből a tisztelt szerző azt a következtetést vonja le, hogy eddig egyenesen állt (hiszen így ábrázolták korábban), és ez okozta a ferdeséget.
Szeretném megemlíteni, hogy a Heraldika Kiadónál megjelent egy 180 oldalas könyv 2002-ben. Szerzője Ferencz Csaba, a könyv címe: Szent István király koronája. A szerző egyetemi tanár, 23 éve a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a könyvben részletes műszeres vizsgálatok alapján megállapítja, hogy a koronára eredetileg is ferdén helyezték el a keresztet. Ez tény, nem vitatéma. Alapos műszeres vizsgálat igazolta, amit még eddig senki nem tudott tényekkel megcáfolni. Azt természetesen lehet – és célszerű is – vizsgálni, hogy miért készítették ilyennek. Van elképzelés, több is. Többek között az égre tekintő ember látja, hogy a csillagok ferdén járnak, 23 fok körüli szögben. A király az Istentől kapja a hatalmát és a feladatát, tehát természetes, hogy az áldás is ugyanilyen szög alatt érkezik a mennyből, az Úrtól.
Nagyon jó lenne, ha Ferencz Csaba ilyen irányú méréseiről beszámolna a tisztelt olvasóknak.
Koós Albert, Gödöllő

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.