Alternatív Máért nyílik

Kárpát-medencei pártok és szervezetek kezdeményezésére tegnap Magyar Nemzeti Tanács alakult Nagyváradon, hogy demokratikus eszközökkel, egységesen képviseljék a kisebbségi magyarság autonómiatörekvéseit. Az új szervezet a sikeres európai lobbi érdekében irodát nyit Brüsszelben is.

2004. 06. 17. 19:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap egyfajta alternatív Magyar Állandó Értekezletre hívta a közös nemzeti ügy érdekében Nagyváradra Tőkés László EMNT-elnök és Csapó József, a Székely Nemzeti Tanács elnöke a Kárpát-medencei magyar pártok és szervezetek képviselőit (mint ismeretes, a Máértet az utóbbi egy évben a szocialista-liberális kormány nem hívta össze annak ellenére, hogy határon túli magyar vezetők ezt többször is szorgalmazták). Az anyaország részéről a Fidesz és az MDF képviselői jöttek el, Erdélyből a szervezők mellett a Magyar Polgári Szövetség, a Délvidékről a VMDSZ, Kárpátaljáról a KMKSZ vett részt a Kárpát-medencei Magyar Nemzeti Tanács alakuló ülésén, de ott voltak a horvátországi és a muravidéki magyarok képviselői is (a felvidéki MKP, bár jelezte részvételi szándékát, végül nem érkezett meg a tanácskozásra). Az új szervezet célja az autonómia ügyében való egységes fellépés, a nemzetközi politikum mozgósítása és az európai intézmények közreműködésének kieszközlése, ennek érdekében tegnap diplomáciai munkacsoport létrehozásáról – amelynek vezetője a tervek szerint Csóti György, a polgári kormány volt zágrábi nagykövete lesz – és brüsszeli iroda nyitásáról is döntöttek.
A tanácskozáson Toró T. Tibor parlamenti képviselő, EMNT-alelnök elmondta: hétfőn négy, az autonómia ügyében elkötelezett RMDSZ-képviselő és egy szenátor aláírásával újabb törvényjavaslatokat iktattak a román parlament alsóházában. Az egyik törvénytervezet egy kerettörvény a nemzeti közösségek személyi elvű önkormányzásáról, amely az összes romániai kisebbség számára hasznos lehet, míg a másik tulajdonképpen az erdélyi magyar közösségre szabott autonómia statútuma. (Mint ismeretes, a Székelyföld területi autonómiájára vonatkozó törvényjavaslatot februárban érdemi vita nélkül utasította el a román törvényhozás).
Tegnap Nagyváradon az is felmerült, hogy népszavazás kiírását kell szorgalmazni a megyei és területi szinteken a magyar közösség autonómiaigényéről. A tanácskozás résztvevői nyilatkozatukban felkérték az Európai Parlament összes magyar képviselőjét az önrendelkezési igények képviseletére, mert véleményük szerint az őshonos magyarság egyetlen esélye a fennmaradásra az, ha saját kezébe veheti sorsát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.