Figyelmeztető eljárást indít hazánk ellen az Európai Bizottság a magas államháztartási hiány miatt – közölték tegnap az illetékes európai diplomaták a Reuters hírügynökséggel. A bejelentés szerint az intézkedés azokat a tagállamokat érinti, amelyek tavalyi államháztartási hiánya meghaladta hazai össztermékük (GDP) három százalékát. Az euróövezet pénzügyi egyensúlyának megőrzésére hivatott stabilitási egyezmény ugyanis ebben a mértékben határozza meg az államháztartási hiány megengedhető felső határát. A most megindított eljárás hátterében az áll, hogy a közép- és kelet-európai régió új uniós tagállamai közül Csehország után hazánkban volt a legmagasabb a tavalyi év államháztartási hiánya. Mint ismert, a deficit mértéke a pénzügyi tárca által előre jelzett 4,6 százalékos, GDP-arányos hiány helyett elérte az 5,9 százalékot.
Az Európai Bizottság értékelése szerint a hiány ilyen mértéke nem magyarázható sem a kormányzat ellenőrzési körén kívül eső rendkívüli fejleményekkel, sem súlyos gazdasági visszaeséssel. Az eljárás megindítása ellenére a magas deficittel gazdálkodó új tagállamokat előreláthatólag nem fogják arra kötelezni, hogy már az első évben a nemzeti össztermékük három százaléka alá csökkentsék a hiány mértékét.
A Pénzügyminisztérium legfrissebb előrejelzése 1183,5 milliárd forintos deficitet vár az idei évre, a költekezés a GDP 5,8 százalékát teszi ki. A prognózis alapján az első félévi deficit meghaladja az ezermilliárd forintot, mely egyben azt jelenti, hogy az idei év első hat hónapjában az egész évre tervezett hiány majdnem kilencven százaléka megvalósul. A pénzügyi tárca reményei szerint az utolsó negyedévben a deficit mindössze hétmilliárd forinttal emelkedik majd.

Külföldre utazók, figyelem: országos leállás van a határátkelőhelyeken