Cseh megosztottság Benes megítélésében

A cseh közvélemény máig megosztott Eduard Benes megítélésében. A politikust Tomás G. Masaryk mellett Csehszlovákia egyik megteremtőjének tekintik, ám pályafutásának értékelői rámutatnak: élete zárószakaszában szembesülnie kellett az általa követett politika kudarcával – a müncheni döntés elfogadásával, a nyugati szövetségesekbe vetett bizalom megrendülésével, majd 1945 után a kommunisták, úgymond, alkotmányos hatalomátvételével.

Somogyi Mátyás
2004. 06. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyes cseh történészek szerint a Benes és az úgynevezett Nemzeti Front kormánya által meghirdetett nemzeti és szociális forradalom fő célja a csehszlovákiai németek és magyarok kitelepítése, vagyonuk elkobzása, az osztályharc és a nemzeti gyűlölködés ébren tartása volt. Hírhedt dekrétumai hűen tükrözik egyik korabeli, mostanság gyakran idézett, 1945 májusában elmondott beszédét, amelyben Benes hangoztatta: fontos feladat a cseh országrészekben a német, illetve Szlovákiában a magyar lakosság megalkuvás nélküli felszámolása. Benes szóhasználata szerint a „likvidálás” végrehajtása jól szolgálhatja a csehek és szlovákok egységes nemzetállamának megteremtését.
Eduard Benes 1945 és 1948 közti ténykedését a cseh politikusok kiegyensúlyozva, óvatosan értékelik. Nagy államférfiúnak tartják, de sietnek hozzátenni: nagy hibája volt, hogy az ország jövőjét a Szovjetunióhoz kötötte. A Benest zászlajukra tűzők kritikátlanul dicsőítik a dekrétumokat, a németek kitelepítését, s azt is, hogy Benes nagy érdeme, hogy a müncheni döntés után nem változott véres csatatérré az ország. Sezimovo Ústíban, ahol Benes meghalt, az önkormányzat háromméteres bronzszoborral kívánja megörökíteni a politikus emlékét. Ám az alkotás túlságosan hatalmasra sikerült, ezért a városatyák felszólították a szobrászt: Benest faragja kisebbre, hiszen még sokan emlékeznek kistermetű, sovány alakjára…



Régi indulatok. A cseh nacionalistáknak ott van a Benes-törvényük, a kitelepített csehországi németeknek meg Edmund Stoiber csehellenes vasárnapi beszéde. A kettőben van valami közös: régi indulatokat kavarnak fel – bírálta a Právo cseh baloldali napilap a bajor kormányfő vasárnapi beszédét, amely a szülőföldjükről elűzött szudétanémetek pünkösdi összejövetelén, Nürnbergben hangzott el. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.