Idén az utóbbi 23 év legmagasabb napi olajkeresletére számít a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA). A szervezet tegnapi jelentése szerint a napi kereslet 81,1 millió hordó lesz átlagosan, ami félmillió hordóval több, mint amennyi a múlt havi prognózisban állt. Tavaly napi 78,7 millió hordó volt a világ olajfelhasználása, 2002-ben pedig 77 millió. Az IEA becslése szerint a világtermelés májusban átlagosan 82,02 millió hordó volt naponta, 460 ezer hordóval több, mint áprilisban, főleg az OPEC és Oroszország termelésnövelése miatt, miközben az OECD-országokban csökkent a termelés.
Az IEA szakértői úgy látják, hogy a növekedés folyamatos lesz; év végére a napi kereslet eléri a 82,6 millió hordót. A jelenség mögött az Egyesült Államok, India, Brazília és a világ második legnagyobb nyersolajfelhasználó országává előlépett Kína fokozódó olajéhsége, vagyis gyors gazdasági fejlődése áll. A jelentés szerint az egyre inkább gazdasági nagyhatalommá váló ázsiai országban az év második felére 23 százalékkal nő meg az olajfogyasztás az egy évvel korábbihoz képest. Kína áprilisban rekordmennyiségű, 3,4 millió hordó kőolajat importált, ami a márcusi mennyiséget 744 ezer, a tavalyit pedig mintegy másfél millió hordónyival haladja meg.
Egyelőre nem tudni, hogy az IEA új prognózisa hogyan hat az olajárakra. – A Mol szakértői úgy látják, hogy az árak le- és fölfelé egyaránt elmozdulhatnak – válaszolta kérdésünkre Lukács Bea, a társaság szóvivője. – A vártnál kisebb mértékben megnőtt amerikai készletek, a növekvő fogyasztás és az IEA előrejelzése elvileg felhajtják az árat, az OPEC kvótaemelési döntése ugyanakkor árcsökkentő hatású – nyilatkozta.
A távirati iroda közlése szerint tegnap délben az északi-tengeri Brent könnyűolaj hordónként 35,45 dollár volt a legközelebbi határidőre, júliusi szállításra a londoni Nemzetközi Olajtőzsdén (IPE), 16 centtel drágább a szerdai zárónál. Fél órával korábban 21 centtel volt drágább a szerdai zárónál. Reggel változatlan volt az ára a szerdai záróhoz képest.

Rendhagyó árverés – melltartók és bugyik milliós tételben a NAV kínálatában