Az európai parlamenti választás előtt, június 4-től látható rendezvénysorozatra a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) írt ki – közbeszerzés nélküli – pályázatot, amely a kancellária honlapján lelhető fel. A felhívás május 20-án jelent meg, 27-én már nyertest hirdettek, s a kiírás szerint a szervezőknek már június 1-jétől szerepeltetniük kellett a fellépő zenekarokat Budapest közterein. Közbeszerzési szakértők szerint ennyi idő alatt lehetetlenség megszervezni az egy hónapos rendezvénysorozatot. Deák András, a Fővárosi Közgyűlés közbeszerzési bizottságának elnöke kifejtette: a kancellária eljárása semmiféle törvényi szabályozásnak nem felel meg. A MeH-nél nem reagáltak tegnap kérdéseinkre.
Mint ismeretes, Juszt László felesége, Kővári Katalin az egyik szervezője a Miniszterelnöki Hivatal által 135 millió forinttal támogatott utcazenei fesztiválnak, a MeH-nél ugyanis őt nevezték meg a kancellária és a rendezvényszervező közötti kapcsolattartóként. Emellett Juszt felesége és fia érdekeltségébe tartozik az ORI Objektív Rendezvény Iroda Bt., amely szintén tagja a rendezvényirodák szövetségének.
*
Demszky Gábor főpolgármester felesége a rendezvényirodák szövetségének létrehozásánál segédkezett. A fesztivál olyan hírességeket vonultat fel a budapesti flaszteron, mint Solymos Tóni, a Bergendy vagy a Marót-Novai együttes.
Az utcazenei fesztivál ötlete nem új, s nem is magyar, a Muzsikáló nyárelő című rendezvény viszont – külföldi példák alapján – Bergendy István kezdeményezése volt, ennek alapján írta ki a kancellária erre a pályázatot – közölte lapunkkal Szirmai László, a Magyar Rendezvényirodák Szövetsége Egyesületének elnöke. Mint fogalmazott, a haszonnak csak 0,05 százaléka illeti a rendezvényirodák szövetségét, amelyben 19 fesztiválszervező iroda képviselteti magát. Elmondta: ahogyan a Miniszterelnöki Hivatal is utólagosan fizet nekik, ők is a fesztivál zárása, vagyis július 7-e után utalnak pénzt a fellépő 14 zenekarnak. A szövetség elnöke azt ugyan nem tudta megmondani, hogy az egyes zenekarokat milyen honorárium illeti, de megjegyezte, ha egyetlen fillérrel nem tudott volna elszámolni pályafutása során, akkor nem lenne harminc éve a szórakoztató zenei központ munkatársa, illetve vezetője. Szirmai közölte: akár tíz nap alatt is meg lehet szervezni egy hónapos rendezvényt, hiszen ez a szakmájuk. A 135 millió forint legnagyobb hányadát – amelyet ígérete szerint nem költenek el mind – a fellépti díjra, a technikai felszerelésekre, a biztonsági emberekre, valamint az eszközök szállítására fordítják. A rendezvényirodák szövetségének elnöke kitért arra is, hogy Juszt Lászlót soha nem látta, felesége viszont évtizedek óta az Országos Rendezvényirodánál (ORI) dolgozott, aki nagyon jól ismeri a fellépő együtteseket. Demszky Gábor feleségéről szólva megjegyezte: Németh Anikó tavaly kilépett a szervezetükből. – Van, aki közel egymilliárd forintért rendez tűzijátékot 25 percig a Parlament elől, s nem a Gellért-hegyről, valaki pedig ennek az összegnek az egytizedéért szervez muzsikusokat egy hónapon keresztül a budapesti közterületekre – mondta végül Szirmai.
A Városháza sajtófőnöke, Czuk Dorottya szerint lapunk valótlanul állította tegnapi számában, hogy Demszky Gábor feleségének köze lenne a Miniszterelnöki Hivatal anyagi támogatásával létrejövő, Muzsikáló nyárelő című rendezvénysorozathoz. Ezt a Magyar Nemzet nem állította, csupán azt, amit közleményében később Czuk is elismer, mely szerint Németh Anikó részt vett a Magyar Rendezvényirodák Szövetségének létrehozásában.
Összehasonlításképpen lapunk megkérdezett néhány koncertszervező társaságot, milyen jellegű koncertsorozatra lenne elég számukra az utcazenére rendelkezésre álló 135 millió forint. A Filharmónia Budapest Kht.-tól megtudtuk: a minisztériumtól kapott egész éves támogatásuk nem éri el a szóban forgó összeget. A Csillagok randevúja elnevezésű exkluzív bérletét – amelynek hat illusztris hangversenyén többek között olyan nevek szerepelnek, mint David Frühwirth, Zubin Mehta, Thomas Zehetmair, a Residentierorkest den Haag, a Kölni Rádió Szimfonikus Zenekara, a Northern Sinfonia of England, a Camerata Salzburg vagy a cseh filharmonikusok – közel nyolcvanmillió forintból kihozzák. A társaság tájékoztatása szerint a koncertek költségvetését elsősorban nem a felléptidíj, hanem az utaztatás, a szállás és az étkeztetés költsége növeli meg, főképp egy 60-70 tagú szimfonikus zenekar esetében. A Filharmónia 135 millió forintból négy-öt világhírű szólista és zenekar nagyszabású hangversenyét tudná fedezni. Strém Kálmán, a Strém Koncert Kft. igazgatója elmondta: 135 millió forintból Eszterháza egész évi programjának költségeit fedeznék, amelynek ötven rangos hangversenyén rengeteg neves hazai és külföldi fellépőt tudnának felsorakoztatni. A Fonó Budai Zeneház ügyvezető igazgatója, Hollókői Lajos kifejtette, a Franciaország és Magyarország legjobb dzsesszmuzsikusait felsorakoztató és több ezer érdeklődőt vonzó háromnapos francia–magyar dzsesszfesztivált alig több mint 2,5 millió forintból hozták ki.
16 méter magas kútba esett egy három éves gyerek Hatvanban