Az európai parlamenti választás előtt, június 4-től látható rendezvénysorozatra a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) írt ki – közbeszerzés nélküli – pályázatot, amely a kancellária honlapján lelhető fel. A felhívás május 20-án jelent meg, 27-én már nyertest hirdettek, s a kiírás szerint a szervezőknek már június 1-jétől szerepeltetniük kellett a fellépő zenekarokat Budapest közterein. Közbeszerzési szakértők szerint ennyi idő alatt lehetetlenség megszervezni az egy hónapos rendezvénysorozatot. Deák András, a Fővárosi Közgyűlés közbeszerzési bizottságának elnöke kifejtette: a kancellária eljárása semmiféle törvényi szabályozásnak nem felel meg. A MeH-nél nem reagáltak tegnap kérdéseinkre.
Mint ismeretes, Juszt László felesége, Kővári Katalin az egyik szervezője a Miniszterelnöki Hivatal által 135 millió forinttal támogatott utcazenei fesztiválnak, a MeH-nél ugyanis őt nevezték meg a kancellária és a rendezvényszervező közötti kapcsolattartóként. Emellett Juszt felesége és fia érdekeltségébe tartozik az ORI Objektív Rendezvény Iroda Bt., amely szintén tagja a rendezvényirodák szövetségének.
*
Demszky Gábor főpolgármester felesége a rendezvényirodák szövetségének létrehozásánál segédkezett. A fesztivál olyan hírességeket vonultat fel a budapesti flaszteron, mint Solymos Tóni, a Bergendy vagy a Marót-Novai együttes.
Az utcazenei fesztivál ötlete nem új, s nem is magyar, a Muzsikáló nyárelő című rendezvény viszont – külföldi példák alapján – Bergendy István kezdeményezése volt, ennek alapján írta ki a kancellária erre a pályázatot – közölte lapunkkal Szirmai László, a Magyar Rendezvényirodák Szövetsége Egyesületének elnöke. Mint fogalmazott, a haszonnak csak 0,05 százaléka illeti a rendezvényirodák szövetségét, amelyben 19 fesztiválszervező iroda képviselteti magát. Elmondta: ahogyan a Miniszterelnöki Hivatal is utólagosan fizet nekik, ők is a fesztivál zárása, vagyis július 7-e után utalnak pénzt a fellépő 14 zenekarnak. A szövetség elnöke azt ugyan nem tudta megmondani, hogy az egyes zenekarokat milyen honorárium illeti, de megjegyezte, ha egyetlen fillérrel nem tudott volna elszámolni pályafutása során, akkor nem lenne harminc éve a szórakoztató zenei központ munkatársa, illetve vezetője. Szirmai közölte: akár tíz nap alatt is meg lehet szervezni egy hónapos rendezvényt, hiszen ez a szakmájuk. A 135 millió forint legnagyobb hányadát – amelyet ígérete szerint nem költenek el mind – a fellépti díjra, a technikai felszerelésekre, a biztonsági emberekre, valamint az eszközök szállítására fordítják. A rendezvényirodák szövetségének elnöke kitért arra is, hogy Juszt Lászlót soha nem látta, felesége viszont évtizedek óta az Országos Rendezvényirodánál (ORI) dolgozott, aki nagyon jól ismeri a fellépő együtteseket. Demszky Gábor feleségéről szólva megjegyezte: Németh Anikó tavaly kilépett a szervezetükből. – Van, aki közel egymilliárd forintért rendez tűzijátékot 25 percig a Parlament elől, s nem a Gellért-hegyről, valaki pedig ennek az összegnek az egytizedéért szervez muzsikusokat egy hónapon keresztül a budapesti közterületekre – mondta végül Szirmai.
A Városháza sajtófőnöke, Czuk Dorottya szerint lapunk valótlanul állította tegnapi számában, hogy Demszky Gábor feleségének köze lenne a Miniszterelnöki Hivatal anyagi támogatásával létrejövő, Muzsikáló nyárelő című rendezvénysorozathoz. Ezt a Magyar Nemzet nem állította, csupán azt, amit közleményében később Czuk is elismer, mely szerint Németh Anikó részt vett a Magyar Rendezvényirodák Szövetségének létrehozásában.
Összehasonlításképpen lapunk megkérdezett néhány koncertszervező társaságot, milyen jellegű koncertsorozatra lenne elég számukra az utcazenére rendelkezésre álló 135 millió forint. A Filharmónia Budapest Kht.-tól megtudtuk: a minisztériumtól kapott egész éves támogatásuk nem éri el a szóban forgó összeget. A Csillagok randevúja elnevezésű exkluzív bérletét – amelynek hat illusztris hangversenyén többek között olyan nevek szerepelnek, mint David Frühwirth, Zubin Mehta, Thomas Zehetmair, a Residentierorkest den Haag, a Kölni Rádió Szimfonikus Zenekara, a Northern Sinfonia of England, a Camerata Salzburg vagy a cseh filharmonikusok – közel nyolcvanmillió forintból kihozzák. A társaság tájékoztatása szerint a koncertek költségvetését elsősorban nem a felléptidíj, hanem az utaztatás, a szállás és az étkeztetés költsége növeli meg, főképp egy 60-70 tagú szimfonikus zenekar esetében. A Filharmónia 135 millió forintból négy-öt világhírű szólista és zenekar nagyszabású hangversenyét tudná fedezni. Strém Kálmán, a Strém Koncert Kft. igazgatója elmondta: 135 millió forintból Eszterháza egész évi programjának költségeit fedeznék, amelynek ötven rangos hangversenyén rengeteg neves hazai és külföldi fellépőt tudnának felsorakoztatni. A Fonó Budai Zeneház ügyvezető igazgatója, Hollókői Lajos kifejtette, a Franciaország és Magyarország legjobb dzsesszmuzsikusait felsorakoztató és több ezer érdeklődőt vonzó háromnapos francia–magyar dzsesszfesztivált alig több mint 2,5 millió forintból hozták ki.

Magyar Péter véleménye 180 fokos fordulatot vett ebben a fontos kérdésben