Elfüstöl a hazai dohányipar

Csákó Attila
2004. 06. 28. 17:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nehéz helyzetben vannak a hazai dohánytermesztők, a támogatások hiánya, a megváltozott feltételek és az 50 százalékkal viszszaesett felvásárlási árak miatt a gazdák veszteséget termelnek. A kormány tárgyalókészségének hiánya és a megemelt, magas adótartalom következtében eközben drámaian teret nyer a feketepiac – mondta lapunknak Papp Ferenc. A Dohány Terméktanács elnöke hozzátette: a magyar termelők lényegesen alacsonyabb támogatást kapnak uniós kollégáiknál. A közösség más tagállamaiban ez az összeg hektáronként 1,5 millió forintnyi euró, míg hazánkban a virginia típusú dohány esetében csupán 760, a természetes dohány esetében 600 ezer forint. Papp kiemelte: probléma, hogy a későn meghirdetett támogatási keret miatt sokan be sem ültették földjüket, ami a jövőre nézve aggasztó, s akár a honi feldolgozóipar teljes levonulásával járhat.
Sokak szerint az egri dohánygyár bezárásával nemcsak a dohánygyár 348 dolgozója veszíti el munkahelyét, hanem az összesen 5500 hektáron gazdálkodó – beszállító – dohánytermelő jelentős része is. Erre a felvetésre Papp elmondta: ezt nehéz megítélni, ám az tény, hogy 15 ezer ember él dohánytermesztésből vagy ahhoz kapcsolódó beszállítói tevékenységből. Kiemelte: a dohánytermesztés magas élőmunka-igényű tevékenység s a mesterséges szárításnál a természetes 35-40 százalékkal több élőmunkát igényel.
A termelők esetében probléma, hogy konkrét megállapodás még nem történt a Magyarországon megtermelt dohány külföldön történő elhelyezéséről, csupán szóban hangzottak el ígéretek. Szemben a debreceni dohánygyár esetével, amikor a termésnek felvevőpiacot találtak Németországban. A helyzet már csak azért is súlyos, mert a dohánytermesztés jelentős része foglalkoztatáspolitikai szempontból hátrányos régiókban zajlik. A termelés elhalása tovább növelné a munkanélküliek táborát, akiknek kevés vagy semmilyen elhelyezkedési lehetőségük sincs.
Nemrég a Philip Morris Magyarország Kft. bejelentette, hogy bár az év végéig befejezi a termelést a 348 főt foglalkoztató egri gyárában, de a logisztikai hálózat létrehozásával 300 új munkahelyet teremt. Az új állások a vállalat 15 magyarországi logisztikai központjában jönnek létre. A lehetőséget elsősorban az egri gyár alkalmazottainak ajánlja fel a társaság, és többhavi fizetésnek megfelelő támogatást nyújt azoknak, akik hajlandók elköltözni.
Kérdés azonban, ezt hányan vállalják. Az erre való hajlandóság ugyanis – vámos és cementipari példák alapján, továbbá az alacsony lakásmobilizálás miatt hazánkban – elég kicsiny.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.