Nehéz helyzetben vannak a hazai dohánytermesztők, a támogatások hiánya, a megváltozott feltételek és az 50 százalékkal viszszaesett felvásárlási árak miatt a gazdák veszteséget termelnek. A kormány tárgyalókészségének hiánya és a megemelt, magas adótartalom következtében eközben drámaian teret nyer a feketepiac – mondta lapunknak Papp Ferenc. A Dohány Terméktanács elnöke hozzátette: a magyar termelők lényegesen alacsonyabb támogatást kapnak uniós kollégáiknál. A közösség más tagállamaiban ez az összeg hektáronként 1,5 millió forintnyi euró, míg hazánkban a virginia típusú dohány esetében csupán 760, a természetes dohány esetében 600 ezer forint. Papp kiemelte: probléma, hogy a későn meghirdetett támogatási keret miatt sokan be sem ültették földjüket, ami a jövőre nézve aggasztó, s akár a honi feldolgozóipar teljes levonulásával járhat.
Sokak szerint az egri dohánygyár bezárásával nemcsak a dohánygyár 348 dolgozója veszíti el munkahelyét, hanem az összesen 5500 hektáron gazdálkodó – beszállító – dohánytermelő jelentős része is. Erre a felvetésre Papp elmondta: ezt nehéz megítélni, ám az tény, hogy 15 ezer ember él dohánytermesztésből vagy ahhoz kapcsolódó beszállítói tevékenységből. Kiemelte: a dohánytermesztés magas élőmunka-igényű tevékenység s a mesterséges szárításnál a természetes 35-40 százalékkal több élőmunkát igényel.
A termelők esetében probléma, hogy konkrét megállapodás még nem történt a Magyarországon megtermelt dohány külföldön történő elhelyezéséről, csupán szóban hangzottak el ígéretek. Szemben a debreceni dohánygyár esetével, amikor a termésnek felvevőpiacot találtak Németországban. A helyzet már csak azért is súlyos, mert a dohánytermesztés jelentős része foglalkoztatáspolitikai szempontból hátrányos régiókban zajlik. A termelés elhalása tovább növelné a munkanélküliek táborát, akiknek kevés vagy semmilyen elhelyezkedési lehetőségük sincs.
Nemrég a Philip Morris Magyarország Kft. bejelentette, hogy bár az év végéig befejezi a termelést a 348 főt foglalkoztató egri gyárában, de a logisztikai hálózat létrehozásával 300 új munkahelyet teremt. Az új állások a vállalat 15 magyarországi logisztikai központjában jönnek létre. A lehetőséget elsősorban az egri gyár alkalmazottainak ajánlja fel a társaság, és többhavi fizetésnek megfelelő támogatást nyújt azoknak, akik hajlandók elköltözni.
Kérdés azonban, ezt hányan vállalják. Az erre való hajlandóság ugyanis – vámos és cementipari példák alapján, továbbá az alacsony lakásmobilizálás miatt hazánkban – elég kicsiny.
Tragikus hétvégén vagyunk túl, Magyarország vizei nem voltak kíméletesek az áldozatokkal + videó
