Etyekre költözik Hollywood?

Nem kis meglepetést keltve jelentette be május 16-án, a cannes-i filmfesztiválon Hiller István kulturális miniszter, hogy Etyeken fog felépülni a világ „legnagyobb és legkorszerűbb” filmstúdiója. A bejelentés óta bővebb részleteket nemigen tudhattunk meg a tervről, mígnem tegnap Hiller a két befektetővel, Demján Sándor vállalkozóval és Andy G. Vajna producerrel, valamint Kálmán Lajos etyeki polgármesterrel közösen sajtótájékoztatón számolt be a részletekből, amelyekből az is kiderült: „mindössze” a világ legnagyobb filmes műterméről van szó, és a miniszter „félrefordítás” miatt beszélt világelső filmstúdióról.

Haklik Norbert
2004. 06. 03. 9:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Demján Sándor egyik – már befejezett – művében, a West End Hilton szállójában gyűltek össze tegnap a sajtó munkatársai, hogy megismerhessék a nagyszabású terv részleteit. A sajtótájékoztató végül a várakozások szerint alakult: Hiller István mint az „állam és az üzleti világ együttműködésének” dicséretes példáját magasztalta a nem egyszer csupán Etyekwood néven emlegetett elképzelést. Hamarosan azt is megtudhattuk a minisztertől, mi köze van mindehhez a kulturális tárcának, ugyanis – mint Hiller mondta – a filmtörvénynek köszönhetően nyílott lehetőség ekkora jelentőségű beruházás megvalósítására, tudniillik „az üzleti világ ezt érzékelte, rámozdult és befektetett”. „Ezt jó és modern iránynak tartom, jó és modern gondolkodásnak látom” – zárta méltató szavait Hiller, akitől azt is szívesen megkérdeztük volna, a leendő filmstúdiótól eltekintve, hogyan látja a mostanság szinte hetente újabb botrányoktól – önkényes finanszírozási gyakorlattól, szakmai sértődésektől, valamint a Sorstalanság forgatásának összeomlásától – hangos magyar filmszakmát, ám amint újságírói kérdésekre került volna a sor, Hiller kormányülésre hivatkozva kimentette magát, és távozott. Azonban Andrew G. Vajna sem fogalmazott pesszimistábban a nagyformátumú tervekről.
„Remélem, az én tapasztalatom is segíti ezt a sztúdiónak a megvalósulását”, fogalmazott a Rocky- és a Terminátor-filmek atyja, aki azt is elmondta: „filmvágók, kalickák, mindenféle ilyen infrasztrakcsör” fog felépülni Etyeken.
Az egyelőre leginkább boráról és pincefesztiváljáról ismert kistelepülés szomszédságában, a leendő filmstúdió területén mostanság a telektulajdonos Demján Sándor lovai legelésznek. Annak idején rakétabázis működött itt, Etyek lakóépületeitől ezerötszáz méternyire. A rakétasilók és hangárok tetejét azóta benőtte a fű, s bár a kerítésen fegyveres őrség jelenlétét hirdeti egy bádogtábla, háborítatlan idill uralkodik a leendő raktárépületek és műtermek helyén. Csillagos homlokú csikók legelésznek a kancák mellett, és miután előzetes bejelentkezés nélkül bejártuk az egykori bázis nagy részét, éppen egy lovász figyelmeztet minket arra, hogy magánterületen tartózkodunk.
Kellemességét tekintve maga Etyek is méltó a leendő stúdió helyszínéül szánt területhez. A többnemzetiségű település remekbeszabott kálváriadombbal és XVII. századi kúttal büszkélkedhet. Ezeket Demján Sándor hathatós közreműködésével restaurálták, illetve építették újjá. Közép-Európa egyik legjelentősebb vállalkozója ugyanis Etyeken töltötte fiatalkorát, és számtalan szállal kötődik a településhez. „Aki emlékszik a gyökereire, az tisztességes, aki elfelejti a gyökereit, az tisztességtelen” – összegezte tömören ragaszkodásának filozófiáját a tegnapi sajtótájékoztatón a székely származású üzletember, aki úgy érzi, kötelessége segíteni azon a helyen, amelynek oly sokat köszönhet.
És segít is. Ez nem csupán Kálmán Lajos polgármester méltató szavaiból derül ki, de az etyeki „kisemberek” megnyilatkozásaiból is, akik – még ha némelyikük kishitűségének is hangot ad – azt mindenképpen biztatónak tartják, hogy Demján eddig mindent sikerrel megvalósított, amibe belekezdett.
Persze Demján nagyon is jól tudja, miért éppen filmstúdiót álmodott Etyekre. „Ma a világon van egy probléma, mégpedig az, hogy túl sok a pénz” – mondta a sajtótájékoztatón a figyelemfelkeltő fogalmazásmódra mindig kész vállalkozó, aki szerint a pénz mindig a helyét keresi, és ott találja meg, ahol megfelelő csapatra és kedvező adókörnyezetre lel. Demján szerint most, az európai uniós csatlakozást követően „egyedül a filmtörvény adókedvezménye miatt vagyunk előnyben”, azonban erre hamarosan más országok is rá fognak jönni, s akkor a konkurenciával is szembe kell néznünk. A vállalkozó úgy véli, ahhoz, hogy a világhírű, magyar származású hollywoodi filmesről, Korda Sándorról elnevezendő stúdió hosszú távon is hasznot hajtson az ország számára, elengedhetetlen a minőségi szakmai képzés háttere. A tervek szerint hamarosan az etyeki Kolumbusz Oktatási Központban kezdődik meg a leendő filmes szakértői gárda többszintű képzése. Önmagában ugyanis akkor sem elég egy filmstúdió, ha éppenséggel a világ legnagyobbika.
Ha valaki ugyanis utánanézett annak, melyik az Etyek előtti időszámítás szerint a világ legnagyobb filmstúdiója, igencsak elbizonytalanodott azzal kapcsolatban, hogyan lesz képes a Vajna–Demján befektetőpáros túlszárnyalni annak méreteit. Magyarán mondva fogas kérdés, miként lehet egy ötvenhektáros telken nagyobb stúdiót felépíteni, mint a jelenlegi Guinness-rekorder, a százhetven hektáros alapterületű Universal Studios Hollywood, ahol közel hatszáz épületben folyik a munka. Azonban Andy G. Vajnától ezen kérdésünkre is választ kaptunk. Mégpedig azt, hogy a studio szó angolul filmstúdiót és filmes műtermet is jelent, és a befektetőpáros ez utóbbiból készül megépíteni a legnagyobbat. Hiller cannes-i kijelentése tehát egy félrefordítás miatt hangozhatott el úgy, ahogyan elhangzott. Mindazonáltal a terveken szereplő, víz alatti felvételek készítésére is alkalmas műterem közül a nagyobbik valóban közel kétszer akkora, mint a jelenlegi csúcstartó, ahol a legutóbbi James Bond-film tenger alatti jeleneteit is rögzítették. Egyébként az öt filmes műterem mellett filmzenék felvételére is alkalmas zenei stúdió, bevásárlóközpont, valamint egy raktárépület is szerepel a leendő Korda-stúdió tervein, amely a befektetők elképzelései szerint a ruhák gyártásától az utómunkálatokig a filmgyártás összes fázisának elvégzésére lehetőséget biztosít majd.
Mindez persze az ős etyekiek szempontjából is előnyökkel járhat. Olyannyira, hogy a nagyszabású terv nyilvánosságra hozatala óta jelentősen megugrott az etyeki házak és telkek iránti kereslet. Persze a négyzetméterenkénti árnövekedés mértékéről még korai volna pontosat mondani, állítja egy helyi ingatlanközvetítő, ellentmondva Demján Sándornak, aki a sajtótájékoztatón egyenesen az árak „húsz nap alatt bekövetkezett megkettőződéséről” beszélt. Azonban a stúdió várható előnyei nem merülnek ki csupán ennyiben.
A jelenlegi tervek és számítások szerint a filmstúdió teljes kihasználtság esetén ugyanis nem kevesebb, mint ezer főt foglalkoztatna. A filmkészítéshez legszorosabban kapcsolódó létesítmények mellett szálloda, valamint számos luxusvilla is épülne Etyeken, hogy a forgatások idején a lehető legnagyobb kényelmet biztosítsák a filmsztárok számára – ez utóbbiak, ha éppen nem Sharon Stone vagy Brad Pitt lakja őket, a köznapi halandók számára is bérelhetők lennének, feltéve, hogy megfelelően vaskos a pénztárcájuk. Kálmán Lajos etyeki polgármester szerint a stúdió még inkább növelné a település lakóinak jelenleg is megfelelő szintű foglalkoztatottságát, mindemellett Biatorbágy, Sóskút, Alcsút, Felcsút és Bicske térségéből is munkaerőt vonzana. A stúdióhoz azonban egyéb szórakoztató és kulturális létesítmények is kapcsolódnak majd. Ezek között szerepel egy szabadtéri színpad is, amelyet egy volt kőbánya helyén terveznek felépíteni. „Egyszerűen nem akartam, hogy a kedvenc hegyoldalamban követ bányásszanak” – ismerhettük meg ezen ötlet keletkezéstörténetét a sajtótájékoztatón Demján Sándor szavaiból.
A környezet azonban nem csupán a nagyvállalkozó számára fontos. A stúdió terveiről tudomást szerezvén több falubeli is aggodalmait hangoztatta azt illetően, hogy a létesítménnyel talán számottevően megnőne a mostanság igen nyugodt település gépjárműforgalma, következésképp a zajártalom is. Ezek a félelmek azonban alaptalanok – legalábbis a polgármester szerint, aki azzal érvel: jelenleg a dolgozó etyekiek nagy hányada a fővárosban, vagy annak peremvidékén vállal munkát, és ha ők a településen belül juthatnának megélhetéshez, akkor rögvest jelentősen csökkenne az Etyek és Budapest közötti forgalom, ami ellensúlyozná a stúdió miatti növekedést. A beruházás folytán új úthálózat jönne létre, és Demján Sándor reményei szerint Etyek és a főváros között is végig kiépülne a kerékpárút. És még sokáig sorolhatnánk a Korda-stúdió várható előnyeit…
Mellesleg a százötvenmillió euró értékű beruházás – amelyet Andrew G. Vajna és Demján Sándor egy közösen létrehozandó vállalaton keresztül valósít meg – a befektetők számításai szerint öt-hatszáz millió eurós gyártási lehetőséget eredményez majd, és akkor térülne meg, ha évente hat, amerikai értelemben véve átlagos költségvetésű filmet forgatnának a Korda-stúdióban. Persze – mint Andrew G. Vajna mondta a sajtótájékoztatón – fél évig készülő, toronymagas költségvetésű Terminátor-folytatásból esztendőnként kettő is elég volna ahhoz, hogy menjen a szekér. Arra az újságírói kérdésre, hogy magyar filmeseket is várnak-e – netán kedvezményes áron – a világelső műterembe, a Rambo, valamint az Emlékmás producere azt feleli, hogy ez a fizetőképességtől, valamint a stúdióban eltöltött idő hosszától függ. Mindenesetre Vajna abban bízik, hogy a Korda-stúdió a magyar filmipar egészére előnyös hatást gyakorol. A producer reményei szerint évi két-három nagy film elkészítése jut majd a hazai gárdára, és a stúdió jóvoltából a magas szakértelemmel bíró, hazai filmes elit is kialakul majd. „Az infrasztrakcsör a tehetségekkel együtt fog fejlődni” – fogalmaz a sajtótájékoztatón Andrew G. Vajna, aki Demján Sándorral a világ legnagyobb „sztúdióját”, azaz filmes műtermét álmodta az etyeki szőlődombok közé.



HOLLYWOOD TÖRTÉNETE. A mai Hollywood akkor indiánok lakta területén elsőként spanyolok telepedtek meg. 1870 környékén a mai település térségében szénát, gabonát, banánt, valamint ananászt termesztettek, majd 1886-ban egy Harvey Henderson Wilcox nevű ingatlanügynök vásárolta meg a terület egy részét, amelyet hitvese keresztelt el Hollywood névre. Az üdülőkörzetté fejlődő településen az elmúlt évszázad legelején jelentek meg az első, New York-i filmes cégek, amelyek a jó idő, valamint a több forgatás lehetőségével járó hosszabb napok miatt részesítették előnyben a kaliforniai települést. 1910-ben – megoldandó a vízellátási nehézségeket – a települést Los Angeleshez csatolták. Az első hollywoodi filmstúdió 1911-ben nyílt meg a Sunset és a Gower utcák sarkán, egy régi tavernában. Nem sokkal később már Cecil B. DeMille, valamint David W. Griffith is a kaliforniai településen készítette filmjeit. 1917-ben a Charlie Chaplin Studios is megkezdte munkáját, amely 1969 óta a Los Angeles Cultural Heritage Board jóvoltából védett kulturális örökség. A hollywoodi filmgyártás hőskorát Pelham Grenville Wodehouse-tól Budd Schulbergen át Terry Patchetig számtalan regényíró elevenítette meg műveiben.



A VILÁG JELENLEG LEGNAGYOBB FILMSTÚDIÓJA az Universal Studios Hollywood nevű mozgóképműhely, amelyet a Los Angeleshez tartozó Universal Cityben alapítottak 1951-ben. A 170 hektáros alapterületű filmstúdió 561 épületből áll. A stúdió területén egy vidámpark is található, amely a filmes műhely történetének legemlékezetesebb epizódjait mutatja be. A stúdióban készültek többek között olyan filmsikerek is, mint a Cápa, a Vissza a jövőbe, a Jurassic Park, a Twister, az E. T., a földönkívüli vagy a Schindler listája, de itt forgattak olyan klasszikussá vált alkotásokat is, mint Hitchcocktól a Madarak, az Airport-sorozat, vagy éppen a Drakula 1931-es filmváltozata, Lugosi Béla főszereplésével. A környéken számos hotel is szolgálja a turisták kényelmét, ezekben egy vendégéjszaka ára legkevesebb 90 amerikai dollár.



A TRIGRÁNIT. A Demján Sándor vezette TriGránit Rt.1997-es megalakulása óta Kelet- és Közép-Európa egyik vezető ingatlanfejlesztő vállalatává vált. A cég menedzselő-kivitelező csapatát részben hazai, részben külföldi szakemberek alkotják, akik mögött több mint három évtizedes, nemzetközi ingatlanfejlesztési szakmai múlt áll. A TriGránit csoport magyarországi beruházásainak értéke 700 millió amerikai dollár, amely magában foglalja a Millenniumi Városközpont tervezett költségeit is. Ez utóbbi törlesztéséből a vállalat hatmilliárd forint kifizetésének átütemezését tette lehetővé a Draskovics-csomag miatt megcsappant költségvetésű Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma számára. A vállalatcsoport a bevásárlóközpontoktól az irodákig, a lakásoktól a kulturális létesítményekig, a szállodáktól a konferenciaközpontokig felöleli az ingatlanfejlesztés területeit. A sikeres magyar és szlovák ingatlanfejlesztési portfólió kiépítése és folyamatos támogatása mellett a TriGránit jelenleg a közép- és kelet-európai fővárosokban, Varsóban, Prágában, Ljubljanában, Bukarestben és Zágrábban keres további fejlesztési lehetőségeket. A cég külföldi beruházásainak jelenlegi értéke mintegy hetvenmillió amerikai dollár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.