Űrliftet tervez Bradley C. Edwards, a nyugat-virginiai, fairmonti tudományos kutatóintézet munkatársa – adta hírül az AP. A mérnök szerint néhány évtized múlva ez lesz a legolcsóbb szállítóeszköze az űrutazóknak. Az űrlift nanocsövekből – az acélnál ötször ellenállóbb szénatomkötegekből – készülő kábelen halad majd. A papírnál is vékonyabb kábel alkalmanként maximum 13 tonnányi terhet fuvarozhat.
A kábelt és a liftet rakétával fellőtt műhold vinné fel először csaknem 36 ezer kilométeres magasságba, oda, ahol az űrlift a Föld egy kiszemelt pontjához képest stabil helyzetbe kerül. Vagyis: együtt forog a Földdel, mintha csak hozzáerősítették volna egy égbe nyúló póznához. Maga a kábel azonban ezután továbbtekeredik az űrbe. A Földtől sokkal távolabbra, csaknem százezer kilométerre utazik majd vele a műhold, amely a továbbiakban ellensúlyként szolgál. A kábel másik végét a földi Egyenlítő mentén, a tervek szerint a Csendes-óceán dél-amerikai partjainál megépülő, a kozmoszba nyúló toronyhoz erősítik majd, mert ezen a területen kicsi az esély, hogy a lift pályája keresztezze más légi vagy űreszközök útját, s az időjárás is többnyire kellemes. Egyszerre több, elektromágneses meghajtású kabin is szállít majd embereket és eszközöket a nanocsöveken óránként ezer kilométeres sebességgel.
Ismert: Bush elnök elképzelése az, hogy 2020-ra a távolabbi célpontok felé irányuló űrutazásokat segítő állandó bázis létesüljön a Holdon. Edwards szerint az űrlift prototípusa már egy évvel korábban elkészülhet.
Becslések szerint a jelenleg használatos űreszközök előállítási költségének ezredrészéből hadrendbe állítható az új közlekedési eszköz. Az amerikai űrkutatási ügynökség, a NASA 500 ezer dollárral járul hozzá a fantasztikus terv megvalósulásához, a kongresszus pedig 2,5 millió dollárt szavazott meg.
Tragikus hétvégén vagyunk túl, Magyarország vizei nem voltak kíméletesek az áldozatokkal + videó
