Felkészületlenül érte a magyar építőipart az uniós csatlakozás egyes kormányzati döntések és késlekedések eredményeképpen – derült ki Tolnay Tibor az építők napján tartott tájékoztatójából. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke hangsúlyozta: az optimista jóslatokkal szemben, továbbá az ismert korlátozások miatt nem nyílt meg a magyar vállalkozók előtt az EU-piac, viszont az unióban működő multinacionális cégek megjelentek a hazai építőipari piacon.
Szóba került, hogy Németországban szokatlanul durván lépnek fel az ott működő magyar vállalkozókkal szemben, amivel kapcsolatban Tolnay elmondta, nem az ellenőrzés a baj, hanem annak a módszere és a stílusa.
A PPP-programok (public private partnership) területén eddig az történt, amitől az ÉVOSZ óvta a szakminisztériumokat. A szakmai szervezetekkel elmaradt ugyanis a konzultáció, a kiírások pontatlanok, s nem eléggé előkészítve jelentek meg, ami akadályozza ezen programok megvalósulását. A legnagyobb probléma az: a kormány úgy írta ki a pályázatokat, hogy húszszázalékos önrészt (ez esetenként két-három milliárd forintot is jelenthet) szabott meg, viszont a magyar cégek nem képesek hoszszabb időre ekkora forrásokat mellőzni. Ezért az ÉVOSZ azt javasolja, hogy a PPP-programok megvalósítására alakuló projektcégekben legyen tulajdonos a Magyar Fejlesztési Bank, és együtt vegyenek fel hitelt a kereskedelmi bankoktól a beruházások húszszázalékos önrészének biztosítására.
Senki sem gondolta olyan komolyan a színházcsinálást, mint ő
