Hátrányban a magyar építőipar

Az építési vállalkozók szakmai szervezete szerint az ágazatban működő cégeket felkészületlenül érte az uniós csatlakozás, sőt nem is azonos versenytársakként kezelik őket az egységes piacon.

Dénes Zoltán
2004. 06. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felkészületlenül érte a magyar építőipart az uniós csatlakozás egyes kormányzati döntések és késlekedések eredményeképpen – derült ki Tolnay Tibor az építők napján tartott tájékoztatójából. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke hangsúlyozta: az optimista jóslatokkal szemben, továbbá az ismert korlátozások miatt nem nyílt meg a magyar vállalkozók előtt az EU-piac, viszont az unióban működő multinacionális cégek megjelentek a hazai építőipari piacon.
Szóba került, hogy Németországban szokatlanul durván lépnek fel az ott működő magyar vállalkozókkal szemben, amivel kapcsolatban Tolnay elmondta, nem az ellenőrzés a baj, hanem annak a módszere és a stílusa.
A PPP-programok (public private partnership) területén eddig az történt, amitől az ÉVOSZ óvta a szakminisztériumokat. A szakmai szervezetekkel elmaradt ugyanis a konzultáció, a kiírások pontatlanok, s nem eléggé előkészítve jelentek meg, ami akadályozza ezen programok megvalósulását. A legnagyobb probléma az: a kormány úgy írta ki a pályázatokat, hogy húszszázalékos önrészt (ez esetenként két-három milliárd forintot is jelenthet) szabott meg, viszont a magyar cégek nem képesek hoszszabb időre ekkora forrásokat mellőzni. Ezért az ÉVOSZ azt javasolja, hogy a PPP-programok megvalósítására alakuló projektcégekben legyen tulajdonos a Magyar Fejlesztési Bank, és együtt vegyenek fel hitelt a kereskedelmi bankoktól a beruházások húszszázalékos önrészének biztosítására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.