Hazánk energetikai helyzetéről, a fejlesztés irányairól és kereteiről mihamarabb új, hosszú távú stratégiát kell alkotni – így foglalhatók össze a Baross Gábor Nemzeti Gazdaságpártoló Társaságnak az energetikai vagyongazdálkodásról tartott vitaestjén elhangzott állásfoglalások.
A privatizáció kontra állami szerepvállalás témában rendezett eseményen Hatvani György, a gazdasági minisztérium helyettes államtitkára, Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója és Varga Mihály, az előző kabinet pénzügyminisztere, a Fidesz gazdasági bizottságának elnöke tartott előadást. A társaság az előadások és az azokat követő vita alapján fogalmazta meg álláspontját.
Eszerint az 1993 óta érvényben lévő energiastratégiai dokumentum mára elavult, hiszen a területen vadonatúj körülmények alakultak ki. Ezek közepette az államnak olyan szabályozókat kellene kialakítania, amelyek garantálják az ellátásbiztonságot és a környezetvédelmet, illetve biztosítják a szektorban még meglévő állami tulajdonú cégek helyét a liberalizált piacon is.
A társaság közleménye szerint a még meglévő nemzeti vagyon érdekében az új energetikai stratégiának széles szakmai konszenzuson kell alapulnia. Az állásfoglalás felhívja a döntéshozók figyelmét arra, hogy olyan világos szabályokat alkossanak, amelyek révén a vállalati vezetők mentesülnek a napi politika befolyásától, illetve arra, hogy hagyjanak fel az igazgatósági, felügyelőbizottsági tagok politikai alapú kinevezésének gyakorlatával.
Megállapodásra jutott az Egyesült Államok és az Európai Unió
