Ígérethalmaz és magyarázkodás

Botrányok, menesztett minisztériumi vezetők és radikális, az érintettek feje fölött kierőszakolt reformok jellemzik a Magyar Bálint vezette oktatási tárca eddigi tevékenységét. A tanév végeztével az iskolabezárások, a kollégiumidíj-emelés és a vitatott felsőoktatási beruházások árnyékában megingathatatlannak tűnik az SZDSZ erős emberének bársonyszéke.

Székely Dániel
2004. 06. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szocialisták – a 2002-es választások során tett és az oktatást érintő – ígéreteiről már a koalíciós alkudozások után kiderült, hogy egyáltalán nem vagy a tervezettől eltérő módon teljesülnek. A Horn-kabinet liberális oktatáspolitikai kudarcát követően Magyar Bálint újbóli feltűnése nem sok jót ígért. Az MSZP fogadkozása a folyamatos párbeszédre hasztalannak bizonyult, hiába ígérték, hogy „kormányzati ciklusokon átívelő nemzeti konszenzust kívánnak érvényesíteni a felsőoktatásban is”, az SZDSZ másképp gondolta. Medgyessy Péter olthatatlan társadalmi közmegegyezés utáni vágyát Magyar Bálint folyamatosan zárójelbe teszi, hiszen eddigi regnálása alatt a minisztériumi apparátustól kezdve a szakmai szervezetek és érdekképviseletek egész során át szinte az oktatási-tudományos szféra valamennyi szereplőjével sikerült feszültséggel terhes kapcsolatot kialakítania.
A kormányváltást követően példátlan tisztogatási akcióba kezdtek az SZDSZ vezette minisztériumban: a helyettes államtitkárok, a kormány- és miniszteri biztos elfogadhatatlan stílusú menesztése után a leváltási hullám elérte szinte a teljes középvezetői kart és a háttérintézmények irányítóit is. A szakmai indokok látszatára sem ügyelő, többtucatnyi szakembert sújtó hadjáratot jól példázza Aáry-Tamás Lajos esete. Az oktatási jogok biztosát Magyar Bálint a választásokat követően úgy mentette fel, hogy az érintett az intézkedésről csak a rádióból értesült. A színtiszta politikai indítékot az is jól jelzi, hogy a köztisztviselő posztjára kiírt pályázatra – a meghosszabbított határidő ellenére – nem jelentkezett olyan személy, aki méltó kihívónak bizonyult volna. A volt ombudsman dolgozatát az Országos Köznevelési Tanács döntő többsége is támogatta, így Magyar Bálint kénytelen volt ismét Aáry-Tamás Lajost kinevezni az Oktatási Jogok Biztosa Hivatalának élére.
Oktatáspolitika
A minisztérium a száznyolcvan fokos, liberális oktatáspolitikai fordulatról vélhetőleg nehezen fog megállapodásra jutni a társadalmi partnerekkel, sőt – úgy tűnik – az erőszakos változtatások csak a szembenállást erősítik. Az ígért nyugalommal, stabilitással és nyitottsággal szemben folyamatosan zajlik a korábban megkezdett programok, ösztöndíjak leállítása. A szaktárca az általuk kezdeményezett „reformokról” számos alkalommal elfelejtette megkérdezni a szakmát, a pedagógusokat és a szülőket. Sőt egyes esetekben a minisztérium munkatársai is jórészt a sajtóból értesülnek Magyar Bálint terveiről, ugyanis a tömeges „szakmai” alapú elbocsátások ellenére az oktatási alaptörvények módosításának előkészítésére rendre külső szakértői csoportok kaptak megbízást.
A Nemzeti alaptanterv felülvizsgálata és tavaly elfogadott módosítása az ultraliberális elveknek megfelelően a képzés tartalmát illetően korlátlan szabadságot ad az iskoláknak, ezáltal veszélybe sodorja az iskolarendszer átjárhatóságát s azt, hogy az állam mindenkinek garantálni tudja egy jól meghatározott tudásmennyiség elsajátítását. A szabályozás semmiféle társadalmi és szakmai közmegegyezést nem tükröz. Ráadásul – a tanárok többsége szerint – ebben a formában nyílt támadást jelent a közös és általános műveltség ellen.
A felsőoktatási reformokról szóló Magyar universitas program vitája – amelynek koncepcióját elfogadta a kormány – is a tárca gyakorlatának megfelelően, az érintettekkel folytatott érdemi egyeztetések nélkül halad. Az oktatók már számos fórumon tiltakoztak az egyetemek önrendelkezését súlyosan korlátozó, a képzés minőségét veszélyeztető törekvések ellen, amelyeket a minisztérium Európára hivatkozva akar bevezetni.
Tovatűnő ígéretek
„A Magyar Szocialista Párt miniszterelnök-jelöltjeként személyes felelősséget vállalok azért, hogy kormányunk ingyenessé teszi a tankönyvet az általános iskola első nyolc évében” – fogalmazott Medgyessy Péter a 2002-es választások előtt a polgárokhoz írott levelében. Az ígéret azonban már a kormányprogramban sem köszönt vissza, az időről időre elhangzó számonkérésre pedig folyamatos magyarázkodás volt a válasz.
Először azt mondták, lesz ingyentankönyv, de csak később. Aztán kiderült: csak a rászorulóknak. Majd megtudhattuk, hogy tulajdonképpen teljesült az ígéret, hiszen a kéthavi családi pótlék szolgálta ezt a célt. 2003 augusztusában azonban Magyar Bálint egyértelművé tette, hogy – ha rajta múlik – nem lesz ingyenes a tankönyv, mivel „nem a szocializmust építjük”. A tankönyvárak folyamatosan az inflációt meghaladó mértékben emelkednek, s a szerzői jogdíjak új szabályozása miatt pedig – tankönyves szakemberek szerint – jövőre akár a 80 százalékot is meghaladhatja a drágulás mértéke. Miután a kormány a privatizálandó cégek listájára tette a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt.-t, úgy látszik, a piac későbbi szabályozásáról is lemondott.
A kormánypártok ingyenes utazást is ígértek a diákoknak a lakóhely és az iskola között. Tény azonban, hogy a közlekedés nem lett olcsóbb, sőt ma lényegesen többet kell fizetni a diákbérletekért, mint korábban. A diákhitel kamatát személyesen Kovács László is sokallta a kampány során – bár a mértékéről fogalma sem volt –, és annak csökkentésére tett ígéretet. Ezzel szemben a tanulói kölcsön kamatát már két alkalommal növelte a Medgyessy-kormány, amely ötödével (9,5-ről 11,95 százalékra) emelkedett, és nem kizárt, hogy nyáron újabb jelentős emelés várható. Medgyessy Péter a választások előtt tízezer új kollégiumi férőhely létrehozását is kilátásba helyezte, ám ebből a mai napig egyetlenegy sem valósult meg. Sőt a kormány közpénzből erre a jövőben sem kíván forrást biztosítani, hiszen a bővítést kizárólag „befektetői alapon” képzeli el. Az Oktatási Minisztérium (OM) által kidolgozott programok – a szakértők szerint – az egyetemek akár évtizedekig tartó eladósodásához vezetnek, de ezen az áron is csak a többségnek megfizethetetlen – akár havi 50–70 ezer forintos díjú – kollégiumi férőhelyek kerülnének kialakításra. Ugyanakkor a szaktárca a diákszállások fejlesztéséhez az Orbán-kormány idején milliárdos összeggel hozzájáruló Nemzeti Kollégiumi Közalapítvány támogatását előbb a minimálisra csökkentette, most pedig a megszüntetését tervezi.
A kormányprogram garantálta továbbá az önkormányzatok által fenntartott közoktatási intézmények kiegyensúlyozott támogatását. Ezzel szemben – az ÁSZ véleménye szerint is – mind 2003-ban, mind 2004-ben 100 milliárd forint körüli összeg hiányzik a kötelező feladatok ellátásához. A következmények sem maradtak el: az önkormányzatok a mai napig tömegesen bezárnak, összevonnak, illetve átadnak más fenntartónak óvodákat és iskolákat.
Az MSZP és az SZDSZ a 2002-es kampány során a pedagógusbérek jelentős emelését, majd folyamatos felzárkóztatását ígérte. Az ötvennek mondott, de valójában negyven százalék körüli béremelés első részét a fedezetet nem biztosító kormány helyett a fenntartó önkormányzatok teljesítették. Az ígéret második fele viszont feledésbe merült: sem 2003-ban, sem 2004-ben nem emelkedett a tanárok alapilletménye. A 2004-re ígért hatszázalékos béremelést nem garantálja jogszabály, s mivel a költségvetés fedezetet sem biztosított, azt az önkormányzatok jelentős része nem tudta kifizetni. Az őszre ígért osztályfőnöki pótlék a pedagógusok kevesebb mint felét érinti, és éves szinten összességében 0,3–0,5 százalékos béremelést mutat. Mindez azt jelenti, hogy megkezdődött a korábbi béremelés értékvesztése, így a Medgyessy-kormány apránként visszaveszi, amit korábban adott.
Magyar Bálint botránnyal kezdte minisztersége első tanévét. A jászladányi alapítványi iskolában ugyanis a szabad demokrata politikus döntése következtében nem kezdődhetett meg a tanítás. Utólag a Legfelsőbb Bíróság jogerős ítélete értelmében bebizonyosodott: a miniszter törvényt sértett határozatával. Az SZDSZ-es politikus intézkedése idején – úgy látszik – nem ismerte az iskolaalapítók céljait és az új intézmény pedagógiai programját sem. Magyar Bálint kirekesztőnek vélte az iskola létrehozását, annak ellenére, hogy az intézmény nem zárta ki a cigány gyerekeket, sőt a tanulásban jeleskedő roma származású kisdiákok tandíját az alapítvány átvállalta volna. Ha valaki tanúbizonyságát adta ezen ügy kapcsán a kirekesztő gondolkozásnak, az nem az iskola volt. A miniszter hozzáállásából ugyanis egyértelműen kiderült, nem mér egyenlő mércével: a szabad iskolaválasztást, amit a városokban élő szülők természetes jogának tekint, elvitatja a kistelepüléseken lakóktól.
A „legsikeresebb” program
Az Orbán-kormány idején több mint kétszeresére nőt a Sulinetre bekötött intézmények száma (910-ről 2480-ra). Az informatikai fejlesztések terén valódi küldetéstudatot mutató Magyar Bálint viszont ezt kevesellte, ezért rögtön munkához is látott. Az Educatio 2002 kiállításon közölte: a szaktárca azt szeretné, hogy „2005-re minden magyarországi iskola rákapcsolódhasson az internetre, méghozzá nagy sávszélességgel”. Az említett bejelentés óta egyetlenegy új iskolát sem sikerült a diákhálóra kötni, noha a Sulinet expressz keretében 11 milliárd forint értékben, a piaci árnál lényegesen magasabban osztogattak DVD-ket, digitális fényképezőgépeket és laptop hordtáskákat. Így az OM kezdeményezése a megszorítások közepette nagyrészt a tehetős családok luxusigényeit kiszolgáló adókedvezményes akcióvá vált. Az informatikai programok kapcsán sorra kipattanó korrupciógyanús ügyek miatt egy éven belül távozni kényszerült posztjáról több miniszteri biztos és a volt SZDSZ-es pártigazgató, szakképzési helyettes államtitkár. Ugyanakkor az emlékezetes, Elender által fizetett balatoni hétvége egyik tekintélyes résztvevője – az ügyben való érintetlenségét hangsúlyozó miniszter jobbkeze –, Hriczu Anita kabinetfőnök a helyén maradhatott.
„Nincs olyan terület, ahonnan ne lehetne vagyont, pozíciót, állami támogatást tisztességtelen módon lenyúlni, és azt klienseknek, családoknak, haveroknak szétosztani” – jelentette ki Magyar Bálint, igaz, 2001-ben.






Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.